| Auslesse a întrebat:

de ceva timp, am niste probleme destul de mari..asa ca, cei care o sa-mi intelegeti cu adevarat problema, va rog sa-mi spuneti ce parere aveti.
problema e urmatoarea..nu-mi gasesc locul oricat as incerca..adica,nu imi gasesc un loc de munca stabil,nu gasesc un baiat cu care sa am o relatie adevarata,normala.
mai exact... ultima relatie am avut-o anul trecut, pe atunci avand si un loc de munca. dupa ceva timp, din motive bine intemeiate, m-am despartit de baiatul respectiv.In ianuarie mi-am pierdut locul de munca, dar nici in ziua de azi nu stiu de ce(sefii mi-au zis ca au fost multumiti de cum am lucrat, cum m-am comportat-lucram la un supermarket, deci nu mi-au dat absolut nici o explicatie de ce nu ma mai vor)..in iunie, abia am reusit sa-mi gasesc un loc de munca si eram multumita, imi placea, n-aveam nimic de comentat..insa,din nou totul s-a destramat. dupa o luna jumate..initial sefa mi-a zis ca ma angajeaza,dupa care sa aud ca-mi zice ca nu mai poate sa ma angajeze,dar aceeasi poveste,mi-a zis ca nu are nimic personal cu mine,ca-i place de mine ca persoana,ca sunt o fata super,etc. iarasi, nici un motiv plauzibil!
cat despre baieti, cum va ziceam, nu reusesc nici cum sa am o relatie stabila..am avut o perioada in care incepusem sa vorbesc,prin mesaje, pe net, cu baiatul pe care-l plac, insa desi speram sa mearga totul bine, nu s-a legat nimic intre noi...
toate imi merg prost si nu stiu ce sa ma mai fac...ba chiar uneori am momente in care pur si simplu am o stare generala foarte proasta si nu-mi explic de ce...nu stiu care ar putea fi motivul.
toate astea,mi se intampla de anul trecut,mai exact de cand m-am despartit de fostul prieten... oricum cu baiatul respectiv nu mai am absolut nici o treaba, nu mai vorbim, nu mai vreau sa am nici o legatura cu el!
dusmani am o gramada, asta o stiu sigur...desi nu am gresit nimanui cu nimic..mereu mi-am vazut de treaba mea.
toata lumea imi zice ca-s de treaba, ca-s linistita, toti stiu cum sunt cu adevarat...si chiar se mira ca nu-mi gasesc un loc de munca,etc.
cat despre mine,sunt o fata normala,ca toate celelalte,nu-s proasta,nu-s urata,mereu imi vad de treaba mea.
acum,dupa toate cele relatate, voi ce credeti ca poate fi?
va rog, raspunsuri serioase, fara mistouri!
p.s.am 21 de ani!

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anss23 a răspuns:

Trebuie sa gasesti puterea de a trece peste perioada aceasta mai grea si vei vedea ca intr-un final te vei simti mai bine.O sa vezi ca dupa fiecare perioada mai grea vin si clipe mai fericita.Si mai da-i incolo de dusmani, nu-i baga in seama si traieste-ti viata linistita!
Acum concentreaza-te pe a-ti gasi o slujba, asta te va face sa te simti mai independenta si incetul cu incetul te vei simti mai bine, te asigur!happy
Si in legatura cu baietii, se spune ca inainte sa iubesti pe altcineva trebuie sa te iubesti pe tine insuti.Deci nu te mai gandi ca daca vei gasi un baiat pe care sa-l placi totul va deveni mai bine ca prin magie.Adica nu incerca sa fortezi lucrurile, pur si simplu relaxeaza-te si vei vedea ca totul se va rezolva de la sine.>big grin

| Auslesse explică (pentru anss23):

Ok,a inteles ce ai vrut sa zici, multumesc!
dar referitor la dusmani, n-ai cum sa nu observi..sunt la tot pasul,cand ma vad pe strada,se uita atat de urat, incat zici ca ar vrea sa ma manance de vie!
intr-adevar, dupa clipe grele, vin si clipe frumoase, dar..se pare ca la mine cand incepe sa fie totul bine si frumos, se destrama!
parca zici ca cineva se roaga sa-mi mearga mie prost!

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru Auslesse):

Si nu cred ca ai ca dusmani niste vrajtori in asa fel incat asa zisele rugaminti ale lor sa se indeplineasca. Tu esti prea pesimista.

| Auslesse explică (pentru FeliciaCorinaA):

Dusmani am! nu neaparat ca sunt vrajitori, ca nu trebuie` sa fii vrajitor ca sa-i faci rau cuiva... daca vrei sa-i faci rau, ii faci si gata! crede-ma, in ziua de azi, mai repede se face un rau decat un bine!
daca ai fi in situatia mea poate ca ai intelege despre ce vorbesc!

| anss23 a răspuns (pentru Auslesse):

Da,ai dreptate, n-ai cum sa nu-i observi, dar poti sa incerci ca dupa ce ii observi sa ii ignori.Dar stiu ca e mai usor de spus decat de facut, daca te ajuta cu ceva te inteleg perfect, si eu simt uneori ca toata lumea se uita urat la mine si ma uraste dar dupa ma gandesc logic ca asa ceva nu este posibil si faptul ca sunt intr-o stare mai proasta ma face sa interpretez situatia asa..Incearca sa te gandesti totusi si la oamenii care tin la tine, sau macar cei de care esti mai apropiata.Chiar daca nu esti intr-o relatie cu cineva, incearca sa petreci timp cu prietenii, familia, sau oricine te face sa te simti mai bine.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Buna! happy
Din moment ce spui ca te simti fara scapare, trebuie neaparat sa faci o schimbare in viata ta!happy

Primul pas: incepe sa-ti schimbi felul de a gandii. Incearca sa ai o parere buna despre tine si sa fi increzatoare!

Dupa care, incearca sa-ti gasesti o slijba(in caz ca nu ai una). Cauta prin ziare. Pe net sunt o gramada de anunturi, intreaba peste tot si gasesteti un loc de munca stabil. Castigurile financiare si realizarile profesionale te vor ajuta sa-ti intaresti respectul de sine.

Si nu in ultimul rand, imbunatatesteti viata sociala si cea sentimentala. In funcie de calitatile pe care le ai, incearca sa ai mai multe incredere in tine si sa iti gasesti un partener care sa te sprijine in tot ceea ce faci si sa te accepte asa cum esti.

Spuneai ca ai foarte multi dusmanistraight face. Fa-ti o lista, aliniaza,, dusmanii'' intr-o coloana si persoanele care te sprijina in alta coloana.
Perosanele care nu te plac si care te judeca incearca sa-i ignori in politete si sa ti capul sus!happy iar persoanele care ti-au fost mereu alaturi incerarca sa-i recompensezi inzecit si sa le fi alaturi asa cum ti-au fost si ei pana acum.

Mult succes! happy

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Poate te complici prea mult. Poate ai trait cu teama de a-ti pierde locurile de munca si, din nefericire, s-a intamplat. Asa s-a intamplat si cu relatiile personale. Probabil inca mai traiesti cu gandul la fostul tau prieten si de aceea nu reusesti sa dai tot ce ai mai bun din tine. Aduna-te, concentreaza-te si incearca sa o iei de la capat. Stiu ca e greu de facut dar merita!

| Auslesse explică (pentru FeliciaCorinaA):

Nu traiesc deloc cu gandul la fostul prieten pentru ca eu am fost cea care a pus punct relatiei.Mi-a gresit mult prea mult..si nu mai vreau sa am de-a face cu el.
se pare ca nu ai inteles chiar ceea ce voiam eu sa scot in evidenta!

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru Auslesse):

Am inteles ca de anul trecut nu iti mai merge nimic bine. Mie mi s-a parut ca inca te mai gandesti la relatie si de aceea iti este teama sa nu ti se intample iar asa si de aceea, poate, te-ai inchis intr-un balonas de sapun in care crezi ca vei fi in siguranta.

| Auslesse explică (pentru FeliciaCorinaA):

"toate astea,mi se intampla de anul trecut,mai exact de cand m-am despartit de fostul prieten... oricum cu baiatul respectiv nu mai am absolut nici o treaba, nu mai vorbim, nu mai vreau sa am nici o legatura cu el!"
nu te supara,dar cred ca n-ai vazut,am specificat destul de clar inca de la inceput ca nu mai vorbesc absolut deloc cu el si nu mai vreau sa am nici o treaba cu el! S-a terminat!
in toata povestea mea,m-am referit la faptul ca din tot ce am trait pana acum(de anul trecut) sidin toate cate mi se intampla,ai zice ca cineva se roaga sa-mi mearga mie prost,ai zice ca mi s-au facut farmece!
tu cum ai proceda in locul meu? ti-am zis, nu-mi gasesc locul, ma uit in jurul meu, aproape toate fetele de varsta mea au un loc de munca, au prieten...

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru Auslesse):

Atunci, daca experienta cu el nu a contat, de ce ai mai mentionat-o? In fine...
Ce as face? Am trecut si eu prin asta chiar in urma cu cateva luni.
M-am trezit intr-o dimineata si mi-am spus :"Ajunge!". Chiar si acum sunt unele lucruri care imi merg rau insa prefer sa nu ma las marcata de ele. Stii care este motivul pentru care vorbesc astfel? Nu mai am nimic de pierdut. Ori pun tot ceea ce am in joc ori voi continua sa imi plang de mila...

| RAY a răspuns:

In primul rand nu renunta sasi cauti un loc de munca, in al dolea rand trebuie sa stii, sa fi hotarata ce fel de barbat isi doresti, treci prin clipe grele si sfaturile astea online nu te vor ajuta foarte mult ai nevoie de o consiliere pshiologica, isi recomand sa vorbesti cu tine insuti sa te consultezi singura

| Dariusuu a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine, deșii nu te cunosc deloc știu că ești o fată specială deja de multă vreme.
Tu să fii sănătoasă că așa se rezolvă toate, dacă nu tu, le rezolvă timpul.
Ce nu te omoară, te face mai puternic.

Să ai grijă de tine.

| Mikhtarian a răspuns:

Invata sa treci peste toate,sa te calesti.
Cu cat iesi mai puternica dintr-o lupta,cu atat mai mult iti este asigurata urmatoarea batalie castigata.
Ai rabdare,momentul va sosi.
Adu-ti aminte ca viata e scurta, si nu merita traita in tristete.
Traieste fiecare zi ca si ultima, capul sus si indura tot, dupa ploaie vine soare.
O seara buna, ai sa vezi ca o sa fie bine!

| ceaiuldetei a răspuns:

Și chiar dacă ești luată la mișto, învață-te să nu le mai pui la suflet pe toate. Nu toți oamenii sunt buni.

Eu zic că trebuie să schimbi ceva la tine. Vezi din ce anturaj faci parte și vezi de ce anume sunt oamenii ăia atrași. Tu poți să ai sau poți să nu ai calitățile respective. Dacă le ai, poți să atragi mai mult bine, dacă nu le ai, poți să atragi mai mult rău.

E bine și să stai în banca ta, dar să fii luată de gâscă, nu e chiar ok, oricât de bine ți-ai face tu treaba.

Dacă vrei să fii pe placul tuturor... să știi că nu se poate. Așa că nu te mai strofoca.

Notează-ți pe o coală ce îți place și ce nu îți place, ce vrei și ce nu vrei.

Apoi alege ceva de acolo.

Gândește-te ce ai vrea să faci. Dacă nu știi să faci nimic, apucă-te să înveți ceva. Apoi învață să fii bună la acel ceva. Și dacă cineva va avea nevoie de acel ceva pe care tu știi să îl faci bine, te va plăti.

Nu mai fă o dramă, pentru că nu e chiar așa. Cât despre băieți:

Băieții au fost. Băieți mai sunt. Nu dispera că te lasă unul sau că o închei cu unul. Axează-te pe tine.

Dă-ți un timp în care să fii singură, adună-ți gândurile și mergi mai departe, cum poți și cum știi.

Nimeni n-o să vină să te scoată din rahatul în care ai intrat (cu sau fără voia ta), în afară de tine.

Ia-le pe rând, ai răbdare și dă-ți timp.
Învață să te simți bine cu tine. Curaj.

| Auslesse explică (pentru ceaiuldetei):

Se pare ca nu ai inteles chiar atat de bine ce am vrut sa zic.
1.nu am intrat in nici un rahat!
2.nu ma astept sa fiu placuta de toata lumea pentru ca stiu ca nu se poate.
3.de invatat, am invatat, stiu sa fac destule lucruri!
3.nu accept sa fiu luata de "gasca" si, cel mai probabil asta e si motivul pentru care am atatia dusmani, nu am facut cum au vrut ei, am facut doar ce am considerat eu ca e mai bine pentru mine.
4.nu am fost parasita de baiatul cu care am avut ultima relatie,eu am pus punct relatiei di cauza lui,era genu` de baiat autoritar, smecher, in fine, nu vreau sa mai vorbesc despre el.
deci, mai citeste inca o data povestea si poate intelegi cu adevarat ceea ce vreau eu sa scot in evidenta!

| ceaiuldetei a răspuns (pentru Auslesse):

Ok, bag de samă că ești cam nervoasă. Chiar și așa, nu trebuie să îți verși nervii pe mine. Dacă n-ai remarcat, eu am încercat să te ajut, nu să te enervez. Dacă n-am reușit decât să te enervez, ai scuzele mele, dar cam atât. Numai bine.