| lory2053778474 a întrebat:

Buna TPU am o problema mare tata o bate mereu pe mama si daca nu ascultam ce spune el sau daca ii luam partea mamei ne bate si pe noi acum 2 zile a batut-ope sora mea
mai mare pentru ca a venit acasa trziu si ea a plecat de
acasa iar azi pentru eunu am vrut sa ma duc la magazin pentru ca miera frig m-a batut el are impresia ca noi suntem soldaiti lui si daca nu ascul
tam ce spune trebuie sa ne bata la scoala nu mai lasat din clasa a 4 din cauza nebuniei lui sa nu imi fac de cap si nu stim ce sa facem nici si nici mama mi-e frica ca daca sun la procteia copilului sau la polite s-ar putea sa ne ia de la mama si mai amn o sora mai mica de 5 ani si mi-e frica sa nu ne ia ce sa fac va rog ajutaima... funda

Răspuns Câştigător
| thalyslly a răspuns:

O iei pe mama si pe sora si mergeti la medicina legala (dupa ce va batut), si apoi mergeti si depuneti o plangere la politie cu certificatul medico legal, si la protectia copilului.o sa il aresteze, daca mama ta nu isi retrage plangerea

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

Presupun ca nu vrei sa il omori. Asteapta pana cresi si o sa iti permiti o locuinta, atunci poti sa te muti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Si pana atunci ce sa faca bai Viliam? auzi la el locuinta, nici nu trebuie sa se gandeasca la asa ceva, adica sa-i omoare tatal, sa faca ce au zis cei de sus si cu asta basta!

| lory2053778474 explică (pentru William):

Pana o sa cresc o sa ma omore cu zilee happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Spune-i mamei tale sa depuna o plangere la politie, va fi nevoie de un certificat medico-legal asa cum a spus si thallyslly mai sus, pentru a grabi lucrurile. Protectia copilului nu o sa va dezbine familia, asta se intampla numai in filme, dar o sa o ajute pe mama ta si pe voi sa treceti mai usor prin situatia asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Lory,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| NemNUZ a răspuns:

Sunt multe cazuri de genu, nu esti singurul, eu zic sa mergi la politie sa intrebi pe cineva de acolo. Daca mama ta se dovedeste ca poate avea grija de voi nu poate patii nimic. Nu are rost sa suportivtoate astea. Incerca totusi cateva zile sa il ascultati cat de bine puteti, cel putin pana se rezolv treaba.

| thalyslly a răspuns:

Ps daca mergi la protectia copilului nu o sa va ia de la mama voastra, o sa o ajute sa castige custodia

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Deci,daca in primul rand mama ta trateaza situatia cu superficialitate nu ajungeti nicaieri sau din contra,mai rau!winking Cel mai bine sa purtati o discutie cu mama voastra,sa mergeti la medicina legala dupa ce v-a batut,apoi depuneti o plangere la politie. Si mama ta va trebui sa divorteze de omul acesta daca numai vrea certuri si batai, alta solutie nu exsista! Si din cate stiu, daca nu-si retrage plangerea il aresteaza! Discutati cu mama si luati masuri!
Toate cee bune, pa, pa!batting eyelashes

| alxp a răspuns:

Problema ta e una grava. Ar trebui sa vorbesti cu mama ta sa depuna plangere la politie impotriva lui. Ce face el e total ilegal. Daca suni la politie nu te va lua de langa mama ta pentru ca nu e vina ei. Intr-o oarecare masura e si vina mamei tale pentru ca a indurat atat. Trebuia sa il lase de prima oara de cand a facut asa ceva sau sa ia masuri. Acum e prea tarziu si nu se poate rezolva decat cum ti-am zis mai sus

| cineva042 a răspuns:

Va duceti la medic. Apoi ar cam trebui sa mergeti la politie. Daca apele nu se calmeaza duceti-va la bunicii vostri impreuna cu mama.