| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am si eu mai degraba o curiozitate.As vrea sa stiu ce credeti voi despre... Sunt impreuna cu viitorul meu sot de 9 luni de zile.Ne-am mutat impreuna fara sa simtim ceva unul pentru celalalt, iubind amandoi in timpu acela pe altcineva.Eu l-am inselat in prima luna, i-am spus ma iertaT si am continuat. Dupa 3luni am aflat ca el inca vorbea cu fosta sa si isi faceau planuri sa se vada pe ascuns.Atunci eu am vrut sa plec dar el ma oprit spunandu-mi ca ma iubeste ca a gresit.Inainte el nu voiai sa auda nici cum de casatorie sau copii dar acum peste 2 saptamana avem cununia civila iar la anul cea religioasa.Imi spune mereu ca ma iubeste ca sunt totul pentru el si ca ce a fost in trecut a fost o greseala. Tin sa mentionez ca eu dupa ce l-am inselat mi-am dat seama ca tin la el si am inceput sa il iubesc.Eu mi-am uitat trecutu si il iubesc pe el foarte mult, dar curiozitatea mea este: credeti ca si el a uitat trecutu si ca are sentimente sincere? Cati dintre voi a-ti face o nunta daca nu a-ti iubi persoana de langa voi?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna draga...problema asta cred ca trebuie discutata cu el, sa va imartasiti iubirea, durerea, necazul ce vreti voi, dar sa faceti un mic consiliu si sa va intrebati daca va iubiti, daca se merita sa va uniti destinele, si daca nu cumva totul e o mascarada si va e rusine de parinti sa dati inapoi.asa cum in dragoste e nevoie de 2, si in casnicie tot de 2 e nevoie, nu are rost sa va uniti destinele, daca el e cu gandul la inselat, ori cu mintea la fosta. daca tu il simti cu trup si suflet langa tine, fa acest pas, daca nu, nu cred ca e cazul sa va uniti doar de dragul lumii. vorbiti amandoi, asta e cea mai buna solutie.happy

15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Casatoria o faci cand esti sigur de sentimente, cand exista incertitudini ce te face sa te grabesti.Nu prea inteleg eu faza cu,, ne-am mutat impreuna fara sa simtim ceva, unul pentru celalalt"...atunci pentru ce? Sa injumatatiti chiria?

| mariana20 a răspuns (pentru fabiola):

Cand ne-am mutat impreuna am facut asta pentru ca suntem din orase diferite si voiam sa incercam sa vedem daca merge pentru ca la distanta nu ar fi mers.Si intre timp ne-am indragostit

| fabiola a răspuns:

Daca merge... ce? O relatie inteleg ca aveati fiecare, atunci ce incercai? Confunzi sigur sentimentele, cu sexul!

| mariana20 a răspuns (pentru fabiola):

Nu aveam nici un u dintre noi o relatie, ci doar ne gandeam la persoanele din trecut.Amandoi eram singuri cand ne-am mutat

| harciog a răspuns:

Fata draga, draga fata, tu chiar n-ai ceva de facut si o arzi parandarat cu noi.

| carpediem a răspuns:

Fata, probabil stai mai bine ca el cu banii sau familia ta este mai asezata ca a lui, iar tu reprezinti un bonus financiar si o jucarie sexuala de tranzit, la domiciliu. Daca nu iti este frica sa aflii adevarul (si ti-e frica), testeaza-l :o perioada mai lunga de timp, nu te machezi, te imbraci mai ponosit si inventezi o poveste din care sa reiasa ca vei fi sarantoaca, etc. Si s-a dus. Prietenul la nevoie se cunoaste...si la bine si la rau. Fapte nu vorbe, restul sunt abureli. Judeca la rece. Oricum esti credula, vei merge luata de val, te casatoresti si ...ma rog, e viitorul si viata ta, faci ce vrei cu ele. Alegerea e a ta. Iar indecizia e funesta, la fel ca si alegerea proasta.

| mariana20 a răspuns (pentru carpediem):

Carpediem eu nu sunt mai "bogata" ca el, si nici nu sunt mereu aranjata si machiata...Deci pentru bani nu are de ce sa stea cu mine.

| AstralConfessor a răspuns:

Hmm, tare ciudat. Sunt multe necunoscute in aceasta 'ecuatie'. Este posibil sa fie ceva legat de familie, a ei sau a lui, sau cine stie din ce motive nu a fost liber sa se uneasca cu fosta si a ales sa fie cu tine, oricum indiferent de situatie, de ceea ce se va intampla in viitor tu va trebui sa-i ierti ca de... si el te-a iertat pe tine. Sau... chiar daca el a ajuns sa te iubeasca, sa nu te culci pe urechea ca a uitat sau va uita vreodata ce ai facut. Ai grija si fii atenta. Cat despre nunta, ce mare smecherie, este o petrecere pe bani, ce-i rau sa o faci?

| mariana20 a răspuns (pentru AstralConfessor):

A fost oarecum alegerea lui sa renunte la ea.A parasit-o pentru mine deoarece eea mereu il insela iar el se saturase ca tipa sa stea cu el doar pentru sex si cam atat.Au vorbit o scurta perioada dupa acea pana chiar el a zis ca nu vrea sa ma piarda pe mine din cauza ei.Mersi pentru raspuns happy

| Matusha a răspuns:

Nicolae Iorga spunea: "increderea se pierde o singura data" nu cumva va chinuiti reciproc ramanand impreuna?

| mariana20 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru pareri

| eugenl a răspuns:

Daca tu poti el de ce nu? Poate va potriviti din acest motiv, ca v-ati maturizat si ati vazut ca va este bine impreuna

| samiZiciPompier a răspuns:

Mai eu zic sa nu te joci de-a familia, de-a mama si tata, pentru ca in final cel mai mult vor avea de suferit copiii. Aproape toti pe care ii vad porniti binisor pe calea ratarii in viata, au avut familii dezbinate. Ai grija la deciziile pe care le ei, pentru ca acum ai ocazia sa faci greseli mari, care pe altii ii vor afecta pe viata.

| metrorex a răspuns:

Buna,
din cate ai spus mai sus, nu a fost o dragoste la prima vedere.
sunt 2 variante: 1. posibil sa nu fie o dragoste puternica, asta se va descoperi pe parcurs; 2. intr-adevar tine la tine
dar dupa cum ati inceput cu stangul, tot timpul vor aparea semne de intrebare
pentru a avea incredere unul in celalalt, este nevoie de timp
casa de piatra

| mariana20 a răspuns (pentru metrorex):

Am inceput cu stangu dar sper sa fim pe drumul cel bun.Multumesc pentru raspuns si pentru urare