| miky95 a întrebat:

Am o problema destul de ciudata si chiar nu mai stiu ce sa fac.

In 2005 mama a murit si relatia dintre sora mea mai mare si tatal meu a devenit foarte tensionata (se certau din nimicuri aproape de fiecare data cand se vedeau), pana intr-o zi (pe la inceputul lui 2006) cand, dupa o cearta, sora mea si-a luat cateva haine si a plecat de acasa. Am mai tinut legatura cu ea, eu si matusa mea, cam pana in vara, dupa care nu a mai dat niciun semn de viata (nu stiam unde locuia, si-a schimbat nr. de tel. si nici n-am putut lua legatura cu niciunul din prietenii ei). Pe atunci aveam 11 ani si am suferit enorm, dar totusi mi-am pastrat speranta ca voi reusi sa dau cumva de ea.

Anul trecut, pe la inceputul lui martie, am reusit sa aflu adresa unde locuieste ea, asa ca m-am dus pana la ea. Nu a fost foarte surprinsa sa ma vada si s-a comportat de parca era foarte normal sa se trezeasca la usa cu sora ei mai mica pe care n-a mai vorbit de cativa ani. Inainte sa plec am facut schimb de adrese de mail si i-am lasat si nr. meu de mobil, dupa care mi-a spus ca deocamdata ea nu mai are telefon mobil (minciuna destul de evidenta evidenta), dar ca vom tine legatura.

Intre timp am reusit sa-i aflu nr. de tel., dar nimic nu s-a schimbat (de-abia daca am vorbit de 3 ori si atunci numai cand am sunat-o sa-i spun La Multi Ani! sau sa-i urez sarbatori fericite). Nu stiu cum sa fac sa ma inteleg cu ea (mai ales ca intre noi este o diferenta de 13 ani si jumatate) si nu vreau sa ajungem ca doua straine.

Ce pot sa fac?

8 răspunsuri:
| francesca89 a răspuns:

Pai din cate vad eu, deja sunteti doua straine.eu in locu' tau as intreaba'o clar si la subiect de ce ma ignora! Ceva tot iti va spune.bafta!

| Marya6329 a răspuns:

Vorbeste cu ea despre asta... spune-i ca tu n-ai nicio vina ca ea cu tatal tau nu se mai inteleg, spune-i ce simti ca ti-e dor de ea si ca ai vrea sa pastrati legatura. Spune-i c-o iubesti si ca nu se merita sa va indepartati asa, ca ai nevoie de ea, ca ai nevoie sa te indrume sa-ti fie alaturi... spune-i tot ce simti, fi deschisa in fata ei.Succes!
P.S:Imi pare rau pentru pierderea pe care ai suferit-o!

| MMihai a răspuns:

Cred că nu poți face mare lucru!
Ea nu este interesată de tine, așa că să îți vezi de treabă.
Sau se teme, să nu cazi financiar, pe capul ei!

Răspuns utilizator avertizat
| AdamLevine a răspuns:

E o situatie delicata in situatia in care te afli si sincer sa fiu si eu am avut o problema asemanatoare cu sora mea mai mare in fine nu vrea sa dau detalii pentru ca nu conteaza, dar incerca sa ai o convorbire cu ea directa si fara pe ocolite spune-i cum sta treaba si spune-i ce simtit, spune-i ca daca nici voi nu va aveti una pe alte atunci cine, vezi si tu cum e lumea in ziua de azi desi nu e o noutate.E foarte important sa se tina legatura intre frati mai ales ca sunteti fete amandoua.

Imi pare rau pentru cele intamplate si sper sa va impacati:*

Nu vreau sa te descurajez dar viata e mult mai curva decat crezi, trebuie sa fii pregatit pentru orice.

| Havoc a răspuns:

Pai poti incerca de mai multe ori insista poate pana la urma o sa isi dea si ea seama cat de mult tii tu la ea si cat de mult o iubesti si ca ai suferit foarte mult.Si eu am avut momente grele da nu de genul asta. Tiam spus mai insista pana o sa reusesti imi pare rau pentru tine. Orkum funda plz si sper ca te-am ajutat cu un sfat bun

| francesca89 a răspuns (pentru Havoc):

De ce trebuie' sa cersesti funda? jenant de'a dreptul...

| AdamLevine a răspuns (pentru francesca89):

Corect,oricum nu am scris cea ce am scris la sfarsit pentru ca am vazut acest replay.Nici la topicuri normale nu cersesc...Sunt aici sa ajut pe cei cu probleme si imi face placere.