| pysiiiii a întrebat:

Buna TPU:* As avea o curiozitate....La cati ani te poti logodi? Dar va rog sa raspunda doar cei care stiu sigur cum este..Multumesc..Funda:*

Răspuns Câştigător
| Andradutsa a răspuns:

Nu este impusa limita pentru logodna. ci doar pentru casatorie tongue

12 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

La ce varsta vrei, nu cred ca are o limita!

| alinadianaaa a răspuns:

La varsta de 18 ani poti sa faci acest pas.

| Andradutsa a răspuns:

Daca vrei sa te logodesti, si sa fie ceva doar intre tine si iubitul tau, la orice varsta o poti face, dar daca vrei sa te logodesti la biserica imi pare ca trebuie sa ai 18 ani, dar nu sunt sigura de asta...

| AlinaTha112 a răspuns:

De la 18 ani in colo, pentru ca de atunci esti majora poti face orice!:* (funda?:d)

| Emiliana_Hertrich_1968 a răspuns:

De la 16 ani daca el e major.

| Lollaow a răspuns:

Daca esti fata, cu acordul parintilor dupa varsta de 14 ani, in cazul in care mirele are peste 16. daca mirele nu are peste 16, nu e voie.

| pysiiiii explică:

Eu ma refer la o logodna doar la Biserica.adica ceva asa doar intre cei doi indragostiti.Ea e minora dar el e major deja.Vor ca sa ii tina ceva legat.Nu cred ca preotul intreaba cati ani au sau ceva.

| Andradutsa a răspuns (pentru pysiiiii):

Nu vreau sa crezi ca ma bag aiurea in seama, dar cu logodna la biserica nu este de jucat happy aceasta este jumatate din nunta, iar daca o faci la biserica este ceva serios, nu o poti lua ca pe o joaca...

uite : Efectele logodnei religioase

Efectele logodnei religioase sunt următoarele: "Oprirea logodnicilor de a se logodi cu alte persoane; obligaţia morală de a încheia căsătoria cu cel logodit, realizarea rudeniei între cei logodiţi şi consângenii lor".

deci mai bine daca se vrea logodna, ceva intim doar intre ei doi. un juramant intre ei ca se vor iubi, sau ce vor ei sa spuna. 2 ineluse...
nu trebuie sa faci logodna la biserica sa-i dovedesti celui de langa tine ca il iubesti. e de ajuns sa fii langa el sau el langa tine si sa va iubiti happy

| pysiiiii explică (pentru Andradutsa):

Okey...da ai dreptate.Dar intrebam ca exista o varsta minima la Biserica? pentru ca eu am auzit ca la Biserica nu conteaza varsta.Nu intreaba nimic.Doar de inele ai nevoie. apoi nu stiu.eram curioasa pentru cei doi.:p

| pysiiiii explică (pentru Andradutsa):

Esti sigura?big grin

| Andradutsa a răspuns (pentru pysiiiii):

Eu asa stiam... oricat cel mai sigur se poate intreba un preot tongue

| Andradutsa a răspuns (pentru pysiiiii):

Nu este impusa limita pentru logodna. ci doar pentru casatorie tongue

| danielalovin a răspuns:

Nu cred ca exista o varsta la care te poti logodi. Ar trebui sa stii, sa simti. Si-apoi... o poti face de cate ori vrei!