| Ofatamisterioasa13 a întrebat:

nu stiu ce sa mai facsad sa alung tristetea si dezamagirea incerc sa trec peste sa zambesc dar nu potsad am inceput sa plang mai mereu gandinudu`ma ca n`am nic`o oportunitate de`a ma simti mai bine parintii mei ma fac mereu sa fiu suparata ei se cearata tot timpul sora mea ma critica si mereu am de la unu si altu numai vb care ma dorsad si ma simt asa trista vad ca toate fetele de varsta mea au iubit au o prietena cui sa se descarce au o familie cu mai putine probleme nu stiu numai rezistsad mai ales acum ca am luat vacanta ma simt foarte singura si foarte trista cand e mama plecata la servici fac eu treburile casnice iar tata vine si tot nu e multumit vine ma cerata si pleaca si toti sunt la fel am incercat sa ies sa mai stau sa povestesc cu unu cu altul dar nu ma simteam binesad nu am prieteni nu am nimic care sa ma faca sa zambesc ma simt singura si schimbata inainte merem zambeam si eram fericita acum nu este zi sa nu plang sau sa nu ma simt tristasad nu stiu vreau ceva sfaturi ce`as putea sa mai fac numai stiu m`am saturat sa plang"sad stiind ca lor nu le pasa daca plang eu sa daca am nevoie de putina afectiune crying...help"sad!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

In ziua de azi greu gasesti pe cineva care sa iti fie atit de incredere incit sa i te poti destainui si sa-i spui problemele tale incit sa te descarci. Daca nu ai prieteni, va trebui, cel putin in perioada imediat urmatoare ( mai tirziu, daca vei incerca sa iti faci, vei avea si prieteni, depinde cit de deschisa esti tu pentru altii), sa supravietuiesti de una sigura. Incearca sa faci ceva, sa creezi ceva. Dupa ce iti faci treburile zilnice, cauta ceva de facut care sa iti placa mult, si de pe urma caruia sa ramina ceva - exemplu - desen, pictura, daca sti sa cosi, fa-ti o bluza, rochie, sau macar fa modele pe hirtie. Doar facind vei descoperi ce pictor, designer, creator de moda poate dormi in tine. Facind, si facind ceva ce iti place foarte mult, te va ajuta sa uiti, sa treci peste tot ce se intimpla in familia ta. In plus, vei avea satisfactia de a fi facut ceva tu cu mina ta. Si, daca cauti domeniile in care te si pricepi cit de cit, caci sunt sigur ca ai talente in tine (fiecare om se pricepe la ceva), si faci ceva in acest sens, iar apoi impartasesti ceea ce ai facut si altora, aratindu-le si eventual cerindu-le parerea sa iti spuna cum e ceea ce ai facut, atunci vei reusi sa iti faci si prieteni, caci cu siguranta ca va fi cineva care sa stie sa aprecieze ceea ce ai facut.
In plus, ar fi bine sa iesi zi de zi din casa, daca poti undeva in natura. Un parc ar fi ideal. Cit iesi, lasa gindurile la o parte, atit cit poti. Priveste in jur. Natura intotdeauna va avea ceva de oferit, ceva care sa incinte privirea si sufletul. Trebuie sa ai ochii deschisi doar. Noi trecem zi de zi pe linga atitea frumuseti pentru ca adesea avem ochii inchisi la ele! Fa o iesire, incercind sa observi ceea ce este si se intimpla in jur, si vei vedea cit de mult poate sa insemne. Si aceasta pentru ca te duce "departe" de ceea ce este acasa.
Si nu mai pune atit de mult la suflet ceea ce spun ai tai despre tine! Stiu ca critica este distructiva, poate distruge sufletul caruia ii este adresata, insa tocmai daca vei cauta sa faci ceva ceea ce sti, vei vedea un lucru: vei ajunge sa te cunosti, sa iti vezi calitatile, si sa realizezi ca de fapt multe din critici sunt minciuni sau exagerari. Si, poate ca ar trebui sa vezi si daca cumva ai tai nu isi au supararile lor si nu mai rezista si se descarca pe orice si oricine, intrind si tu in acea sfera a descarcarii lor... Astfel, vei intelege ca toate cuvintele adresate tie sunt de fapt generate de supararea lor, si ca spun tot ce spun la suparare, nu pentru ca ar avea ceva cu tine neaparat.

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am uitat sa mai zic ceva. Statisticile zic ca, in orice perioada a vietii noastre, exista cel putin doua persoane care sa fie indragostite de tine, si cel mai adesea, nici nu stim acest lucru! Ramine ca tu sa gasesti una din acele doua persoane. Oricum, deschide ochii, e undeva aproape de tine! Si sigur te asteapta!

mira
| mira a răspuns:

Tocmai am citit acum cateva reflectii.Intr-una dintre ele se spunea ca singura modalitate de a-ti risipi durerea este de a o alina pe a altora.Incearca un voluntariat intr-o cresa, intr-un spital. Poate ca parintii tai au probleme, de aceea sunt suparati.Gandeste-te sa le faci o bucurie.Nu toate fetele trebuie sa aiba iubiti in timpul scolii.Va veni si vremea ta.In ce oras locuiesti? Ce varsta ai?

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Încerc să înţeleg motivele pentru care eşti aşa. E adevărat că un copil are nevoie de afecţiune din partea părinţilor şi când este criticat mereu nu se simte bine, deloc. E normal să treci printr-o mică depresie dacă e să-i spunem aşa, mai ales că sunteţi în vacanţă şi cum activităţi care să te distragă de la situaţia în care te afli nu prea ai, începi să te întristezi, să te consumi. Gândeşte-te că părinţi tăi sunt ocupaţi şi nu au timp de tine, vin nervoşi de la servici şi e normal să reacţioneze negativ. Tot ce poţi face e să încerci legat de curăţenie să progresezi, criticile care ţi se aduc să faci ca data viitoare să numai fie. Încearcă să ieşi mai mult cu prietenii, pe cineva trebuie să ai şi tu pe acolo cu care să te înţelegi, cu sora ta dacă ai încerca să porţi o discuţie să-i arăţi că poţi vorbi cu ea şi altceva decât cele obişnuite, te asigur că o să fiţi bune prietene. În rest ca să nu te plictiseşti şi să te distragi de la cele de zi cu zi îţi sugerez să te uiţi la un film, să citeşti o carte de aventură, sunt multe captivante şi amuzante şi îţi ocupi timpul aşa fel încât încet o să ieşi din starea asta! Baftă! Şi zâmbeşte!

| Miha a răspuns:

Pai in primul rand numai fi suparata si numai plange, nu rezolvi nimic daca plangi si esti trista toata ziuawinkingIn al doilea rand daca vrei pot sati fiu prietenabig grin
In alt treilea rand numai pune la inima toate problemele familiarewinkinggandeste-te ca ai tot viitorul inainte, cateva jigniri te vor impiedica sa mergi inainte? Capu sus si zambeste! Sa numai fi suparata, se mai intampla ca parinti sa nu se mai inteleaga, acum ce poti sa faci? asta e viata, verisoara mea mi-a spus un lucru foarte dragut acum cateva zilebig grin Daca viata e neagra, f**** o dunga de rozhappy Daca vrei sa mai vb spune-mi si iti dau id prin mesajtongue
Bye:*

| mada_4633 a răspuns:

Incearca sa te calmezi toti trecem la un moment dat prin asa ceva poate ar trebui sa incerci sa-ti faci prieteni sa mai iesi undeva...si sunt sigura ca familia ta te iubeste doar ca parintii sunt ocupati si doar stii cum sunt adultii niciodata nu isi pot arata sentimentele si mereu se cred demni de respect si demni de un exemplu de urmat dar nu mereu este asa...si adultii gresesc chiar daca sunt adulti si s-ar putea spune ca au trecut de perioada critica a "prostioarelor"laughingnu te mai inchide in tine cand se cearta ei tu poti pleca undeva afara sau pune-ti castile pe urechi ca sa nu-i mai auzi si gandeste-te ca iti faci rau plangand toata ziua incearca sa te inveselesti si lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele, pe tine nu are de ce sa te afecteze! Daca nu merge incearca sa vorbesti deschis despre asta cu mama daca esti mai apropiata de ea si explica-i cum stau lucrurile poate se va schimba cevawinkingdaca vrei sa mai vb da add la mady_dragwtza_4

| powergirl a răspuns:

Eu sunt intr-o depresie ca a ta sa ii zicem asa cam de wooow am si uitat cand am fost fericita cu adevarat imi pare rau sa zic asta dar asa e am 25 ani si cu parintii nu m-am inteles niciodata si nici acum copilaria mea a fost trista ca in afara de nu esti buna de nimic si ca daca intarzii de la scoala 25 min imi faceau scandal ca unde am stat atata cu totul ca stau la sat si scoala era in oras tot nu intelegeau ca autobuzele si tramvaiele mai intarzie cateodata dar nu ei o tinea-o pe a lor ca am stat abtambura in oras cu baietii si nu am avut pe nimeni langa mine ca nu imi dadeau voie sa vina nimeni la mine nici fete macar asa ca am fost singura mereu la 18 ani am avut curaj sa ii infrunt si sa le zic ca vreau sa vb cu un baiat si atunci au facut gura ca nu o sa imi termin scoala daca am un baiat ca ma va scoate de la scoala si nu ma va lasa sa iau examenele ca imi va sta capul numai la el si multe altele si acum ca sunt casatorita din cauza lor ma cert cu sotul si traiesc cu ei in casa stiu e cea mai mare si uriasa greseala pe care am facut-o in viata mea dar sunt bocata aici si nu am unde sa merg ca am si un copil si nu imi permit sa stau in chirie si cu o rata la banca care nu e mica asa catre sa indur cam ce induri tu dar trebuie safii tare stiu ca pentru un copil e greu si pentru mine ca am varsta pe care o am e greu de multe ori sunt cu cu nervii la pamant dar trebuie sa indur sa visez macar ca imi va fi mai bine desi realizez ca nu va fi asa. in afara de a fi tare nu am ce sfat sa iti dau. bafta daca vrei sa vb sunt aici

| Oana_5036 a răspuns:

Buna! Ai putea sa incerci sa fi un pic mai nepasatoare! Nu te compara cu cei din jur! Daca parintii te fac sa te simnti trista, incearca sa le explici ca ai si tunevoie de afectiune. I-al/Ia-o pe tatal/mama ta (depinde de care esti mai apropiata)si explica-le. Din ce ai scris mai sus, am inteles ca parintii tai se cearta. Vorbeste cu ei, explica-le ca daca ei se cearta te afecteaza si pe tine! Sa te inchizi in tine nu e o solutie. Vorbeste cu parintii tai! Bafta! Sper ca acum te simnti mai bine si ca ti-am fost de ajutor!

| AnaEindragostita a răspuns:

Daca vrei st prieteni noi doua si o fata de la mine din clasa are acea si situatie da-mi id de mess si te bag eu dac vrei

| Aiwendil a răspuns:

Ei...Hai fii fericita! Adu un psiholog acasa la tine sa-i rezolve pe parintii tai si sora ta. Dar costa si cred ca si mult. Daca nu poti primi afectiune de la parintii tai sau de la sora ta cauta acesta afectiune la un unchi, matusa, verisor, bunici etc. E imposibil sa nu gasesti o persoana care sa nu tina cu adevarat la tine.Se pare ca in familia ta sunt niste momente de mare tensiune. Dar uneori cearta e o metoda de a cunoaste mai bine partenerul. O sa treaca. Poate va dura mult sau mai putin, dar va trece.De ce nu le organizezi o cina romantica pe ascuns ca sa-i impaci.Despre sora ta ce pot spune? Incearca s-o cunosti. Poate te critica deoarece te crede...Cum sa spun? Te crede altfel decat esti.Sau poate e invidioasa pe tine? Nu stiu sigur.Nu trebuie sa ai un iubit ca sa fii fericita.Chiar daca n-ai un prieten gaseste-ti unul. E greu. Dar cauta.Si ai motive sa zambesti.Gandeste-te ca viata e frumoasa.Zamebeste la ce-ti place.Zambeste ca ai ascultat melodia ta preferata, zambeste daca vezi un caine dragut, zambeste daca e frumoas afara.Stai linistita. Dupa ploaie, vine soare. O sa fii din nou fericita.Nu.Poate o sa fii EXTREM de fericita.Pa! Succes si sper ca te-am ajutat!happy

| deedee_3754 a răspuns:

Pai, multi dintre copii din ziua de azi patesc asa cu parintii lor straight face incearca sa fi mai prietenoasa cu cei din jur aratele parintilor tai afectiunea ta daca ei nu tio arata si incerca intr-o zi cand toata familia sunteti impreuna ( tu, mama ta si tatal tau) sa vorbesti cu ei si sa le spui ca tu nu vezi afectiunea pe care ti-o dau sad imi pare rau si daca o sa tot plangi o sa te distrugi nu o sa rezolvi nimicwinking, sau daca nu rezolvi nimic si nu o sa te asculte iesi prin oras plimbate dar sa ai o ocupatie numai asa poti sa nu-ti mai amintesti ce se intampla in familia tastraight face:*

| medgirl a răspuns:

Dupa parerea mea ai nevoie de o prietena.pentru a te descarca! Incearca sa fii mai optimista si alunga tristetea de la tine! La fel de important este sa vb cu parintii, cu sora ta pentru a lamuri lucrurile, sunt sigura ca iti vor da dreptate!

| Puffulets ♥ a răspuns:

Off draga mea stiu sentimentul. Dar ei se comporta asa cu tine din cauza nerviilor, stresului datorita problemelor. Crede-ma ei te iubesc mai mult ca orice pe lumea asta! Sa nu-ti para rau ca ii ajuti.Ca si tu fara ei ce ai fi? Sunt in aceeasi situatie. Mama mea e plecata in strainatate. De exemplu in ultimele 6 luni am vazut 8 zile. Tatal meu e la lucru de dimineata pana seara tarziu. Eu fac mancare, curatenie eu fac tot ce ar trebui sa faca mama. Nu-mi pare rau ca ii ajut! Tata e multumit de tot ce fac. Incerc sa-i ajut cum pot, pentru ca vad cat se zbat pentru mine, pentru a nu-mi lipsi nimic! Asa eram vara trecuta, toata ziua in casa, nu ma intelegeam cu nimeni, ma simteam singura. Si am cedat nervos. si mai departe sa nu zic ce s-a intamplat. sad A fost groaznic! Dar am trecut peste, incepand apoi sa-i spun mamei mele orice problema pe care o aveam, pentru ca ea era singura persoana care ma intelegea si stia exact ce simt, ea e prietena mea cea mai buna in prezent! Nu mai am nevoie de nimeni! Prietenii doar profita si te vorbesc pe la spate, in schimb o mama nu poate face asta! Pentru ca e mama ta care ti-a dat viata si te iubeste mai mult ca pe orice din lume! Incearca sa fi mai deschisa fata de ea. incearca sa-i spui ca te doare faptul ca ii vezi tot timpul necajiti si stresati. ii v-a pica bine. Incearca sa vorbesti cu ea, iar daca v-a refuza e din cauza oboselii sau altele. Dar gaseste un moment potrivit pentru a discuta aceste chestii! Crede-ma atat ea cat si tatal tau te iubesc, dar intelege au si ei problemele lor sad! Succes scumpo:* Nu mai plange. Incearca sa treci peste!

| Ofatamisterioasa13 explică:

Sincer v-asi da la toti cate `o funditahappy deoarece toti m`ati ajutat cu cate un mic sfat va multumesc mult si va astept sa va cunoastem pe id meu :Georgyana. 2010 va pup:*!

| unefillefrançaise a răspuns:

Salut happy
Crede`ma ca nu esti tu singura cu probleme de genul asta...asa mi s`a intamplat si mie.Nu stiu.incearca sa-ti faci cumva prieteni mai apropiati, du`te la ceva rude cu care te intelegi mai bine si descarca`te lor...la fel am facut si eu si s`au mai schimbat treburile. Incearca sa vorbesti cu familia si sa le spui ce ai pe suflet, poate te vor asculta.

Sper sa se schimbe ceva si sa te bucuri de adolescenta happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa te alinti si sa-i imbratisezi pe ai tai (va fi o surpriza placuta), ai putea sa prezinti tatalui tau acel aspect al treburilor de care tu esti cea mai mandra si sa-i explici cum ai ajuns la un asemenea rezultat (asta pana iti prezinta el criticile, surprinde-l de cum intra pe usa, cheama-l de ex sa ii arati ce curata e chiuveta, intreaba-l daca ii place si transmite-i ca esti foarte mandra de fata lui tata care a curatat-o, adica de tine si apoi ramai asa mandra de ceea ce ai facut, chiar daca te critica), daruieste-i surorii tale un mic cadou, simbol si spune-i ca l-ai cumparat special pentru ea.Ideea e sa daruiesti si sa fii mandra ca ai putut face asta, indiferent de reactia celorlalti.
Si mai poti face ceva, roaga-te lui Dumnezeu.Pentru El, fiecare om e special, El ti-a dat viata. Rugandu-te vei fi mai apropiata de El si vei simti iubirea Lui, numai El te va intari sa poti trece prin situatii prin care altii nu pot trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa te alinti si sa-i imbratisezi pe ai tai (va fi o surpriza placuta), ai putea sa prezinti tatalui tau acel aspect al treburilor de care tu esti cea mai mandra si sa-i explici cum ai ajuns la un asemenea rezultat (asta pana iti prezinta el criticile, surprinde-l de cum intra pe usa,cheama-l de ex sa ii arati ce curata e chiuveta, intreaba-l daca ii place si transmite-i ca esti foarte mandra de fata lui tata care a curatat-o, adica de tine si apoi ramai asa mandra de ceea ce ai facut, chiar daca te critica), daruieste-i surorii tale un mic cadou, simbol si spune-i ca l-ai cumparat special pentru ea.Ideea e sa daruiesti si sa fii mandra ca ai putut face asta, indiferent de reactia celorlalti.
Si mai poti face ceva, roaga-te lui Dumnezeu.Pentru El, fiecare om e special,El ti-a dat viata. Rugandu-te vei fi mai apropiata de El si vei simti iubirea Lui, numai El te va intari sa poti trece prin situatii prin care altii nu pot trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat.si eu sunt la fel ca tine.sau poate putyn mai rau daca asta te ajuta.sunt persoane care au mai mare nevoie de ajutor.nu sunt fericita decat alaturi de prietenul meu.doar el ma intelege. din pacate nu pot vb despre orice cu el.stiu ca nu s.ar schimba nimic intre noi dar totusi mi-e frica. si parintii mei se cearta tot timpul si pe deasupra fratele meu nu e tocmai un baiat bun.toate astea si ink un lucru f urat ma fac sa nu. mi doresc sa merg inainte dar totusi stiu ca pentru cineva ma iubeste si ma va ajuta...as vrea sa vb cu tine daca se poate...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saraca de tine imi pare rau de tot ce s-a intamplat da... spune-le parintilor tai ca dac nu se impaca te sinucizi si cred ca o se mearga eu asa am facut cu parinti mei si a mers kisskiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saraca de tine imi pare rau de tot ce sa intamplat da...spunele parintilor tai ca dac nu se impaca te sinucizi si cred ca o se mearga eu asa am facut cu parinti mei si a mers kisskiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saraca de tine imi pare rau de tot ce sa intamplat da...spunele parintilor tai ca dac nu se impaca te sinucizi si cred ca o se mearga eu asa am facut cu parinti mei si a mers kisskiss

| catalinbanc a răspuns:

Buna.Maria stiu ca nu am mai vorbit demult ca sa te uit de tot dar totusi chiar daca nu mai vorbeam stiam de situ asta si ma mai uitam din cand in cand sa vad ce mai faci si uneori chiar ma mai gandeam asa la tine dar no si am stat mult si m`am gandtit ca totusi nu e drept ca am ales sa nu mai vorbim deloc pentru ca nu mi-ai facut nimic rau si in fond noi ne intelegeam perfect doar ca no sti si tu si no vad ca nu iti merge bine si credeam ca vei fi dar nu esti sad si nu stiu in ultimul timp si eu cu prieteni sunt la pamant mi-am facut si prietena si ne intelegem bine si ea ma ajutat sa trec si peste tine si peste mai multe dar ma cam cert si cu ea da nu conteaza conteaza ca vreau sa imi cer scuze fata de tine ca nu trebuai sa pocedez asa si as vrea sa fim prieteni iar amici dar nu doar simpli amici sa fim asa ca pe vremuri sa vb detoate si fara secrete intelegi tu prieteni adevarati doar ca de data asta vom fi amici asa cum ti-ai dorit mereu happy si nu cred ca ma voi mai gandi la altceva pentru ca o am pe ea si nu am de gnad sa renunt la ea chestia e ca nici mie nu imi merge prea bine in afara de ea si nu mai am pe nimeni asa de incredere o amica/amic adv asa care sa imi fie aporape si sa ne intelegem sa paot sa iti zic cand am ceva pe suflet si tu la fel si sa ne ajutam sa fie asa fain o prietenie frumoasa stiu ca pare postesc ca iti cer asta dar nu esti obligata sa accepti poti sa imi intorci si tu spatele cum am facut-o si eu de atatea ori sad dar nu situ ce era cu mine ca nu meriti asta si chiar imi pare rau can u esti fericita si nu situ poate impreuna va fi mai bine ca amici nicigand altceva happy e alegerea ta eu nu vreau sa iti dau add sa ma bag in seama si dupa sa ajung la ig te las pe tine sa alegi daca vrei dai add la d0n.cr3tzu te voi astepta mereu happy si chair daca nu vrei sa ai girja de tine si sa incerci sa trezi peste toate si sa nu utiti sa mai zambesti ca`ti sta fain big grin o sa fie bine happy