| Sara2 a întrebat:

Locuiesc în Germania de aproape 2 ani cu iubitul meu. Luni seară ne-am certat şi de atunci nu mai vrea să discute cu mine, nu mă întreabă ce am, dar de fapt nu-i pasă. Se face aproape săptămâna (şi stăm în aceeaşi casă). Eu gătesc în continuare, fac curat (prietena cea mai bună mi-a zis că sunt fraieră, ea în locul meu l-ar lăsa flămând.) Eu aici nu am pe nimeni, si nevorbind cu nimeni simt că o iau razna. Alor mei nu le pot spune asta la telefon, nu vreau sa-i îngritorez. Ce sfaturi îmi daţi? Ce să fac? Simt că o iau razna să nu comunic cu nimeni. Iar el ştie că nu suport singurătatea sad.

Răspuns Câştigător
| CiocanN a răspuns:

Poate o face pe-a insensibilul anumit sa iti arate prin asta ca ai gresit.
daca tine la tine poate lasa de la el. nu stiu ce sa zic ca nu cunosc situatia si nici nu stiu daca e bine sa ma bag. dar parerea mea este ori sa il iei cu frumosul, ori cu glumite si o sa ii treaca si o sa aiba o scapare, cred... daca nici asa nu merge, zii ca vrei sa ai o discutie serioasa cu el si ii ceri explicatii. poate nu este cazul de despartire sau mai stiu eu ce, dar este bine sa purtati o discutie si sa vedeti de unde a inceput totul si ce are el de gand. pastreaza-ti firea si fii calma... in tara nu se moare de foame si daca se ajunge la o situatie mai drastica, barbati tot sunt.
fii linistita, pastraza-ti cumpatatul si multa sanatate. (astept un raspuns daca a mers vreo varianta)

| Sara2 explică (pentru CiocanN):

Am dat un răspuns pentru toţi. Sper să îl vedeţi

| CiocanN a răspuns (pentru Sara2):

Mă bucur ca s-a rezolvat. Poate face așa ca este cam alintat...Nu știu dacă am dreptate sau nu. Dar de acum nu mai sta sa ții în tine fara sa ceri explicații. Multă sănătate va doresc!

| Sara2 explică (pentru CiocanN):

Nu am rezolvat nimic. În continuare nu vorbim. Am obosit să fac eu primul pas. Dacă nu va fi curios să ştie ce am e clar că nu-i mai pasă. De sărbători plec în ţară şi nu mă mai întorc. Multă sănătate şi ţie

| Sara2 explică (pentru CiocanN):

Mai mult voiam sa intreb cum să-mi petrec timpul pentru ca ma simt foarte singura

| CiocanN a răspuns (pentru Sara2):

Imi pare rau..Nu lua decizii la nervi. Calmează.te, analizează problema și cel mai indicat este sa vorbești cu părinții sau cineva mai în vârstă care te poate îndruma în problema ta. Știi cum este...Cei mai în varstă sunt trecuți prin viață și poate chiar prin situații asemănătoare. Si nu uita ca niciodată un părinte sau un bunic nu o sa.ți dorească raul.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai incercat sa te gandesti daca ai gresit cu ceva si sa iti ceri iertare pentru greseala?

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Brigaela):

Daaa ca trebuie sa fie cu capul plecat, supusa așa ca în sistemul comunist. Când ești intr-o tara străină și ai decât partenerul aproape nu îl ignori și fata asta sigur a incercat sa faciliteze o discuție cu el, dar nu are cu cine...altfel nu scria aici.O doare si se simte neputincioasa

| Brigaela a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Eu am invatat, pe pielea mea, ca atunci cand ăartenerul este suparat pe mine, am gresit cu ceva. Sunt de 2 ani impreuna, ceea ce inseamna ace xista niste sentimente serioase intre ei, nimeni nu sta intr-o relatie 2 ani pentru o menajera, sa fim seriosi. Si daca el o pedepseste atat de crunt, exista doua explicatii: el este absolut nebun, caz in care ar trebui sa fuga imediat (dar din intrebare nu rezulta asa ceva) sau el simte ca ea i-a gresit foarte serios cu ceva. Am observat ca uneori pe partenerul meu il supara chestii pe care eu nici nu le-am bagat in seama, vorbe si gesturi care lovesc intr-o coarda sensibila pe care eu nu o stiu sau nu o ghicesc. De aceea, de cate ori e suparat pe mine, ma gandesc atent la ce am gresit, fiindca stu deja ca nu e nebun si nu ma pedepseste inutil. Si gasesc mereu ceva cu care l-am ranit.
Nu am zis ca e in aceeasi situatie, am intrebat doar daca s-a gandit la optiunea asta. cat despre faptul ca atunci cand ii gatesti omului iubit esti menajera, mie mi se pare o absurditate. Oricat de suparata as fi pe el si el pe mine, tot mi-as dori sa ii fie cat mai bine si as face tot ce tine de mine ca sa obtin asta. Banuiesc ca face parte din iubire.

| Adry05 a răspuns:

De ce nu-i ceri scuze sau sa incerci sa faci pasul spre impacare? Probabil asta asteapta, de ce v-ati certat? Incearca sa remediezi cumva situatia, altfel nu ai ce sa faci decat sa te intorci la ai tai, nu poti sta in casa cu o persoana cu care nu poti comunica.

| Sara2 explică:

Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri. El se supără mereu din nimicuri. Dar atunci când mă supără el face pe prostu. Acum ne-am certat pe motiv că el simte că nu îl mai iubesc. L-am întrebat de ce crede asta şi a zis că nu are sens să mai discutăm. Deci el m-a supărat foarte tare şi tot el nu vrea să vorbim. Am încercat să-i arăt contrariu dar n-am cu cine. Şi de fiecare data când ne-am certat doar eu am făcut primul pas.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te iubea de atunci va impacati. Ala-i cu gandul la duca. Gaseste-ti un german mai destep ca ala-i dus.

| RAY a răspuns:

Asta e primul stadiu in care negam ca iubim si ca nu ne pasa de ea, stadiul 2 ne dam seama ca o iubim tot o ignoram, devenim gelosi, cautam o impacare da numai merge apoi recurgem la razbunzare

| cristimihailov a răspuns:

Pune-i laxativ in mancare.
O sa se rahateasca cu inversunare. La un moment dat va trebui sa iti ceara niste hartie igienica.

| OhGodWhy a răspuns:

Incearca sa te impaci cu el, daca simti ca inca va iubiti sau daca se merita.Intreabal ce are, daca mai mere relatia sau nu, ca doar nu e unicul mai gasesti daca nu mere.Cautati chirie si Adios.
Acuma nu stiu pentru ce v-ati certa, dar daca amandoi aveti o vina, ar trebui sa o rezolvati ca doi adulti.Nu ca doi copii care stau si nu isi mai vorbesc.
Life goes on.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Pai te lovește unde te doare. Ești buna pe post de menajera muta. Vorbesti cu el deschis sa știi cum stau lucrurile...Cam si argumentat. Dacă continua așa ori te muți în alta parte ori te întorci la ai tai. Vezi tu, el nu apreciază ca tu ai grija în continuare de el... deși sunteți supărați. Acest lucru denota lipsa minima de respect.

| jon987654321 a răspuns:

Un sex de impacare

| AliceNeye a răspuns:

Buna, ai putea sa incerco sa porti o discutie cu el, sa vezi unde se indreapta relatia, sa incerci sa va impacati, dar daca totul va fi in zadar trebuie sa stii daca mai are rost sau nu, daca isi doreste altceva etc. Fi calma si incercati sa lamuriti situatia. Toate cele bune!