| AliBubu a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa va intreb ceva. Daca sunt insarcinata la varsta mea, iar prietenul meu are 20. Ce se poate intampla cu el si cu mn daca eu nasc la varsta asta? Va rog sa ma ajutati din tot sufletul meu ca nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Când am fost la spital să-l nasc pe fiul meu mai mic, era și o fată de 14 ani, urma să nască peste 2 săptămâni, era sănătoasă și copilul era bine.În general nu se întâmplă nimic rău, de când avem ciclu putem și să naștem copii.Am citit de cazuri în America Latină de mame și la 10 -11 ani. Dacă faci avort te marchează pe viață, am discutat cu prieteni, prietene care spun că își aduc aminte de aceea crimă în fiecare zi și o regretă.ȘI mama fiului meu mai mare, adopiv a fost însărcinată ca minoră dar eu îi sunt recunoscătoare că nu a omorât copilul și mă gândesc ce dar extraordinar e viața lui în timp ce atâtea inimi care bat sunt omorâte prin avort.

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ai facut test de sarcina?! Daca da si esti, ideal ar fi sa fi foarte sanatoasa, in primul rand. Apoi, ar trebui sa te consulte un medic, ca sa poata stabili daca e oportun sa nasti si ce sanse ai sa nasti un copil sanatos, sau e indicat un avort, avand in vedere varsta ta si situatia de eleva. Cu putin noroc, daca esti sanatoasa si vrei, si familia ti-e alaturi si te va ajuta, poti si sa il aduci pe lume si daca individul ramane cu tine si contribuie corespunzator, puteti avea o familie relativ normala. Nasterea si maternitatea te maturizeaza rapid. Daca se va ajunge la nastere si omul dispare iar familia nu vrea sa te ajute si nici tu nu te simti in stare sa il cresti, il poti da spre adoptie. Daca alegi avortul, exista riscul sa nu mai poti ramane gravida in viitor. Multa sanatate si noroc! E trist ca nu l-ai obligat sa foloseasca prezervativul! Sa risti atatea pentru o atitudine egoista si inconstienta din partea lui! Un prezervativ costa doar 5 lei!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va fi cercetat si poate fi condamnat penal pentru act sexual cu un minor, conform art.220 Cod penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Tu s-ar putea sa ai probleme, fizice si mentale, daca nasti la o varsta asa frageda, de asemenea va trebui sa intrerupi scoala.
Nu stiu cat o sa aiba grija de tine si copil prietenul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parnaie ce altceva sa se intample. Relatiile sexuale cu minori reprezinta o infractiune

| Pool77 a răspuns:

Din cate stiu va fi tras la raspundere penal, tu fiind 14 iar el 20.Sau parca "plateste" doar daca ii faceti/fac parintii plangere la politie.
Oricum, daca chiar te-a lasat gravida la 14 ani e un bou extrem de mare, pe care l-as parasi in a doua secunda iar avort clar.
Probabil o sa vina si persoanele care te vor incuraja sa-l pastrezi, si vai doamne in timpul avortului omori copilul etc.Si unei mamici de 18 ani un copil este ceva deosebit de greu de crescut, apoi la o mamica de 14 ani? Gandeste logic,trebuie sa ingheti scoala cel putin un an, trebuie sa ai grija de el, sa-l schimbi, sa-l hranesti crede-ma nu vrei sa te incurci cu un copil la varsta aceasta.
Insa alegerea e de partea ta, eu in cazul tau avort clar fara nici o discutie iar pe actualul l-as parasi chiar acum si nu am mai avea ce discuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El poate ajunge la inchisoare pe baza acuzatiei de corupere de minori+act sexual cu un minor, pedofilie asta in cazul in care parintii tai vor sesiza organele competente-cel mai probabil Politia.

Te-ai gandit la consecinte inainte? Iar el la ce so fi gandit?-sincer isi merita soarta si pedeapsa chiar daca tu nu constiezi asta pe moment.
Daca te iubea te mai astepta putin, cativa ani, nu profita de inocenta ta.
Dar de prezervativ a/ati auzit?
Pastila de a doua zi-ai luat-o a doua zi?
De unde sti ca esti insarcinata, ce teste air facut?

| dragodana a răspuns:

Salut! Am senzatia ca esti insarcinata si "daca" nu mai intra in discutie.
Acum depinde ce fel de parinti ai.Pot face plangere la Politie sau sa-l ia acasala voi ca sa-si asume rolul de tata.
Cred ca esti mult prea tanara si pentru copil si pentru avort.
Copilul nu este o jucarie pe care sa o pasezi parintilor cand te-ai plictisit de ea.Normal ca trebuie sa-ti continui studiile, iar un copil te incurca rau.
Un avort te va bantuii toata viata si tot trebuie sa fie un parinte prezent pentru ca esti minora.
Oricum ai da-o tot e nasol pentru tine.
Fa-ti de cap, CU CAP, pana la cap!
Da, te judecam pentru ca asa este natura umana.

| Pufuletzul100 a răspuns:

Ai de **** mea!