| Goix a întrebat:

Buna Tpu.Am nevoie de ajutor.Ma gandesc sa ma sinucid, chiar nu mai suport si nu mai am niciun motiv sa traiesc.Nu sunt un las, dar mi-am intrecut limitele si simt ca nu mai pot continua. Tatal meu este pelcat in alta tara si am ramas cu mama acasa. Avem foarte multe probleme, legate de bani.Din cauza asta cand mama vorbeste cu tata la telefon ii spune ca vrea sa se sinucida.Da, am auzit-o cand a spus ca o sa se sinucida in viitorul apropiat si ca ii pare rau de mine, ca nu stie cum o sa ma descurc doar ca ea nu mai poate.Cand am auzit asta m-am simtit ca de parca am murit pe dinauntru.Nu mai vreau sa fac nimic, cum e sa iti auzi mama ca planuieste sa se omoare? Am nevoie de ajutor...am nevoie de un sfat.

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| sofisis a răspuns:

Ce as face eu? As lua-o pe mama intr-o zi pe nepusa masa si i-as spune asa:
- Uite mama, eu te-am auzit ca vrei sa te sinucizi. Si m-am gandit si asta ar fi cel mai bun lucru pentru noi. Hai sa facem un plan sa ne sinucidem. Dar lasa-ma pe mine sa mor prima pentru ca nu as putea sa te vad moarta.

Daca asa ceva nu ar scoate-o din starea lamentabila in care e si nu i-ar da o doza de realitate si o palma peste fata, l-as suna pe tata si l-as ruga sa vina macar o saptamana acasa sa mai echilibreze situatia.

| Oana92 a răspuns:

Sigur ai nevoie de ajutor! Cere-l de la cei care te pot ajuta concret, nu doar cu un sfat: medic(de familie sau psihiatru), preot, psihologul scolii, o alta ruda! Si cat mai repede!

Gandeste-te ca nu ajuti pe nimeni daca tu mori, mama ta va suferi si mai mult, iar tatal tau (care banuiesc ca e plecat la munca in strainatete) se va intoarce la un copil mort si o sotie distrusa! Incearca mai bine sa ii arati mamei ca esti langa ea si ca se poate baza pe tine. Vorbeste cu un medic si pentru ea! Impreuna sigur sunteti mai puternici si poate gasiti o solutie de a rezolva problemele!

Viata asta, asa amarata si urata cum ne pare uneori, e singura pe care o avem! E singura sansa de a face lucrurile cum trebuie, nu merita sa o ratam! Capul sus, viata merita traita!

| Lawliet14 a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/

Suna aici, iar mama ta ar nevoie de mai multa afectiune din partea ta! De ce nu o imbratisezi in fiecare zi? De ce nu iei masa cu ea si-i spui cat de mult o iubesti? Va aveti pe voi doi dar voi nu vedeti lucrul acesta! Tu acum esti barbatul in familie, de ce nu gasiti solutii la problemele financiare? Chiar ca esti las daca nu invingeti problemele astea impreuna. Cu munca puteti, doar sa va adaptati... Nu e usor, dar va aveti impreuna!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Akihito a răspuns:

Ceea ce spunem nu e mereu ceea ce gandim cu adevarat. Si eu ma gandeam la sinucidere acum ceva timp, dar am avut prieteni alaturi care m-au facut sa uit de asta, parintii mei mai spun cateodata ca nu mai pot si ca-si doresc sa moara, dar nu e asa.
Doar pentru ca mama ta a zis asta nu inseamna ca, chiar va face asta.
Totusi eu cred ca ar trebui sa mai astepti sa te gandeste bine la asta ce beneficii ti-ar aduce? Cata durere vei lasa in urma.