| ALEXROMANIA36 a întrebat:

am 13 ani si ascult rock doar de la Nuclear Blast Records (nu ca nu imi plac si alte formatii doar ca nu le-am descoperit). Intrebarea mea este cum le explic parintilor mei ca rockul nu e muzica satanista si ca nu esti satanist daca asculti rock? In plus, daca sapi mai adanc (cum am facut eu) nici satanismul nu e o religie malefica, care distruge oameni si suflete. Deci cum le explic parintilor mei ca rockul nu e muzica satanista si ca nu esti satanist daca asculti rock?

Răspuns Câştigător
| Anon31241212 a răspuns:

Buna! Asa imi comentau si mie ca ascultam rap cu injuraturi, ca ce invat eu din rap, ca-s niste ciudati aia care canta rap, etc. Nu trebuie sa le demonstrezi lor nimic. Nu trebuie sa te justifici cuiva pentru faptul ca iti place ceva. E super enervant mai ales cand parintii judeca asa repede si chiar nu inteleg. Nu toate piesele rock sunt sataniste. Pune-le o piesa rock fie de trupa aia, fie una de la Iris spre exemplu, si intreaba-i spre exemplu: Dar voi cand erati tineri, nu asculti Iris, Phoenix, etc? Atunci nu se mai lua nimeni de rock, vai e satanist si nu stiu ce.
Ca sa-ti explic un lucru de ce e considerat rock-ul, jazz-ul si rock 'n' roll- ul satanist. Chiar am citit despre asta. Este fiindca se spune ca indeamna la lacomie si destrabalare. Asa se considera mai demult. Dar eu consider ca totusi am evoluat... Si sa stii sunt si piese de,, muzica culta" (clasica) care sunt sataniste, intrucat folosesc,, semnul diavolului in muzica", care se cheama triton, care reprezinta o sectiune formata din 3 tonuri sau 6 semitonuri succesive.
Gasesti aici: http://www.descopera.ro/cultura/3486194-semnul-diavolului-in-muzica
Atata timp cat iti place si te simti tu bine, nu trebuie sa dai explicatii nimanui despre ce asculti, etc.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune-le o piesă-două să asculte și să-și dea seama că ai dreptate. Tu caută ceva piese mai "cu picioarele pe pământ"

| j1NNNx a răspuns:

"nu-mi puteti spune voi ce sa ascult. daca asta e muzica, care imi place mie o s-o ascult chiar daca vreti sau nu voi."

| Ssssmokin a răspuns:

Nu este ok treaba cu parintii care te judeca prin faptul ca asculti un anumit tip de muzica. Poti asculta rap, da d-ala cu multe p**** si P*** si pentru aia sa fii mare geniu. Deci asculti ce vrei, daca le convine, este ok, daca nu... este ok. Daca tie iti place acel gen de muzica, asculta-l, parintii ar trebui sa inteleaga. Cum au spus si ceilalti, arata-le niste melodii rock mai "soft" si vezi ce spun.

| Kuurochin a răspuns:

Pai sa stii ca exista si trupe rock care au ca tema in melodiile lor religia :D spre exemplu una din trupele pe care le ascultam eu cand ascultam mai mult rock era Thousand Foot Krutch
https://www.billboard.com/......bums-chart
Cu asta cred ca ai putea sa le arati ca rock-ul nu e satanist, tipii au fost locul 1 in "Top Christian Albums" :D
Preferata mea de la ei e Courtesy Call desi nu mi se pare prea religioasa O_o.
Ma rog, sper sa te descurci, eu sunt ateu si la fel si parintii mei deci nu pot sa zic ca am experimentat ceva de genul dar mi se pare amuzant :D

| Andrei750238 a răspuns:

Exista si rock cu tema religioasa crestina (precum Powerwolf) Cum ai putea fi satanist daca asculti muzica crestina?