| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna tpu..as aprecia enorm daca m-ati putea ajuta..De 10 ani tata ma bate si ma abuzeaza fizic si ma injura..si mama nu face nimic, doar sta si se uita sau tata ma i-a intr-o camera separata si ma bate ..Si am doar 16 ani impliniti in aprilie si nu prea am ce face..Acum el este plecat in voiaj si mama ma da afara din casa si ma bate si urla la mine si ma ameninta si ma distruge psihic cand imi spune gen : Lasa ca-i spun eu lui taicatu' si nu te mai scot din mana lui..Si cand ma mai dadea afara mai mergeam ori la bunica ori la prietenul meu(ii cunosc parintii si ei ma iubesc si ma sprijina si au grija de mine). Tata vrea sa am doar 10 pe linie si nicio absenta si daca iau un 9 sau un 8 ma bate si ma compara cu verisoara mea...nu stiu ce sa mai fac..sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| CataNH a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa suni la protectia copilului, si eu am aceeasi problema dar mai rar, am vorbit cu diriga ceea ce-ti recomad si tie si cu pshiatrul scolii, nu este omenesc ce fac oameni din ziua de azi se port ca niste gorile. Povestestei bunci tale, explica-i dar cel ami bine vorbeste cu diriga ta sau cu psihiatrul.
Imi pare tare rau pentru tine daca e da-mi mesaj pe facebook..https://www.facebook.com/

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai cu ei sau prin protectia copilului isi pierd drepturile parintesti

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De mult ar fi trebuit sa suni (sa scrii) la protectia copiilor.
Uita-te si pe aici pentru consiliere: http://www.telefonulcopilului.ro/
Si aici pentru protectia copilului: http://www.copii.ro/

| Lawliet14 a răspuns:

Nu se poate asa ceva! Suna la Telefonul Copilului, ei te vor sfatui ce trebuie sa faci. http://www.telefonulcopilului.ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Iyulia3712 a răspuns:

Situatia este atat de grava pe cat spui tu aici? Daca se mai intampla sa-ti dea câteodată o bataie mai nasoala sau cateva palmute nu e asa grav si nu are rost sa suni la protectia copilului. Daca asta se intampla insa FRECVENT si daca chiar nu vrei sa implici autoritatile in asta (desi asa ar trebui) eu te sfatuiesc sa recurgi la SANTAJ EMOTIONAL. Sa le spui parintilor cat de rau te doare, sa le plangi in fata sa le spui ca niste parinti normali nu ar proceda asa, si in cel mai rau caz ca ii urasti. Incearca sa gasesti cat mai multe lucruri pe care sa li le reprosezi si sa le ajunga la inima, sa-i raneasca. Eventual daca te mai lovesc in burta/piept/spate sau te lovesc in anumite oase (iti intoarce degetul, te loveste in tibie, etc.) prefa-te ca nu mai poti respira sau ca te doare ft tare si nu mai poti misca degetul/merge, etc. si administreaza-le o sperietura zdravana. Iti garantez ca o sa se mai potoleasca daca incerci asta.

| AndreYStaR a răspuns:

Suna la protectia copilului si povestestele situatia ta, asa ceva nu e normal, doamne fereste sa fie ceva mai rau ( stii la ce ma refer )...

| MeGustaSiempreTu explică (pentru AndreYStaR):

Parintii mei sunt destul de in varsta. tata are 60 si mama 59..si faza e ca eu dupa ce fac 18 ani vreau sa plec in alta tara..si nu stiu cum sa fac rost de bani de una singura pentru facultate..ma gandeam sa lucrez in vara si sa strang niste bani..Ai vreo idee?