| alooooooooooo1111 a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o problema "mentala" ca sa zic asa big grin
Imi iubesc familia foarte mult dar nu "ma arat" adica eu nu-i zic mamei mele te iubesc intr-o oarecare zi (decat cand sunt beat laughing) ) sau sorei mele sau tatalui meu.
As vrea sa imi arat sentimentele fata de ei,am incercat sa fac asta am zis da-le dreacu de sentimente,dar apoi toata ziua nu ma simteam bine, am incercat si in alte zile dar la fel
De ce oare mi se intampla asta? in sufletul meu as fi in stare sa-mi dau si viata pentru familie...de ce tin in mine toata dragostea si nu "ii dau drumu"?

8 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Singure cuvintele rostite nu valoreaza nimic, daca nu si demonstrezi prin fapte ceea ce spui.,, O mie de cuvinte doi bani nu fac.,,

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Sunt diferite moduri in care iti poti arata iubirea fata de ceilalti. Vorbind, aratand, sau tinand in tine. Poate nu esti genul care sa arate, nici eu nu sunt. Dar prin gesturile mici se poate vedea. Prin o floare data fara o ocazie anume, printr-o vorba buna, prin multe..trebuie doar sa te gandesti la ei si la modul in care vrei sa le arati sentimentele

| SkyPilot a răspuns:

Poate ca simti ca nu ai cuvintele potrivite care sa exprime ce simti. in cazul meu mi se pare ca vorbele suna a gol. Eu le aduc cate o floare, le fac cate un cadou si fara motiv, fac prin casa ceva se stiu ca isi doresc, le iau in brate prin surprindere.

| danay72 a răspuns:

Daca iti impui sa iti arati iubirea si respectul fata de ei vei reusi.Incepe cu gesturi mici de afectiune, spunand multumesc, te rog, laudandu-i etc. Unele articole despre familie, poti gasi pe situl jw.org sectiunea familie.

| Țoglă a răspuns:

Eu nu le-am spus niciodată părinților "te iubesc" și nici părinții mie. Poate când eram foarte mic și acum nu-mi amintesc.

Nu îi o"problemă mintală".

| Kyılε a răspuns:

De ce? Fiindca ti-e teama ca daca spui ceva vei strica totul. Fii mai sociabil, mai indraznet.

| VERA18 a răspuns:

Daca de felul tau esti mai dur atunci o sa-ti fie greu si cu exprimarea sentimentelor...sau daca iubitei tale ii arati ca o iubesti iar mamei, surioarei sau tatalui nu, inseamna ca asa sunteti voi in familie, va exprimati mai greu.Si tine minte ca uneori trebuie sa le mai arati si celor dragi cat ii iubesti happy Un mic gest conteaza mereu mai ales pentru parinti happy deci nu-ti fa griji, pur si simplu asa esti tu! big grin

| JohnnytzuAbby17 a răspuns:

Am mai auzit de astfel de cazuri, părerea mea e ca ești foarte timid... cel mai bine ar fi sa Îți iei inima în dinți și sa le spui, ai sa vezi ca nu se întâmplă nimic și vei vrea sa o mai faci. Succes! laughing)