| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, mama mea e ciudată ( nici nu imi vine sa îi zic mama ) deci are 38-39 de ani si se compoarta ca un adolescent, face mereu glume, se uita cateodata pe Youtube si nu gandeste niciodata ce spune, imi copiază replicile ...si pe ale fratelui meu...etc. Ne ia problemele in glumă ( ea crede ca sunt dulci, nimicuri ).
Ok si nu e ordonată si nici nu ii place deloc bucataria. Tata o cearta cateodata... si na ii spune sa fie o femeie serioasă si cuminte dar ea ori amentia cu divorțul si ori spune "nu vreau".
(Am 18 ani)

E normal ca o mamă -femeie să facă asa? Sau poate am exagerat eu?
Mamale voastre cum sunt? :/ /

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce rusine pe ea ba sa rada si sa se uite pe Youtube, pe Youtube au voie doar copiii de 12 ani eventual, maxim maxim 25, ca dupa is batrani rau. Nasol rau ce face, mai bine te batea si certa si critica intruna, era mai usor de suportat, nu?

| Celestina003 a răspuns (pentru Adry05):

Nu ai asa mama, nu comenta daca nu sti cum e.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai 18 ani si nu gandesti? "Mama se uita pe Youtube"! Asa si? Glumeste! De ce? Trebuie sa stai toata ziua ca taurul, incruntat? Nu-i ordonata! Nimeni nu este perfect! Redau din expresiile tale: "ea crede ca sunt dulcii nimicuri ". Crezi ca asa este corect sa scrii: "dulcii"? De "dulci" ai auzit? Asa ca eu te rog sa te judeci pe tine si apoi pe altii.

| Lioana a răspuns:

Ce sa faci? Nimeni nu e perfect. Bucura-te cat timp o mai ai. Nu e ceva atat de grav. Cu siguranta mama ta te iubeste si incearca sa isi pastreze spiritul tanar pentru a putea fi prietena cu tine.
Mama mea a murit cu multi ani in urma. As vrea sa o mai am acum langa mine indiferent cum s-ar comporta.

| Emma30555 a răspuns:

Mama ta cred ca e o femeie open mind și cred ca e o femeie ok, ai fi vrut una încuiată si rigida?

| FemeiaPisică a răspuns:

E mă-ta! Accept-o așa cum este că alta n-o să mai ai în viața asta.

| Doja a răspuns:

Mama ta este f rasfatata. Din nefericire asta este o trasatura din ce in ce mai raspandita in lumea noastra.

Multi oameni sunt crescuti ca "printesa" "printul" care merita orice, primeste diplome de participare, are mentalitatea ca toti sunt castigatori. si din nefericire chestia asta deresponsabilizeaza.

iar cand un om este iresponsabil se ajunge la genul asta de comportament.

Foarte multi oameni in ziua de azi fac 2-3 facultati ca sa isi prelungeasca tineretea, ca sa se simta eternii studenti, si pana la urma nu stiu sa faca nimic util pentru societate. Ajung singuri, saraci, si isi incep viata la 35-40 de ani in loc sa o inceapa la 20.

Si cel mai rau lucru este ca ei cred ca lumea are ceva cu ei.

Nu exagerezi, ai remarcat deva foarte trist. Iar daca voi nu faceti ceva sa o treziti (e dificil sa schimbi obiceiurile unui om dupa 40 de ani) nu o sa fie bine.

Ce se intampla este ca tinerii, dar mai ales femeile sunt incurajate sa traiasca clipa, sa faca tot ce simt/vor, sa fuga de lucrurile care le deranjeaza (pentru ca oamenii sunt rai si vezi doamne judeca) etc.

| vodami92 a răspuns:

Familia trebuie sa intelegi ca nu ne-o alegem noi! asta-i viata! lasa ca o sa vezi altfel si tu viata! cand vei fi parinte! si o sa ai copilul tau! copiii tai! ma rog!

| 90210 a răspuns:

Asa e si mama. Ea incearca sa se apropie mai mult de tine atata tot.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. După cum ai descris-o, e open mind, și da, de ce să nu fie normal? Eu una m-aș bucura să am o astfel de mamă, dar din păcate a mea e una comunistă, care nu a evoluat și ea deodată cu restul. Niciodată nu am avut o relație bună cu ea din cauza asta. Duc lipsă de iubirea mamei, nu pot vorbi niciodată nimic cu ea că nu știe decât să mă învinovățească și să-mi vorbească de parcă am făcut o crimă.
Părerea mea e că ar trebui să te bucuri că ai o astfel de mamă, și nu una care te distruge psihic cu teoriile ei fără logică. happy

| Liviu a răspuns (pentru B3HappyN0Worry):

Asa e si tata, cu timpul vei invata sa traiesti cu chestia asta tongue

| B3HappyN0Worry a răspuns (pentru Liviu):

Mhm nu știu. Trăiesc de 16 ani cu ea și încă nu am învațat să mă obișnuiesc cu asta. tongue

| Celestina003 a răspuns (pentru Liviu):

Un tata e ok sa fie asa.

| Liviu a răspuns (pentru Celestina003):

Nu e ok sa fie asa. Un tata trebuie sa fie model pentru baiatu lui, nu sa il ignore, sau sa nu il vada.In fine, fiecare isi da cu parerea aiurea, mai rau e sa fi'actoru principal' intelegi?

| Celestina003 a răspuns (pentru Liviu):

Pff,crezi ce vrei.

| ROberrt86 a răspuns:

Stai ce, ai poza cu andra ))))))

| anonim_4396 explică (pentru ROberrt86):

Andra**