| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma puteti ajuta cu un raspuns sincer va rog daca ar fi sa alegeti intr-un un prieten si iubire si v-ar propune sa transformati pritenia in iubire voi ce ati alege o frumoasa prietene sau iubire care mai tarziu sar termina sau ar fi un esec: iubesc p cineva si cand mi-a propus sa fim impreuna si a fost reciproc ca ne intelegem si tinem unul la altul si voiam o relatie ambii eu am refuzat de teama sa nu distrug o prietenie frumoasa am procedat corect Sau imatur:

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Conform statisticii, ca sa zic asa...

Ai procedat incorect. Ce crezi ca va simti acea persoana dupa ce ai refuzat-o?

Relatia se va raci si va dispare cu siguranta.

Daca acceptai, era o probabilitate sa iasa ceva bun si la fel exista probabilitatea sa iasa ceva rau.

| Raluca94isabela a răspuns (pentru cristimihailov):

Buna multumesc pentru raspuns am refuzat de teama de a nu-l pierde nu ca nu-l iubesc dar cred ca e mai bine asa prietenii decat o relatie serioasa multumesc

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai procedat bine pentru ca la 18 ani poti spune ca ai iubit nu asa devreme.

| Raluca94isabela a răspuns (pentru mgtow):

Buna multimesc pentru raspuns si am aproape 20 de ani nu 18 peste cateva luni fac 20 in decembrie pe5 da cred ca asa este cel mai bine pentru amandoi nu mersi pentru raspuns

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat de profunde sunt sentimentele. Nu e bine sa sariti direct la relatie, de la primele semne de atractie, ca pot fi trecatoare, dar daca ajungeti in faza in care va sunati cand va simtiti singuri, cautati pretexte sa va atingeti, va priviti in ochi... Nu mai merita sa indurati, mai bine riscati, si incepeti o relatie.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e chestii din astea la noi ne leaga o prietenie frumoasa de mai bine de12 ani deci prefer prietenia ca iubirea e mincinoasa pe cand prietenia lui este adevarata mai bine prietenii decat iubitii cred ca asa e cel mai bine pentru amandoi multumesc

| AtateaConditii a răspuns:

Daca va iubiti unu pe altu nu inteleg de ce sa se sfarseasca intr-un esec? Daca as stii ca iubirea asta ar sfarsi cu un esec nu as face-o dar tu nu ai de unde sa stii, incearca. Si chiar daca nu merge prieteni tot puteti sa ramaneti.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

Buna multumesc pentru raspuns eu am refuzat de teama ca mai tarziu relatia sar raci si decat asa mai bine ramanem buni prietenii il iubesc din primul an de scoala si am aproape 20 de ani dar il iubesc ca in prima zi dar am incetat sa il iubesc ca un iubit de teama sa nu ne stricam prietenia multumesc pentru raspuns

| fuzzer a răspuns:

Prietenia pare mai puternica, doar pare.
Iubirea e inselatoare, chiar asa pare.

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Multumesc pentru raspuns ai dreptate iubirea e mincinoasa pe cand prietenia e adevarata deci mai bine suntem prietenii decat iubitii

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Chiar crezi ca o "frumoasa prietenie" poate exista intre doua persoane de sex opus fara sa apara si altfel de semtimente?
Realitatea e ca mai devreme sau mai tarziu prietenia ajunge mai mult decat prietenie.

Ai procedat corect sau nu? Asta depinde de ceea ce iti doresti de la aceasta situatie.

Cele bune!

| Raluca94isabela a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Buna imi doream o relatie serioasa stabila de prietenii dar nu as face mai multe cu cel mai bun prieten voiam sa fim amici dar de teama sa nu-l pierd am refuzat di cred ca am procedat bine nu nu relatie de sex si dragoste cu cel mai bun prieten cam nu ar fi bine mai tarziu sar transforma in ura in loc de aprecire multumesc

| meatloaf a răspuns:

Mie mi s-a intamplat ca cel mai bun prieten sa se indragosteasca de mine dar nu am acceptat sa fiu cu el atunci cand mi-a propus asta de teama sa nu ne stricam prietenia, plus ca il iubeam tare mult ca pe un frate.acum dupa 2 ani nici macar nu ne mai sunam.deci impreuna sau nu, prietenia se strica atunci cand apar sentimente de iubire...

| anonim_4396 explică (pentru meatloaf):

Buna multumesc pentru raspuns eu am refuzat de teama dar daca ar mai fi sa imi propuna cred ca tot la fel as face din respect pentru prietenia noadtra multumesc

| Cristinutza09 a răspuns:

Eu spun ca ai procedst si corect.dar si imatur. Corect pentru ca te-ai gandit si la prietena sau prietenul tau desi puteai sa o/il intrebi daca ar fi de acord si imatur pentru ca nu prietenul iti alege viitorul..nu el iti va aduce dragostea adevarata care poate fi cea care ai refuzato sau sa fie alta dar sa stii ca prin despartiri inveti cum sa iubesti cu adevarat si cum trebuie sa fi intro relatie pentru ca din greseli se naste perfectiunea...asa ca nu il refuza prietenia o poti castiga mai usor decat iubirea.

| anonim_4396 explică (pentru Cristinutza09):

Buna multumesc pentru raspuns stiu am mai avut relatii din astea dar au fost serioase si am refuzat pentru ca sufeream mai mult daca ne stricam prietenia pentru iubire multumesc

| Raluca94isabela a răspuns (pentru Cristinutza09):

Buna stiu dar aleg prietenia lui decat iubire si respectul lui e mai bine asa multumesc