| Mey a întrebat:

De ce se spune ca daca asculti muzica rock esti satanist? Ce legatura are? Eu ascult si melodii rock si sunt crestina.E vreo problema?

23 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

De ce ar fi vreo problema? Acei oameni ce spun ca esti satanista sunt fanii lui Salam. Ignora-i.

| Demise a răspuns:

La vârste mai mici nu prea înţeleg cum un adolescent ar putea să fie foarte credincios. Cei care spun asta sunt doar maneliştii care nu au ce face cu viaţa lor, aşa că se iau de viaţa altora.
Unele trupe sunt sataniste ce transmit în versurile lor mesaje sataniste, dar doar unele, nu toate.

| FadetoBlack a răspuns:

Bun!
Nu numai maneliştii ne consideră satanişti, şi restul' oamenilor, care nu ştiu să facă diferenţa între satanism şi muzica rock! Ne consideră satanişti deoarece ne îmbrăcăm specific. Dar nu ştiu că ţinuta nu ţine de orientarea ta religioasă şi că doar ne deosebeşte de restul' cocalarilor!
AM văzut un răspuns care spune că ne drogăm şi bem şi tot felul' de chestii!
NU-i adevărat! Rockerii nu sunt oamenii care se bat ( doar când îl aud pe Salam, dar asta se exculde) care beau şi se droghează! Mai degrabă cei care ascultă muzică de club, manele şi unii din cei care ascultă muzică Hip-Hop!
Aşa că sugestia mea e să tăceţi dacă nu sunteţi bine informaţi!
Şi nu băga lumea în seamă!
Din păcate! din păcate... nu prea meriţi să asculţi muzică rock, dacă consideri că Paramore e rock, dapoi trupă satanistă raised eyebrows

| Mey explică (pentru FadetoBlack):

Pai nu eu am spus asta ...niste colegi

| RyGoLeTa a răspuns:

Buna!
Muzica Rock iti da asa un impuls sa te crezi mai puternic si crezi ca poti face orice, nu stiu are ceva agresiv, nu toate melodiile.Eu asa am simtit.

| Aleqa a răspuns:

Se spune ca esti satanist daca asculti rock pentru ca rockul este dinamic, si sperie cocalarii obisnuiti cu lalaituri de la Guta si Salam, stii?
Mai bine asculta ce-ti place ca nu te omoara nimeni.

| TheAnnoyingRocker a răspuns:

Daca asculti pana si o secunda de rock intentionat e ca si cum ti-ai vandut sufletul diavolului!

| Duucu a răspuns:

Unele piese au mesaje satanice, de asta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Salutul pe care il faceti ''\m/'' (coarnele) este considerat ''salutul diavolului'', mai exista legaturi cu cocaina si desenele demonice.

Eu sunt de parere ca aceste lucruri va reprezinta autenticitatea, nu pune la suflet in crestinismul modern chiar si semnul paci este considerat Satanic...

| michelia a răspuns:

1. Datorita unor texte in care este pomenit iadul etc.
2. Datorita tinutei unor rockeri - tricouri si accesorii cu cranii, cruci, pentagrame etc., ruj negru, machiaj rebel chiar si la baieti.
3. Datorita ritmului " turbat" al celor care nu intra in grupa " rock clasic"

| anonim_4396 a răspuns (pentru michelia):

Asta nu intră în classic rock. Unde-i "ritmul turbat"?
http://youtu.be/RVijru81xQA

Măcar, când faci o afirmaţie, asigură-te că ştii despre ce vorbeşti.

| michelia a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci o drama din nimic.Era clar ca baladele nu se iau in discutie.
Si de unde tonul asta superior?
Nick-ul tau nu face decit sa confirme afirmatiile mele ( nu e o acuza, e o constatare).

| anonim_4396 a răspuns (pentru michelia):

Tonul ăsta superior de care spui tu, se foloseşte atunci când vorbeşi cu o persoană. Eu, îţi scriu. Sau vrei să îţi vorbesc formal?
Nu fac nicio dramă. Te contrazic, pentru că nu ţi-ai format o părere corectă despre rock.
De ce era aşa de clar că se exclud baladele? Nu ai precizat nimic.Ai spus că tot ce nu intră în cassic rock are ritmuri turbate ( o comparaţie mai penibilă ca asta nu puteai să faci ). În fine. Dăm exemplu o altă melodie de la aceeaşi formaţie :
http://youtu.be/9rs-or7As0k
De asemenea,
http://youtu.be/uKZd4U397M4
Uite si melodii cu "ritmuri turbate". Prima ceva mai mult decât a doua. Vezi tu vreo legătură cu satanismul aici?
http://youtu.be/0y-bbtYaY_c
http://youtu.be/pqmpnNww18s
Nickname-ul meu vine de la această melodie, care face parte din rockul clasic.
http://youtu.be/Xv24N8H1KyI
Constatările tale sunt irelevante, dar poţi face câte vrei. Numele meu de utilizator nu demonstrează nimic. Decât că nu ai argumente.

| michelia a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Eu ascult ( si) rock ( chiar am citeva trecute la profil). Credeam ca cel care a pus intrebarea vrea explicatii, nu un tribunal aici.
2. Etichetezi persoanele si opiniile lor. Cu ce drept?
3. Cauta si alta agenda cu replici pentru cind intri pe TPU. Astea din categoria " grandomanie" nu sint suficiente.
log off

| anonim_4396 a răspuns (pentru michelia):

Şi tu tu-ai legat de numele meu de utilizator, etichetându-mă. Foloseşti tu însuţi grandomania, prin replicile pe care le dai.
Degeaba vrea cel ce a pus întrebarea explicaţii, dacă acestea nu sunt argumentate puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, melodia asta e de vină pentru că te dispreţuiesc?
http://youtu.be/wEcEjNsn1Io
O ascult pe asta ca să mă calmez.
http://youtu.be/EvjF7EqHMxI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gura lumii n-o sa taca niciodata. Dar totusi, decat manelist prost, mai bine rocker.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele trupe canta despre demoni, sau fac cumva aluzie la ei. Dar asta nu te impiedica pe tine sa asculti restul melodiilor.
Lumea judeca prea repede, aude o melodie mai dura pe telefonul unui "ciudat" cu plete si imbracat in negru si gata "asta face pacturi cu diavolul". Si da, multi rockeri sunt atei, dar asta nu-i face satanisti. Ei pur si simplu nu cred in nimic, nici in diavol nici in Dumnezeu. Satanisti eu nu cunosc, si juma din clasa mea sunt rockeri. Ce-i distractiv e ca se ironizeaza singuri intre ei: "Satanistule, pletosule, ce-i cu muzica asta? Asculta colinde!" - fac asta pentru ca stiu ca lumea ii vorbeste pe la spate si asa arata ei ca nu le pasa si ca se amuza de conceptiile oamenilor. Fa si tu la fel.

| fadnox a răspuns:

Nu, nu-i nicio problema, nu vad care ar fi legatura
si mie mi s-a zis, mai in gluma -mai in serios, dar NU, nu sunt

| Mey explică:

Imi place trupa Paramore dar uni spun ca sunt satanisti.

| DytzuDubstep a răspuns:

Pentru ca atunci cand asculti rock iti vine sa devastezi tot in juru tau, iti vine s distrugi tot dar nu de nervi. funda?

| fadnox a răspuns (pentru DytzuDubstep):

Ce ar fi sa nu mai raspunzi de doua ori aceleasi lucruri -false oricum
http://www.youtube.com/watch?v=fvPpAPIIZyo
-iti vine sa devastezi, sa distrugi de le o melodie ca asta? surpriza, tot rock este ....demonic, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DytzuDubstep):

Nu neaparat.