| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata, am 16 ani si am probleme cu sistemul nervos! Adica daca ma contrazice cineva ridic vocea si imi tin partea mea, ma contrazic cu parintii des mai ales cu mama, is foarte dura din cauza asta cu mama si mai severa, ii raspund inapoi, ridic vocea atunci cind ma intreaba cineva acasa deexemplu fratele, bunica ceva, dar mie mi-e lene sa raspund ca sunt concentrata pe alt ceva, ma cert cu mama deseori din cauza nervilor mei, dimineata cind ma trezesc daca cineva deodata vine cu pretentii la mine ca de ce nu sunt inca la scoala si asa mai departe iarasi ma enervez si diferite cazuri deseori cind imi pierd nervii. Uneori ajung sa pling din cauza nervilor dar rar si sa ma doara capul si sa rasuflu adinc pentru a ma linisti! Ce s-ar putea de facut?

7 răspunsuri:
| mariusQ a răspuns:

De fiecare daca cand iti vine sa tipi, sa ridici vocea sau alte chestii care sunt legate de nervi trebuie sa te opresti ..sa ai vointa si sa te opresti ..respiri adanc si gandesti ce vrei sa zici ..si apoi zici ...calmantele nu rezolva nimic ..doar provoaca dependenta

| eella98 a răspuns (pentru mariusQ):

Sincer, la calmante niciodata nu m-am gindit sa le iau. + fiind la un medic, mi s-a spus ca prima mea problema e sistemul nervos inca de micuta si mi s-a dat ceva preparate, dar nu le-am luat cind trebuia.

| mleonte81 a răspuns:

Si pe mine ma enerveaza sa-mi trancaneasca cineva in cap.Se simte te parca imi fura energia, ma oboseste.Cred ca societatea din ziua de azi e foarte grabita, asta-i marea problema.Si de aici si stresul...E ok sa te descarci.

| eella98 a răspuns (pentru mleonte81):

E ok sa ma descarc, dar eu in fiecare zi ridic vocea la cineva si ma enervez. cu tracanitul la cap la mine consta intr-o chestie banala, deexemplu vine fratele si ma intreaba cind vine mama acasa, dar eu stau concetrata pe alt ceva si ma intreaba de mai multe ori linistit cind vine mama acasa dar eu ii raspund peste citeva minute dupa ce m-a enervat cu intrebarea tipind in gura mare ca nu stiu cind vine! Nu cred ca cauza e ca societatea e grabita, la mine asta se trage de mica. Am vorbit cu un psiholog la interes, ca cei care au probleme cu sistemul nervos de mici, e din cauza ca n-au fost iubiti si tratati cu dragoste de la nastere, si e drept, la mine cam asa ceva a fost cind eram mica. )

| mleonte81 a răspuns (pentru eella98):

Pai daca nu vor de buna voie trebuie sa zbieri un pic la ei

| Ciurlica_Cretu_Irina_1997 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa asculti mesajul si sa te gandesti de doua ori inainte sa zici ceva. Dar in orice caz, trebuie sa o rogi pe mama ta sa te ajute, sa oti apuna cand sa te linistesti si sa vorbesti normal si sa iti zici toate problemele care le ai pe suflet. Daca nici asa nu merge, atunci iti recomand o intalnire cu psihologul.

| EllaLahey1 a răspuns:

Trebuie sa te calmezi happy multi copii in ziua de azi au aceasta " problema " si eu eram tot la fel, ma certam mereu cu mama, eram nervoasa, dar nu faci decat sa iti consumi energia! Gândeștete cum se simt alte persoane cand ridici vocea la ei, punete in locul lor, eu asa am reușit sa ma calmez, sper ca ti-am fost de ajutor happy