| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU am vreo 2 probleme nu am intrat chiar la liceu unde am vrut, am avut medi 7, 27 am intrat la electric dar nu imi place voiam la filo dar din sem 2 ma transfer este un liceu bun si unde sunt acum al 2 lea pe tara dar nu imi place profilul.Si despre familia mea eu sunt adoptata si vedeti fratele meu este cam rau adica cred ca mosteneste gene dar eu nu deloc, eu am avut su un frate sau so sora geamana (eu sunt fata) dar a murit nu stiu de ce. Mama mea adoptiva mi-a spus ca tatal meu biologic a divortat de mama aceia pentru ca era o betiva dar am auzit ca tata nu era asa era o fire mai cum se cade adica nu prea stiu, mama la inceput nu a zis asa a pus ca au fost rai amandoi dar eu cred ca mama aia l-a impins si pe el la rele si fratele meu geaman cica l-au omorat cred ca mama s-au l-au scapat nu stiu ca femeia aia era betiva tata nu prea stiu odata mi-a spus ca el a fost in puscarie acuma ca nu nu mai inteleg nimic.Eu de ce sunt normala, cuminte, desteapta ma transfer eu, si o fata care judeca cu cine seaman? si fratele meu este asa prost.

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Poti incerca sa te transferi acum,dar trebuie sa ai argumente solide si motive bine intemeiate sai le aduci directorului. Daca reusesti sa te transferi acum,nu trebuie sa dai nici o diferenta,dar trebuie sa gasesti locuri,iar transferul sa iti fie aprobat. Daca nu reusesti, poti incerca semstrul viitor, dar trebuie sa inveti sa ai medie mare, sa fii sigura ca te primeste unde vrei, si la transfer pui motivul ca nu te-ai integrat iar profilul nu ti se potriveste.In legatura cu familia ta, imi pare sincer rau.e de apreciat ca mama ta te-a adoptat si are grija de tine.Tu nu poti sti in totalitate adevarul, intotdeauna e undeva la mijloc.Intr-o zi,cand vei mai creste, daca vei dori, iti poti cauta parintii naturali si sa vorbesti cu ei, sa le asculti povestea de viata, poate nu e chiar asa cum spun ceilalti.Succes in viatasi la scoala, ai gria de tine si nu te lasa descurajata!:*

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera dupa sem.I, dar numai daca media ta de admitere a fost cel putin egala cu a ultimului intrat la filologie. Vei face cererea de transfer, semnata si de catre un parinte, la sfarsitul sem.I.

| Monyyyyy explică (pentru Ioandelasal):

Doar media care o sa am un sem 1 nu de la examen, dar nu am intrebat doar asta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Monyyyyy):

Se ia in considerare media de admitere.
Doar daca te transferi dupa cl. a IX-a se ia in considerare media acestei clase, trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat de la profilul unde vrei sa te transferi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Mony,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!