| alinamarcela a întrebat:

Incep sa ma ingrijorez.AM 22 de ani, si de 3 ani sunt prin Anglia,fac babysitting. Cu banii ce ii castig aici ma rasfat putin dar trimit acasa bani regular,ceea ce ma face sa raman cu putini bani economisiti. pe cand se aduna ceva mai mult,intervin bilete de avion si cheltuieli in Romania.
Chestia este ca nu mai vreau sa fac asta,m-am saturat,dar nici nu stiu ce vreau sa fac in contunuare,nu stiu ce vreau... in Romania nu sunt multe de facut. Facultate? Se da multi bani dar cu tot ce ramaii este o foaie de hartie(Diploma),nu sunt locuri de munca.
Ce as putea sa fac? Nu as mai vrea sa stau aici pentru ca imi e f foarte greu de atata timp, Mia fost destul. Dar in Romania nu este nimic de facut, asa ca?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trimite mai putini bani la parinti si pune la tine mai mult, schimba-ti cetatenia daca reusesti sa ai contract fix si nomine acolo pentru ca ti le cere apoi poti intra in cadrul politiei sau in armata unde e salariu mai mare.

| LucianStroe a răspuns (pentru mgtow):

laughing Se vede ca esti misogin laughing

| Wehrmacht a răspuns:

Trafic de droguri.
Serios, ce crezi ca ai putea sa faci? Ori iti cauti alt job ori continui asa dar schimbi putin modul in care folosesti banii.Ai mai putea sa bagi la loto sau pacanele.

| lo a răspuns:

Buna,este greu peste tot la ora actuala.In tara nu ai prea multe obtiuni iar in strainatete este grei ca esti departe de cei dragi.Insa partea cea mai proasta este ca si in strainatate lucrurile se cam inrautatesc datorita crizei.
Iti sugerez, sa mai stai acolo cat poti, sa te organizezi sa iti economisesti bani si intre timp informeazatee acolo de cursuri/facultati; totusi nu sunt doat niste hartii. Odata si o data tot iti va deschide o usa la un serviciu mai usor.Informeazate cu privite la acte, proces, inscrieri. Opteaza pentru un curs/facultate carr sa.ti placa.Succes.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Mai rămâi o perioadă de timp acolo si incearcă să economisesti mai mult. Nu mai cheltuii fiindcă in acest ritm n-o să ajungi niciodată să-ti mai strangi bani.
O zi bună!

| Mayar a răspuns:

Sa iti cauti alt job, de exemplu taximetrist in Anglia, etc. Nu te intoarce in Romania, e cea mai mare greseala.

| LivingLouder a răspuns:

Nu iti mai cheltui atatai bani, si incearca si alte slujbe.

| trance04 a răspuns:

Incearca sa rezisti, intra pe site-uro de socializare sau in timpul liber iesi pe undeva,, poate agati,, si ramai acolo definitiv, aici nu ai viitor, gandeste si nu sta asa, timpul trecewinking

| LadyMelian a răspuns:

O sa sune cam dur ce zic dar nu mai trimite atatia bani acasa. Daca chiar stau prost ai tai cu banii si nu mai fac fata cu cheltuielile atunci incearca sa-i gasesti de lucru si mamei tale sau tatalui.la urma urmei trebuie si tu sa te gandesti la un viitor, nu tot sa ii finantezi pe ei.
E important sa continui si scoala. Poti sa incerci sa continui acolo sau sa te intorci aici si sa dai la facultate si sa pleci in schimb de experienta in alta tara (prin diferite programe, ca Erasmus de ex.)

| MissLilith a răspuns:

Pai e clar. Daca stai de 3 ani acolo inseamna ca ai cam uitat cat de naspa e de fapt in Romania si acum esti mai tentata decat crezi sa te intorci acasa.Si eu am fost exact in situatia ta si exact la fel am pus problema pana m-am decis sa ma intorc acasa. Incearca sa-ti aduci aminte ce gandeai cand ai plecat si apoi imagineaza-ti ca acum e si mai rau in Romania.
Posibil ca ce te nemultumeste de fapt e faptul ca simti ca trece tineretea pe langa tine si nu faci nimic.
Trebuie sa te adaptezi mai bine, sa iesi in oras, sa ai o viata mai de om tanar...e clar ca ajungi sa pui problema asa, te napadesc gandurile cand muncesti si simti ca nu faci nimic de fapt.
La cum suna intrebarea ta concluzionez ca tu ai nevoie de o jumatate care sa fie langa tine.Eu asa cred ca sunt multi tipi ok in UK - dar trebuie sa-i caut.
Cam asa zic eu din experienta.Acum, poate e diferit la tine ca doar sunt asa multe detalii care pot schimba cu totul perspectiva.
Te imbratisez!

| mgtow a răspuns (pentru MissLilith):

Englejii sant cam imputiti le place sa isi faca baie odata sau de 2 ori pe luna daca da de un strain prin regatul unit e bine.

| mihaelamiha927 a răspuns:

Pai vrei sa faci babysitting toata viata? ce planuri ai pentru viitor? unde te vezi peste 5 ani de exemplu, gandeste-te la lucrurile astea si pe urma daca sa mai trimiti sau nu bani acasa.