| Anaysa26 a întrebat:

Bună, sunt fete care au simțit ceva la implantarea unei sarcini?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ai primit numai raspunsuri inutile si voi scrie mai explicit, poate mai citeste cine are nevoie si mai invata astfel cate ceva, m-as bucura mult.

De obicei nu simti nimic in momentul in care ovulul este fertilizat (adica se uneste ovulul cu spermatozoidul si rezulta celula numita zigot) si urmeaza o sarcina, fertilizarea intamplandu-se fix in ziua ovulatiei sau la o zi dupa, daca a existat contact sexual favorabil, evident.Insa dupa aceea, cam la vreo saptamana are loc implantarea, adica atasarea celulei mentionate mai sus de stratul interior al peretelui uterin, numit endometru (asta in cazul unui ciclu regulat de 28 de zile, de exemplu) si poti avea crampe, o sangerare usoara (i se mai spune spotting/sangerare de implantare), dureri de cap si altele.Dar vezi ca nu este o regula, unele femei nu au nici sangerare nici nimic.Pentru detalii suplimentare mai poti citi aici:

https://arcadiamami.ro/......i-simptome

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11585-conception

https://www.catena.ro/cum-sa-recunoasteti-sangerarea-de-implantare

https://fetalcare.ro/......d-are-loc/

Ah si se mai poate simti durere cand ovulul este eliberat din ovare, adica la ovulatie:

https://www.doc.ro/......a-ovulatie

36 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa simti ce anume? happy
nu

| Anaysa26 explică (pentru Simpatic):

Dacă sunt însărcinată laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Anaysa26):

Am spus clar cu acel ...nu
uneori simplitatea in exprimare este mai indicata decat text ce ar depasi in intindere romanului "Shogun"winking
succes!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa pui intrebarea la dragoste si sex ca nu ma lasa sa scriu tot a trebuit sa modific.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slava Domnului, nu!
Nu vreau copii nici acum, nici peste 10 ani. Am 31 de ani.

| ioana748 a răspuns:

Nu se simte nimic in momentul respectiv.

| ioana748 a răspuns:

Sincer, intrebarea este incompleta.
In momentul zero nu simti nimic.
Insa in decurs de o saptamana poti simti o schimbare de stare.
Dupa doua saptamani poti avea simptome serioase, dar se intampla rar atat de rapid.
Simti cu adevarat cam din a patra saptamana, amețeala, stare de voma, modificare a sanilor, insa nu este obligatoriu.
Depinde de la organism la organism.
Cel mai bine cumperi un test de sarcina de la farmacie, cam in doua saptamani de la contact.Repeti saptamanal.
Apoi daca nu vine menstruația cand trebuie, mai repeti test de la farmacie sau mergi direct la clinica de Ginecologie.
Multa sanatate,

| Lupică27 a răspuns:

Te referi la inseminare artificiala?

| Anaysa26 explică (pentru Lupică27):

Nu ma refer la implantarea gen când se unește spermatozoidul cu ovulul

| Lupică27 a răspuns (pentru Anaysa26):

Gen gen gen, nu inteleg la ce te referi.

| Anaysa26 explică (pentru Lupică27):

Oh mă refer la conceperea unui copil dacă se simte ceva după câteva zile

| Lupică27 a răspuns (pentru Anaysa26):

Daca te referi dupa ce te-ai culcat cu un barbat daca se simte ceva la cateva zile? nu sunt femeie dar din cate stiu eu nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaysa26):

De obicei formarea unei sarcini dureaza nu simti imediat după actul sexual ca ai ramas gravida, dar timp de 3 saptamîni o luna incep transformarile numai ai ciclu ăsta este primul semn ca ai ramas gravida, apar poftele cresc sînii se maresc organele sexuale dupa un timp creste burta si usor usor timp de 9 luni te ingrasi, ce varsta ai? Dupa sarcina va fi deosebit de greu sa slabesti daca ai luat multe kilograme in sarcina.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Citeste ce am scris mai sus, e grav daca esti major (daca am retinut bine, esti) si nu stii.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Pai ce sa fac ma, eu cand am fost gravid n-am avut simptomele astea.
N-am auzit nici-o femeie ca la cateva zile sa aiba simptome, poate ai avut tu.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Du-te ma si trolleaza in alta parte.E penibil sa aduci un om pe lume fara sa ai habar cum functioneaza, asa ca lasa glumele inutile.Nu trebuie sa fii tu gravid, e de bun simt sa stie si barbatul care-i treaba.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Iei premiul cel mare.
rolling on the floor

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Am poze de cand eram insarcinat, vrei sa le vezi? sunt clipe de neuitat.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Ce esti asa aprinsa draga? ce s-a intamplat? nu am zis nimic denigrant la adresa femeilor care nasc si nici nu rad de actul in sine, esti tu prea sensibila si te ataci din orice.

| ioana748 a răspuns (pentru dullcat):

O sa stie cand o sa se insoare si o sa programeze un copil.
Dupa cum se vede nu stiu nici femeile, nici cum sa intrebe, ca ai zice ca intreaba de fertilizare in Vitro.
Deci daca femeile nu stiu barbatii nici atat.
Dar el a intuit bine ca in primele zile nu se simte.
Cu stima,

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Da, Lupica si te rog sa ne spui ce ai simtit la insamantare, implantare, whatever.
Ce ai simtit in secunda aceea?
laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Pai tu vrei sa-ti spun sau sa-ti arat pozele? laughing

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

As vrea pozele din momentul acela mai ales.Cand s-a intamplat implantarea.
Pe ce parte a fost exact, vreau sa stiu. Si ce ai simtit.
Ai simtit ca misca ceva in tine?
Vreau si poze si poveste...ca sa fie jurnal complet la copil.
Neghiobule, nu stii tu ce simti la implantare...
Sau stii?
rolling on the floor

| Anaysa26 explică (pentru Lupică27):

Măi omule caută pe internet și ai să vezi ca așa se zice nu am pus eu întrebarea greșită dacă vrei îți trimit și linkul nu te mai da așa Cocoș ca nu ești. se vede ca nu știți decât să criticați și să vorbiți aiurea

| Anaysa26 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e neapărat să simți după 3 săptămâni după 6, 7 zile de la concepție simți anumite înțepături adică implantară embreonului cat despre vârsta mă nu îți dă grij nu sunt minoră am 26 de ani

| Anaysa26 explică (pentru ioana748):

Caută pe internet și ai să vezi ca e o întrebare corectă

| ioana748 a răspuns (pentru Anaysa26):

Da, ai dreptate, doar ca nu intelegeam exact ce vrei sa stii.
Cred ca ti am raspuns la obiect mai sus.
Eu personal nu am simtit nimic cand am ramas insarcinata, nici o schimbare luni de zile, a venit si ciclul bine merci. Fiu miu a spus ca a vrut sa fiu eu maica sa neaparat. Bine a facut. Dar stiu cum se intampla in alte cazuri si ca unele femei simt cam dupa o saptamana, doua sau dupa 1 luna, doua.
Asa ca cel mai bine faci un test de la farmacie sau clinica, cel mai sigur asa.
Toate bune.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Era intr-o miercuri cand s-a dus tot pe apa sambetei, m-am aplecat sa ma leg la sireturi, cand, un coleg de munca a profitat de ocazie si simteam cum misca ceva in mine, adanc asa...
L-am intrebat ce l-a apucat si a zis ca el nu rateaza nici-o sansa in viata.
Apoi am aflat ca am ramas insarcinat, ne-am despartit si acum el plateste pensie alimentara.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Inseamna ca a fost un moment frumos daca tii minte ziua si detaliile.
Ti a placut bag seama.
Acum, asta e. Mai faci si tu un banut asa, noroc cu copilul.
Ti a cerut ADN sau te a crezut pe cuvânt?laughing
Sa fie Intr un ceas bun.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Ce ADN? pai el a fost singurul petitor

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Bine,te credlaughing

| dullcat a răspuns (pentru ioana748):

Din punctul meu de vedere a intrebat corect. Uite ce scrie in unul din linkurile de mai sus, dupa ce zice de sangerarea de implantare:

,, Momentul aparitiei este un alt indicator important al sangerarii de implantare. Pentru a ne putea da mai bine seama cand poate aparea aceasta, putem analiza un ciclu obisnuit de 28 de zile, in ceea ce priveste cronologia generala a ovulatiei, fertilizarii si implantarii:

-ziua 1: prima zi a menstruatiei:
-ziua 14: ovulatia are loc cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie;
-zilele 14-15: fertilizarea are loc, in mod obisnuit, chiar in ziua in care a avut loc ovulatia si la doar cateva ore dupa aceasta, sau la o zi dupa ovulatie;
-zilele 20-24: are loc implantarea, de obicei la 7-10 zile dupa fertilizare, iar sangerarea poate dura cateva zile (2-3) sau o singura zi, este usoara si uneori chiar insesizabila.''

| Anaysa26 explică:

Ești ironic. nu am 15 ani draga să mă ei la mișto

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaysa26):

Pai daca pui astfel de intrebari, ce ai vrea sa simti la implantarea unei sarcini? Fi mai explicita la ce te referi la feertilizare in vitro sau la actul sexual propriu zis prin care ramîi natural gravida.

| Anaysa26 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da dragă la actul natural

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaysa26):

Simti cand eja. barbatul in tine este lichid cald deci imposibil sa nu simti. Si unele femei au si rgasm simultan in acelasi timp cu barbatul.