| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale de 5 luni... am inceput sa am niste simptome aiurea, stari de voma si dureri de sani! e posibil sa raman insarcinata chiar daca iau anticonceptionale? :O sunt foarte speriata. astept raspuns ..multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ti-ai administrat mereu corect, pastilele AC probabilitatea de a ramane insarcinata este extrem de mica, practic IMPOSIBILA. O sarcina se poate forma si instala doar in cazul in care administrarea pastilelor s-a facut incorect, gresit sau cu intarzieri mult prea mari de peste 12 ore, etc. In situatia descrisa de tine in mod obligatoriu trebuie sa faci un test de sarcina pe baza unei analize de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale, fiind singurul test de sarcina acceptat de orice medic ginecolog si cu analiza respectiva sa te prezinti la medicul care ti-a prescris pastila AC folosita in acest moment. Multa sanatate!

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am administrat ff corect pastilele si nu am omis sa iau vreo pastila de aceea mi-e frica! nu stiu cum ar fi posibil sa raman si nu inteleg dc am aceste simptome sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Probabil ca starile descrise pot sa reprezinte de fapt asa numitele simptome premenstruale. Protectia oferita de AC este foarte mare de peste 99, 4%. Chiar din contra, atunci cand se instaleaza o sarcina in uter, nu apar/nu exista nici un fel de simptome sau stari "mai deosebite" fata de cele normale de zi cu zi.

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

E posibil sa fie din cauza pastilelor? ce sa fac? sa astept sa termin pastilele si sa vad daca imi vine C.M? mai am 6 pastile! big grin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Intro astfel de situatie consider ca cel mai indicat sfat ce ti-l pot sugera ar fi o discutie chiar si telefonica cu medicul ginecolog care ti-a prescris acest tip de AC. S-ar putea ca sa fii nevoita sa faci o pauza de 1-2 luni sau sa iti fie schimbat ori tipul ori marca anticonceptionalului. Da s-ar putea ca totul sa se datoreze hormonilor si a efectului lor produs asupra organismului tau.

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspuns! o sa vad ce fac

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mergi la medicul care ti le-a prescris si sa-i spui despre aceste simptome.
Uneori altele sunt cauzele, nu anticonceptionalele.

| AdeeAdelyna83 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la ginecolog si sa ii spui ve stari ai din cauza lor.E posibil sa nu fii insarcinata. Oricum nicio metoda nu garanteaza 100% reusita.Eu am luat anticonceptionale si iti spun sincer ca pentru mine au avut un efect negativ asupra stomacului meu :-( ai acum mai am probleme cu stomacul din cauza lor! Dureri de sani aveam si eu, e un simptom al lor.Scrie si pe ele ce pot sa iti provoace.

| Codecs a răspuns:

Pai anticonceptionalele nu garanteaza 100% ca nu ramai insarcinata, doar un control la doctorul ginecolog, sau o analiza de sange iti poate confirma lucrul acesta in scurt timp

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru Codecs):

Off. ma gandeam ca nu e posibil sa raman daca iau pastile
am inteles ca garanteaza 99%, sper sa nu fie nimic. sad