| Usiwiwk a întrebat:

Te poți logodi sub vârsta de 15 ani?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, varsta legala pentru logodna este aceeasi ca pentru casatorie.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 266. Încheierea logodnei
  (1) Logodna este promisiunea reciprocă de a încheia căsătoria.
  (2) Dispoziţiile privind condiţiile de fond pentru încheierea căsătoriei sunt aplicabile în mod corespunzător, cu excepţia avizului medical şi a autorizării instanţei de tutelă.
"ART. 272. Vârsta matrimonială
  (1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.
  (2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.
  (3) Dacă unul dintre părinţi este decedat sau se află în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt părinte este suficientă.
  (4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientă încuviinţarea părintelui care exercită autoritatea părintească.
  (5) Dacă nu există nici părinţi, nici tutore care să poată încuviinţa căsătoria, este necesară încuviinţarea persoanei sau a autorităţii care a fost abilitată să exercite drepturile părinteşti."

| carevaescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu reiese din ce ai postat că logodnă ar fi reglementată într un fel sau altul. Este doar o promisiune și... Cam atât. Nu știu dacă este relevantă din punct de vedere legal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru carevaescu):

Utilizatorul a intrebat doar de varsta.
Daca o sa citesti si urmatoarele articole din Codul civil o sa vezi ca este reglementata.

| carevaescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu contrazic, nu stiu codul civil pe de rost, dar ceea ce ai postat adresează varsta doar pentru casatorie, nu pentru logodna. Nu am gasit in codul civil care sa dea mult mai multe detalii. Dar logodna fiind o promisiune, pare a fi informala, fara consecință legala. Te poti casatori si fara logodna, poti sa renunti la căsătorie si daca te ai logodit. Nimic nu sugereaza ca ar fi varsta relevanta într-un fel.

| Ioandelasal a răspuns (pentru carevaescu):

Se vede ca nu ai citit cu atentie prevederile citate, varsta de la logodna este cea de la casatorie.
Nu trebuie sa stii pe de rost prevederile Codului civil, nimeni nu cred ca le stie, dar atunci ce rost avea sa ma contrazici?

| carevaescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am citit cu atenție ba chiar de câteva ori și am mai și extins cercetarea. Dar nu contează.
Nu pare a fi ceva concret în lege despre vârsta logodnei sau cum presupui tu că vârsta logodnei este cea de căsătorie.
Tot ce pot concluziona din aceste informații este că logodna nu are o relevanță din punct de vedere legal. Dacă poți da linkuri către articole legislative unde spune clar și răspicat că logodna ar trebui să fie reglementată cu a, b, c, ți aș fi recunoscător. E un subiect interesant

| Ioandelasal a răspuns (pentru carevaescu):

Ti-am indicat sa citesti prevederile Codului civil, art.266 si urmatoarele, le poti cauta si tu pe internet.

| carevaescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Știi că este imposibil să dovedesc că ceva nu există.
Îți poți spune că pe net nu există nimic care să scrie că logodna are o limită de vârstă.
Dar știi ce ție îți e ușor? să dovedești ca ceva există

| Ioandelasal a răspuns (pentru carevaescu):

Inseamna ca habar n-ai de intelegerea unei norme si nu stii ce inseamna conditii de fond, asa ca n-avem ce discuta.
Totusi mai reciteste prevederile citate de mine in primul raspuns si incearca sa le intelegi.
Si cu asta am incheiat discutia, n-are rost sa pierd timpul degeaba.

| carevaescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Probabil ca nu stiu ce înseamnă conditii de fond, puteai sa explici. N-are sens sa fii pasiv agresiv. Dar in fine, daca tu crezi ca o promisiune are o relevanta legala, mai ales cand scrie clar ca nu trebuie dovedita in niciun fel, nu e necesara pentru casatorie, nu obliga niciun logodnic sa incheie actul de casatorie, nu exista structura legala pentru a intemeia logodna sau modalitate de a o recunoaste. Ce vorbesti acolo despre conditii de fond ca si cum ar insemna ceva cand vorbim de un concept trivial din punct de vedere legal.

Puteai face un copy paste la ceva doveditor in mai putin timp decat sa scrii ceea ce ai scris.

¯\_(ツ)_/¯

| darrio2007 a răspuns:

Măcar stii ce este aia?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa informal doar ca zici tu ca te-ai logodit cu X da, daca vorbim de casatorie, nu

| Hyperion7 a răspuns:

Nu

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| carevaescu a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asta?

Logodna fiind un proces informal și nereglementat de lege, da te poti logodi. Este doar o promisiune că în viitor te vei căsători cu acea persoană.

Ar trebui aici precizat că logodna nu este echivalentă cu un contract.

Oricât de mult promiți nu te poți căsători decât la vârsta legala.

Totusi... Asta nu înseamnă că ar trebui să te logodești la o vârstă așa fragedă.