| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Il cunosc pe baiatul asta de vreo 5-6 luni. De atunci imi place de el, dar la inceput cand vorbeam zilnic era doar un crush. Suntem in acelasi liceu, el e mai mare cu 2 ani si cam de cand ne cunoastem e impreuna cu o fata de la alta clasa, de varsta mea. Nu mai vorbisem de ceva timp (vreo o luna-2) asa des si mult cum obisnuiam. De ajunul craciunului mi-a urat la multi ani sau ceva si am inceput sa vorbim. Nu stiu cum a ajuns sa-mi spuna despre relatia lui - cum ca de 2 luni e un calvar, ca a ajuns la capatul puterilor. El si-a dat sufletul, iar ea e rece si distanta. L-am ajutat sa se impace cu ea..sa mai suporte, sa-i spuna tot ce simte si sa incerce impreuna sa rezolve problema. Ea era asa pentru ca parintii ei vorbeau despre un dovort si tinea totul in ea. Totul ok pana in prima zi a anului cand ma suna pe la 4:20 dimineata (noi ne sunam extrem de rar, de mesaje nici nu mai vorbim) si imi spune ca s-a certat cu ea - l-a sunat si i-a spus ca a baut mult, el a incercat sa-i spuna ca nu e bine, sa se culce etc - era grijuliu, iar ea a inceput sa-l certe ca e prea protector si ca ii spune ce sa faca. Mai mult el a vorbit, pentru ca ma trezise si eram semi-constienta de ce se intampla. Ziua urmatoare imi spune ca ea i-a testat reactiile (sa vada cum reactioneaza), iar el a iertat-o si a luat toata vina asupra lui. Copil nebun. Peste vreo 2 zile zice sa iesim doar noi. Am fost la un film si am mers mult pe jos. Acum imi dau seama ca a fost o prima intalnire. A fost genial. Toata experienta de mai sus m-a facut sa-l cunosc pe interior si sa aflu lucruri minunate despre el. Sa-mi dau seama cat de diferit e de restul oamenilor, cat seamana cu mine si cat de..educat,inimos,scump e. Nu am mai cunoscut un asemenea baiat. Cu siguranta un exemplar rar. Am vorbit mult si mi-a spus ca, de fapt, relatie lor nu e asa de roz si ca nici nu mai stie daca sunt impreuna (imi dadusem seama ca inca sunt probleme nerezolvate). Dupa ce m-a condus acasa m-a pupat pe obraz. Peste alte 2 zile imi spune ca s-a despartit de ea. Se simtea atat de rau ca nu a vrut sa-mi povesteasca atunci. O saptamana a fost foarte ok, parea normal, numai ca am observat ca incepe sa ii placa de mine. Incepuse sa imi trimita mesaje d-alea banale si sa ne vedem prin pauze. In plus, m-a invitat la patinoar. Cu o zi inainte sa mergem i-am spus atat de subtil (mai evident nu se putea) ca trebuie sa aiba grija de el perioada asta si sa nu grabeasca lucrurile cu nimeni. Dap, si-a dat seama ca despre mine era vorba. Am iesit, ne-am plimbat, totul ok, pana ne-am dus undeva afara, intr-un loc destul de izolat. Era frig si priveam cerul. Nu stiu cum am ajuns sa ne tinem in brate. Dupa putin timp, s-a tras si m-a intrebat daca eu simt ceva pentru el in momentul acela. Am ezitat extrem de mult si foarte revoltata "da, si?" L-am intrebat daca el simte ceva pentru mine si a spus cu capul intre maini ca nu stie. Nu stiu ce am mai vorbit, ca a ajuns sa-mi spuna ca da, ma place. Eu nu credeam, cum nici acum nu sunt sigura - si chiar i-am spus. Dupa care a spus ceva gen "poate asta o sa te convinga" si m-a sarutat. Eu m-am tras putin inapoi, dar am cazut ispitei si l-am sarutat si eu. Stiam ca nu e bine. Simteam ca nu e ok - i-am si spus. I-am mai spus ca se grabeste, ca nu a trecut peste, ca ar putea iesi ceva frumos daca nu s-ar grabi, ca imi place ca suntem prieteni si ca ar trebui sa ramanem prieteni o perioada si sa vedem ce se intampla - a fost de acord. Am scurtat extrem de mult povestea, dar multumesc ca ati citit pana la sfarsit. Voi ce credeti despre asta? Ii place de mine? Credeti ca se foloseste de mine ca sa treaca peste? Ce ar trebui sa fac?

8 răspunsuri:
| NeverSayNowXD a răspuns:

Nu fa nimic
Lasa lucrurile sa vina de la sine.
Nu are rost sa-ti faci planuri cu ce ii vei spune, alte lucruri...Pentru ca pana la urma tot ce iti vine pe moment faci!
Iti dau un exemplu: de cateva saptamani tot vad un baiat care, credeam eu, asculta o trupa 'Skillet'.Si eu ascult trupa aia.Tot voiam sa discut cu el, si mi-am propus sa o fac vineri, cand stiu exact la ce ora iese de la scoala.Si boom, azi de dimineata il vad. M-am dus la el, si cand colo, nu asculta acea trupa.
Concluzie? Nu-ti fa planuri! Lasa totul sa vina de la sine, va fi mult mai bine.Traieste in prezent
Si da, eu cred ca te place, si ca veti avea ceva frumos daca asteptati putin timp sa-si dea seama daca te place cu adevarat.
Bafta!

| SucDeGuava a răspuns (pentru NeverSayNowXD):

Multumesc pentru sfat! Am doar o intrebare: crezi ca se foloseste de mine ca sa treaca peste? Asta ma framanta cel mai tare si nu as vrea sa descopar asa ceva la el...

| NeverSayNowXD a răspuns (pentru SucDeGuava):

Pai, nu stiu. Tu vei fi cea care vei afla! Asteapta putin, ca sa vezi daca dupa ce trece peste te mai vrea.
Bafta din nou!

| Picakhu a răspuns:

La sfarsit devenea intereant! Continuaa!

| SucDeGuava a răspuns (pentru Picakhu):

laughing Crezi ca daca voi continua te va ajuta sa imi dai un sfat mai bun? Sau e doar pura curiozitate?

| Picakhu a răspuns (pentru SucDeGuava):

60% Pura curiozitate 40% Ma ajuta sa inteleg mai mult! Deci continua laughing

| SucDeGuava a răspuns (pentru Picakhu):

Wokeeey...sarutul a fost dragut si l-am acceptat pentru ca dorinta era mai mare decat principiul pe care mi l-am impus - sa fiu rece (niciodata nu-mi iese). Am simtit ca e gresit si l-am intrebat de ce a facut asta. Mi-a spus "ca sa imi dau seama ce simt" sau ceva de genul. Eu: "si?" El: "nu stiu" (tot cu capul intre maini, am aflat mai tarziu ca am stat prea mult in frig si a inceput sa-l doara capul) Eu: "Vrei sa spui ca n-ai simtit nimic?" El: "ba da." Avea raspunsuri scurte, dar parea ca se desfasoara o lupta in mintea lui. Dupa ce eu ii spuneam ca nu cred ca ii place de mine, iar el tot insista ca da (nu insistat disperat, ci un insistat "dar ar fi trebuit sa stii"), eu l-am intrebat ce ii place la mine. Mi-a spus ca fac niste fete adorabile, ca sunt amuzanta pentru varsta mea, ca am o imaginatie...mare (mai tarziu mi-a spus ca amandoi avem o imaginatie mare, frumoasa, din care poate sa iasa ceva interesant [sau ceva de genul]), ca sunt un psiholog bun laughing (pentru ca l-am ajutat cu fosta lui iubita), ca tind sa fac lucruri nebunesti si sa-i iau si pe altii cu mine. Exact ce vreau sa-i placa unui baiat la mine (eh..as mai fi vrut sa-mi zica, normal). M-a intrebat si el pe mine si i-am spus ce am scris in intrebare + ca am multe de invatat de la el. Am mai vorbit putin despre relatia pe care o are cu oamenii si mi-a dat inca un motiv sa spun ca ma intelege. Dupa care mi-a spus ca sunt cea mai buna prietena a lui (mi-a mai spus o data, de ajun), ca simte ca poate sa vorbeasca despre orice cu mine. Si chiar asa e. Desi au fost niste momente destul de tensionate atunci, noi tot faceam glume. De exp, dupa ce ne-am sarutat, eu stateam cu fata pe umarul lui si i-am spus "Am saliva ta pe fata!" si m-am sters de castile lui ca o pisicuta rolling on the floor Desi vorbeam despre faptul ca trebuie sa ramanem prieteni, noi ne comportam ca niste prieteni in tot timpul asta. Eram ca niste copii. Tot fugea subiectul. Eu ii spuneam ca trebuie sa incerce sa se abtina de la gesturi care sunt departe de prietenie. Amandoi adoram compania celuilalt si am stat acolo pana s-a lasat intunericul, desi era frig si il durea capul. Am plecat, intr-un sfarsit, fiecare la casa lui. Ziua urmatoare, din vorba-n vorba, mi-a zis ca la ora 13:00 (22:00 fiind) a facut un atac de panica. Mi-a zis doar ca e legat de el, ca vrea sa uite (l-am intrebat daca era legat de fosta si mi-a spus foarte clar ca nu) si a hotarat sa fie mai rece, ca sa invete sa nu mai fie dependent de oameni. Totusi, mi se pare ca a inceput sa dea in aroganta, cu ceea ce nu sunt de acord. Sper sa fie doar o faza trecatoare. Atat, pana acum. Cred ca am dat suficiente detalii ca sa-ti satisfac curiozitateawinking Siiii. uneori imi place sa povestesc :d pentru ca imi face placere sa-mi amintesc de momentele alea frumoase. Dar, totusi, nu trebuie sa uit ca in momentul de fata trebuie sa fim doar prieteni. Sper ca o sa reusim asta..sa fim cat mai mult timp, sa ne cunoastem si mai bine, astfel incat sa nu ne grabim.

| sqrt112 a răspuns:

Incearca sa tii cat mai mult de pretenie..pentru ca din prietenie se naste dragostea, incearca sa-l ajuti in orice poti, sa fii mereu acolo pentru el. In rest nu`ti face planuri deoarece cu cat stai mai mult cu el si vorbesti deschis cu el il vei cunoaste din ce in ce mai bine.Lasa lucrurile sa vina de la sine. daca va fi un moment in care simti ca vrei sa il saruti sau ceva..nu ezita.