| Mika89492 a întrebat:

Bună, povestea mea incepe simplu. NORA VS SOACRA.
Am copilarit cu logodnicul meu de la varsta de 13 ani fiind cei mai buni prieteni, de doi ani formam o relatie foarte frumoasa, in care nu au existat probleme ce ne privesc strict pe noi doi. Soacra mea din pacate nu poate accepta ca baiatul ei tine la mine si iubeste o alta femeie in afara de ea. Tot acest razboi a inceput cam in momentul in care noi aveam jumatate de an de relatie cand m-am certat cu sora logodnicului meu, pentru subiecte de genul: a intrat in casa parintilor mei cand eu inca locuiam acolo, fiindca eu nu respunsesem la telefon(dormeam) neanuntata, m-a facut proasta la o discutie cand eram la masa cu parintii lui fiindca aveam o alta percepitie asupra relatiei mele cu logodnicul meu, m-a folosit doar ca mijloc de transport si foarte multe lucruri, mai rele ce nu doresc sa le fac publice. Inca din primele zile a fost geloasa pe mine, incercand sa ma imite, la un moment dat si-a batut joc de mine in asa mod in cat mi-am iesit din pepeni si recunosc, am fost rautacioasa spunandu-i tot ce am avut pe suflet, intr-um mod cu siguranta neplacut. De atunci soacra mea a prins o ura pe mine nemasurabila. La inceput am luat decizia de a nu ma mai duce acolo pentru a nu fi jignita si pentru a nu jigni dar la insistentele logodnicului meu care inca statea la parinti si era presat de acestia din cauza faptului ca eu nu vreau sa merg acolo, am cedat dupa 3 luni si am mers sa raman peste noapte acolo, pentru el. Mi s-au adus reprosuri si vorbe urate, dar am incercat sa trec cu vederea facand un compromis cu logodnicul, cum ca eu voi merge acolo la ei, iar el nu isi va mai lasa sora si mama sa se bage in relatia noastra. Eu am respectat si inca respect partea mea insa el nu s-a tinut de cuvant. La inceput imi spunea tot ce ma barfeste mama si sora lui insa cand a vazut ca eu le spun totul in fata a incetat sa imi mai zica ceva. Timpul a trecut, mentionez ca eu si sora lui faceam meditatii impreuna si petreceam destul de mult timp una cu cealalta silit. Certurile au devenit din ce in ce mai aprige, iar el nelucrand atunci, mi-a zis sa mai am rabdare o luna pana va fi repartizat pe post, iar apoi imi promite ca va pune piciorul in prag. A fost mutat de acasa(de la job) si asa am ajuns la locuim impreuna in alt oras la 600 de km de casa. Totul bine si frumos pana cand mama lui a inceput sa ii dea ordine si prin telefon si sa ii spuna cum sa faca lege la noi in casa. Eu mai venind acasa la parintii mei, mama lui a fost revoltata ca nu trec sa ii vad. Recent cand am venit la parinti, mama lui l-a certat ca nu merg si la ei iar el, la insistentele ei mi-a zis de 5-6 ori sa merg, eu incercand sa evit un conflict. Bineinteles ca nu am fost, iar mama lui a facut ditamai gura iar noi ne-am certat din vina parintilor lui si a surorii lui pe care eu trebuie sa o iau peste tot. Nu stiu cum sa fac, stiu ca el este prins intre ciocan si nicovala insa nu mai pot suporta presiunea pusa de el pe mine cand vine vorba de familia sa. Nu vreau sa merg acolo in lipsa lui si nu vreau sa am tangente cu sora lui. Cum ma sfatuiti sa procedez incat sa il fac sa inteleaga ca daca el iarta familia sa, eu nu pot face la fel deoarece nu am nici o obligatie fata de ei. Multumezc

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest mod de a intra în viața voastră de cuplu este foarte toxic.
Am văzut 2 recomandări ale unor pastori americani și apoi a unui preot român, care citau un pasaj din Biblie unde scrie că va lua bărbatul pe femeia sa și o va duce la casa sa și vor fi împreună un singur trup. Toți aceștia recomandau ca părinții să vină la tineri doar în vizită anunțată iar copii să meargă la părinți la fel, sugerând astfel separare totală de familiile de origine, asta exact din acest motiv, al conflictelor ce pot apărea, care pot duce la distrugerea armoniei în cuplu. Văd că acțiunea nocivă a mamei se extinde la distanță prin telefon. Ce poți face este să pui piciorul în prag, și să impui iubitului să aleagă între tine și mama ta. Iar dacă nu poate, te retragi ți îți vezi de drumul tău în viață.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Relatie la distanta... cu soacra si cumnata.
La intervale de jumate- un an va faceti vizite scurte, pre-anuntate.
Iar daca esti langa barbatul tau, fii desteapta si conduce-l tu, nu mama lui (prin telecomanda telefonica)!

| Violleta2022 a răspuns:

Evita-i cat poti de mult pe parintii baiatului, fiindca oricum nu ai nici o obigatie fata de ei.
Si daca puteti sa va mutati la capatul lumii, atunci asa sa faceti.
inca ceva: care este comportamentul logodnicului la sfaturile maicasii? O asculta si face cum zice ea?
Daca aface asta, nu merita sa mai fiti imperuna, fiindca soacra va prelua conducerea voastra, usor-usor.
Daca el este totusi de partea ta si hotarati impreuna absolut totul, atunci merita sa te lupti pentru relatia asta.
Stiu bine cum este, nici dupa 35 de ani soacra nu a incetat sa-si bage coada si intrigi in relatia mea de familie, dar am un sot minunat, care totdeauna i-a spus respectuos ca-i multumesc de sfaturi, dar ca el va decide cu mine ce vom face.

| Mika89492 explică (pentru Violleta2022):

Imi tine apararea in fata ei intr-un mod oarecum elegant, dar ii permite sa se bage in viata noastra foarte mult si se supara pentru alegerea mea de a nu merge acolo in lipsa lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mika89492):

Atunci renunta la el, fiindca nu-i omul care sa renunte vreodata la maica-sa, iar dupa casatorie situatia se va inrautatii, fiindca te va obliga sau te va pedepsii pentru ca nu faci ce spune masa.
Este evident ca se eschiveaza in fata ta, dar nu ar trebui sa se supere ca nu te duci la maicasa, odata ce nu-i esti obligata cu nimic, nefiind nici macar nora-sa ci o simpla iubita.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa-i zici iubitului tau doar 3 cuvinte:
Ma-ta sau eu.

| CIaudiu a răspuns:

Ori vorbesti...dar ce sa vorbesti... Te desparti direct pentru ca nu mai rezisti si e clar ca o sa te inbolnavesti grav de la atatea suparari pe viitor. Ori incheie el orice legatura cu familia, ori pleci tu si sa ramana el scavul mamicutei la 30 de ani sau cat o avea, ca degeaba ii are daca nu e in stare sa poarte o discutie cu totii la masa in care sa puna la punct anumite neintelegeri.

| HelpingHands a răspuns:

Cea mai lungă întrebare și cea mai proastă pe care am putut-o citi în ultima vreme!

| Andreiomul a răspuns:

Hmm. Păi, părerea mea e că dacă vrei să ai o relație care să ducă spre căsătorie și chiar spre o familie împreună, nu pot spune că nu ai nici o obligație față de familia lui. Pot spune decât, iartă-i, poate s-au schimbat și dacă nu e ok, până la urmă, dacă îi ierți și le vrei binele, tu vei fi împlinită. Poate se vor resemna gândindu-se că nu au de ales din moment ce tu vei deveni soția lui.

| Drussillah a răspuns:

Din ce observ logodnicul tău cedează mereu in fața surori si mamei lui, cu alte cuvinte nu este de ajuns de curajos încât sa iti ia apararea. Mulți bărbați sunt așa. Insa la tine situația este puțin cam avansată, dat fiind ca aveți certuri pe față si soacra ta nu se sfiește să iti arate ca nu te place. Cred ca cel mai bine ar fi sa ai o discuție serioasă cu logodnicul tău si ii spui ca va trebui sa fie de partea ta. La urma urmei tu esti familia lui, cu tine trebuie sa se consulte, cu tine trebiie sa decidă, pe tine trebuie sa te apere. Nu este ideea sa nu isi iubească sora si mama ci doar sa le faca sa inteleaga care este poziția lor acum, clar una inferioară ție. Daca el nu ia atitudine față de ele spunându-le sa nu se mai bage in relația voastră, tu degeaba încerci, crede-ma. La el este cheia, daca el le permite sa își bată joc de tine, ele o vor face. Ele simt ca îl pot aduce de partea lor. Ar trebui sa îi spui clar, ori le inchizi gura si imi iei apărarea, ori asculți tot ceea ce spun ele iar eu ma retrag...de tot.