| MyTedyBear a întrebat:

Doar daca va intereseaza sa cititi daca nu...lasati... As vrea sa ma ajutati cu un sfat:
Deci,de la un timp imi vine sa plang din orice spre ex: azi am cantat un cantec despre copilarie, jucarii etc. la ora de muzica si nu stiam cum sa ma mai ascund ca sa nu ma vada colegii. Nu stiu de ce plang la asa ceva avand in vedere ca sunt inca copil (12 ani).
Acum nu mult timp m-am mutat din oras nu departe si prietena mea cea mai buna sta cu o alta fata care ori cat as incerca sa ma imprietenesc cu ea(cealalta fata),continua sa ma respinga.Iar uneori si de asta imi vine sa plang.
Acum nu mai am nici un prieten adevarat si asta ma intristeaza si mai mult.
Nu stiu ce se intampla cu mine,imi vine sa plang din orice,devin din ce in ce mai plictisita de viata.
In locul in care m-am mutat nu e nici un copil,e pustiu,iar prietena mea din oras e distanta cu mine si face anumit sa ma enerveze.A devenit o tocilara: cand profesorii anunta ca dam un test sau ca avem o tona de teme ea se bucura si danseaza prin clasa.
Nu mai suport!
Ce sa fac sa ma inveselesc? Simt ca nu mai pot! crying
Va rog nu va bateti joc puppy dog eyes, eu vorbesc serios!
Fundita!

Răspuns Câştigător
| yosara a răspuns:

Buna!
Observam cu totii ca esti o persoana foarte sensibila. Nu stiu cat te-ar ajuta un sfat ca "incearca sa nu mai pui la suflet" stiu ca nu este usor sa faci asta..totusi trebuie sa incepi sa faci ce-ti place tie cel mai mult, asta s-ar putea sa te ajute. Prietenii adevarati sunt foarte rari si nu trebuie sa te superi ca tu nu ai. Esti inca un..copil care incepe sa se maturizeze. In perioada asta (de maturizare) tu suferi niste schimbari din toate punctele de vedere. Spre exemplu exista oameni care acum rad, iar peste 2 secunde plang, mai trec cateva secunde, si ii vezi iar razand. Ei nu pot face nimic in legatura cu asta, pur si simplu incearca sa se controleze, cauta ajutor, cer sfaturi, etc. Probabil ca tu si cea mai buna prietena a ta erati foarte apropiate, iar acum ai avut un fel de soc emotional, avand in vedere faptul ca ea e mai distanta si ai vazut ca nu e de fapt "cea mai buna prietena", si ca te-ai mutat, poate ai mai patit ceva pe langa toate aceste evenimente triste, si acum corpul tau reactioneaza la durere. Parintii tai cred ca te pot ajuta..depinde de ei. Comunica cu cineva. poate daca iti faci un jurnal, te poti descarca, ai nevoie de timp si de cineva care sa te inteleaga daca vrei sa mai vorbim, anunta-ma! :* Fi barbata! happy

3 răspunsuri:
| NorishorPhufos a răspuns:

Ai nevoie de un prieten adevarat, de la asta se intampla toate. Trebuie sa incerci sa te gandesti pozitiv, sa spui in fiecare dimineata: ce o fii o fii, eu trebuie sa fiu tare! Prin ce treci tu am trecut si eu, asta fiind la o varsta mult mai mica. Daca doresti sunt aici mereu cand ai nevoie de sfaturi, sa te descarci sau de o prietena. Daca vrei sa mai vorbim trimite-mi un mesaj privat si-ti las id meu happy

| diverse a răspuns:

Iti recomand sa vorbesti cu parinti sa te duca la un psiholog el te poate ajuta cel mai bine si is sigur ca o sati revii dupa ce o sa mergi la psiholog si sa nu-ti fie rusine sa mergi la psiholog nu uita de funda

| Maria_Dancau_1996 a răspuns:

Orice copil trece prin momentele astea. Atat eu cat si altii au trecut prin asta si eu mai am momente si am 16 ani dar tot un copil sunt.E normal sa plangi sunt lucruri care iti rascolesc amintirile. Eu am trecut prin momente foarte grele la 14 ani cineva extrem de drag mie a incetat din viata eram distrusa si orice faceam plangeam ...printr-o simpla intamplare am dat de niste asa zisi dusmani si ei mi-au aratat ca nu sunt asa cum par rai si batjocoritori.Ei veneau cu mine si ma faceau mereu sa zambesc. Sfatul meu este sa incerci sa sapi mai adanc ( nu stiu cat intelegi tu, adica sa afli adevarul despre o persoana, o persoana rea de obicei are multa durere ascunsa ) odata ce ai descoperit adevarul vei sti ca si cel mai aprig dusman iti va fi prieten.Ps: distraza-te du-te in parc plangi cand simti ca iti vine sa plangi nu este o rusine!