| Alissonn a întrebat:

As dori sa stiu cum se procedeaza in cazul in care tatal e plecat din tara si nu poate veni sa faca plamani pentru copilul nou nascut din spital. ( tatal vine cam peste 2 saptamani de la nasterea copilului)Tin sa precizez ca parintii nu sunt casatoriti dar totusi as vrea ca si copilul sa poarte numele lui de familie. Pot scoate copilul din spital fara ca tatal sa faca plamani?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca parintii nu sunt casatoriti, mama nu va putea declara copilul pe numeole tatalui, va fi nevoita sa iul declare pe numele ei. Cand tatal va veni in tara, daca va vrea, isi va recunoaste copilul prin actiune judecatoreasca si ii va schimba numele. legea e simpla: copilul nascut in casatorie primeste numele sotului, copilul nascut in afara casatoriei primeste numele parintelui care il declara. In 9 luni ar fi fost timp suficient ca un barbat cat ed cat responsabil sa se casatoreasca cu mama copilului sau, daca isi dorea ca acesta sa-i poarte numele. Se poate remedia mai tarziu, desigur, dar cu dificultati, ca toate lucrurile facute prea tarziu. Nu se poate ca o femeie sa declare un copil pe numele unui barbat oarecare, in absenta acestuia.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cum adica "ca tatal sa faca plamani"?
Enuntarea intrebarii ete defectuoasa,cu greseli gramaticale,asa ca,nu se intelege mai nimic!
In eventualitatea ca doreste sa-si recunoasca acel copil nascut,poate acest lucru fara alte analize,doar recunoscand acest lucru, iar in certificatul de nastere, este trecut, ca tata, numele lui.Copilul,poate fi scos din maternitate, dupa ce se face certificatul de nastere. Poate sunt si alte cazuri(ca in cazul tau, cand tatal este in alta tara), cand se face externarea si in alte moduri.Se poate afla, de la Primaria orasului unde ai nascut.
Nu stiu la ce te referi.

| adeluna a răspuns:

Subscriu. la ce te referi prin " a face plamani". Pana acum avea branhii sau ce? tongue