| MariaMaia879 a întrebat:

imi place de un baiat dar nu am vorbit niciodata cu el chiar daca ne vedem zilnic, nu stiu daca si el ma place, dar mereu se uita la mine chiar mi-a dat 2-3 like-uri la poze dar nu stiu daca ma place adica macar un "buna " acolo ar fi ceva (pe facebook) dar nimic....cum aflu daca ma place..

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

De trei ori ne avertizeaza Biblia: "Nu starniti, nu treziti dragostea pana nu vine ea!" - (Cantarea cantarilor.2:7)
Ce vei face daca baiatul ti-ar raspunde afirmativ? Cum vei continua relatia? Ce planuri ai in aceasta relatie? Sunt intrebari serioase. Daca vei raspunde: "Vom vedea la momentul respectiv", sa stii ca nu este un raspuns satisfacator, ci lipsit de intelepciune. O relatie se face cu cap, cu judecata, si nu dupa cum ne indeamna inima; caci "unde nu-i cap, vai de picioare" (aici e vai de inima).
O prietenie nu are sfarsit. Daca are, atunci e dureros. De aceea prietenia nu are sfarsit; ba inca aceasta(dintre un baiat si o fata categoric) se continua cu casatoria -si trebuie sa aiba ca tinta casatoria. Ai vazut o contructie nefinalizata? Cum arata ea? Asa va arata si prietenia daca nu se finalizeaza cu casatorie. Va fi investitie degeaba: de timp, de bani, de sentimente, si de foarte multe renuntari pentru celalalt. De aceea spun ca atunci cand intram intr-o relatie de prietenie trebuie ca amandoi sa fie pregatiti pentru casatorie din toate punctele de vedere. Trebuie sa fie pregatiti sa stea singuri pe picioarele lor. Altfel, vor parte de multe chinuri si frustrari; vor fi nefericiti.
Nu intra intr-o relatie pana nu cunosti caracterul celuilalt. Vezi cum se comporta cu colegi, cu prietenii, cu strainii, si mai ales cu mama lui. Caci cum se comporta cu mama lui se va comporta si cu tine. Daca vorbeste pe cineva pe la spate, te va vorbi negresit si pe tine. Il iubeste El pe Dumnezeu? Are el o constiinta curata? Este el amabil cu toti oamenii? Este unul saritor sa ofere ajutor, sau este saritor la bataie, la manie? Ia el apararea celor mai slabi ca el sau face parte dintre cei batjocoritori? A primit el o educatie aleasa, sau este usuratic in cuvinte si fapte? Respecta el profesorii, ii place sa invete, sau spune ca nu are nevoie in viata de invatatura si de efortul profesorilor?
Tine minte: dragostea este principiu si nu sentiment.
Nu te grabi sa intii in relatie. Stii ca atunci cand un om vrea sa contruiasca ceva, are nevoie de aprobare; altfel, chiar daca va ridica constructia, aceasta ii va fi daramata. La fel si in relatie. O relatie are nevoie de aprobare: atat din partea parintilor, si cu mult mai mult din partea lui Dumnezeu. Caci daca nu toate casatoriile au primit aprobarea divina, cu cat mai mult cele mai multe prietenii nu primesc aprobarea si binecuvantarea lui Dumnezeu.
Datoria ta este sa cauti sa-L cunosti pe Dumnezeu; doar atunci vei vedea atunci care sunt cu adevarat criteriile si principiile dupa care sa-ti alegi partenerul de viata. Sa nu intelegi gresit: Dumnezeu nu Se opune relatiilor; ci El Se opune acelor relatii care sunt facute fara a tine cont de vointa Lui. Vei vedea ca un baiat care se teme de Dumnezeu nu-ti va cere sa te culci cu el si nu te va forta la aceasta in nici un fel, ci el va astepta si te va incuraja si pe tine sa asteptati impreuna pana la casatorie.

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Gradul de iubire, sa zic asa, nu se poate masura in like-uri. Daca chiar te placea, cred ca facea in asa fel incat tu sa observi asta.