| anonim_4396 a întrebat:

am o problema, am 16 ani sunt casatorita de 9 luni,am renuntat la scoala acest an si m-am inscris pentru la anul sa ma duc iar,aseara am visat ca eram insarcinata si ca am nascut,eram foarte fericita si azi toata ziua ma gandeam cum e sa am un bebe,eu imi doresc foarte mult unul,iar sotul meu sunt sigura ca ar fi de acord cu mine pentru a ma face fericita,dar nu stiu ce sa fac,m-am gandit la multe variante ca de exemplu sa mai astept pentru a ma dezvolta indeajuns sa am o sarcina sanatoasa,sa termin scoala sa am un loc de munca bun,sa plec in Italia sa muncesc sa fac o casa,ca sa ii ofer tot confortul copilului, dar imi doresc mult un bebe, as fii foarte fericita.Ce sa fac? Va rog fara comentarii rautacioase doar sfaturi.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Tinușca a răspuns:

Esti tinara, o sa ai timp sa faci si copii dar acum cred ca ar trebui sa te axezi mult pe scoala, sa te mai distrezi din cind si sa muncesti si sa creezi niste conditii decente pentru copil, cred ca mai tirziu vei fi pregatita sa-i dai si o educatie mai buna copilului.
La prima vedere pare usor sa ai un copil, dar e foarte greu, sa ingrijesti un copil necesita foarte multa responsabilitate si va trebui sa te dedici foarte mult lui. Ar trebui sa mai astepti sa ajungi peste 18 ani pentru a fi si mai pregatita.
Sper ca te-am ajutat cit de cit... Funda>?

| Myrruna1 a răspuns (pentru Tinușca):

Asa este,insa sunt foarte fericita dor cand ma gandesc la acest lucru, insa eu sunt pregatita pentru orice, probabil voi mai astepta, insa nu promit nimic, ma voi gandii bine.Multumesc oricum.

15 răspunsuri:
| Pacala a răspuns:

Deci la 16 ani esti casatorita si vrei bebe? Si vrei sa nu fie comentarii rautacioase? Pai sa fim seriosi, esti o inconstienta si el la fel. Du-te in Italia.

| Myrruna1 a răspuns (pentru Pacala):

Mai bine controleaza-ti limbajul.Este problema mea ce fac, am cerut doar niste sfaturi, nu am nevoie de oameni care se cred mari destepti sa-mi dea sfaturi, daca nu ai nimic bun de spus, atunci tine-ti gura! La revedere.

| Radu284 a răspuns (pentru Pacala):

Si de ce e problema ta ce face ea?

| Pacala a răspuns (pentru Radu284):

Atata timp cat are 16 ani, zice ca e casatorita, ca vrea bebe, ca prietenului nu i se mai scoala si ca ii curge sperma pe alaturi, cred ca e bine sa i se spuna adevarul, nu aberatii. Ma refer la ultimele ei intrebari. De ce e problema ta ca ii spun ce ii spun eu? Personal, cred ca domnisoara ori e praf, ori astea sunt niste intrebari puse de pe un cont facut "la plesneala".

| Radu284 a răspuns (pentru Pacala):

A, ultima intrebare e interesanta. Da, nu vad de unde ai tras concluzia ca ei doi sunt niste inconstienti. Nu le cunosti situatia, nu toti oamenii vor aceelasi lucruri ca si tine de la viata, etc.

| Myrruna1 a răspuns (pentru Pacala):

Mai bine iesi de aici, habar nu ai ce vorbesti, singurul inconstient esti tu aici

| 16Gabriela a răspuns:

Nu, termina scoala si fa o casa in Italia si ce ai mai zis pentru ca un copil are nevoie de multa ingrijire si atunci nu o sa poti face nimic cel putin 1 an. Mai tarziu poti face, acum e prea devreme si sotul tau ar trebui sa lucreze foarte mult sa va intretina pe toti 3.

| Myrruna1 a răspuns (pentru 16Gabriela):

Mda,ai dreptate cat de cat, insa nimeni nu simte ce simt eu, doar eu cunosc sentimentul.Totusi multumesc, ma voi gandii.

| CrissNico a răspuns:

Mai ai timp de asa ceva ai doar 16 ani! happy
Nu te supara dar tu de la 16 te-ai casatorit legal? din cate stiu eu nu e legal asa ceva.

| Myrruna1 a răspuns (pentru CrissNico):

Nu doar m-am mutat cu iubitul meu, dar da din cate stiu este si legal, de la 16 ani in sus esti practic majora[este un fel de a spune], cel putin asa mi-a confirmat politia. happy

| Radu284 a răspuns (pentru Myrruna1):

Te poti casatori legal si la 16 ani, dar numai cu acordul parintilor. Si din moment ce asa ti-a confirmat politia, banuiesc ca ei nu sunt de acord cu asta happy

In locul tau as termina macar liceul, dupa care as face un copil. Daca ai putea sa te duci si al o facultate intai, sau la o post liceala, ar fi si mai bine. Ai timp pana pe la 30 si ceva de ani sa faci copii.

| CrissNico a răspuns (pentru Myrruna1):

Atunci Felicitari! E ok si daca vrei de ce nu sa ai un copil daca el te sutine happy din punctul meu de vedere daca toata lumea este de acord e ok! Sper sa aud de la tine numai de bine! Multa sanatate tie si familiei tale!:*

| Myrruna1 a răspuns (pentru CrissNico):

Multumesc,oricum am luat decizia sa fac un copil.Multumesc.

| CrissNico a răspuns (pentru Myrruna1):

Atunci sa dea Dumnezeu sa fie sanatos si sa va bucurati de el!happy