| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU sper ca e buna categoria happy. Vreau sa va povestesc ceva tragic din pacate, petrecut in familia mea.
Tatal meu consuma bautura, iar intr-o zi a venit acasa, iar noi 3 ( eu, mama si fratele meu ) stateam in camera noastra ( a mea si a fratelui meu), iar el a strigat`o pe mama pentru a discuta cu ea. Mama a mers, iar tatal meu a inchis usa noastra de la camera, iar atunci cand a vrut sa o inchida mama s`a strecurat pe langa tata si a intrat din nou in camera. El a tras`o de mana si a ridicat tonul l-a ea, iar mama s`a speriat si a inceput sa planga crying crying (cel mai teribil lucru sa iti vezi mama suferind). A chemat`o din nou si s`au asezat pe fotolii amandoi, iar el s`a ridicat si a smucit`o pe mama si nervos intotdeauna gaseste un motiv sa o certe pe mama cand e baut. Mama facuse de mancare cartofi cu patrunjel si cu snitel pentru ca stateam rau cu banii. Iar el tot striga prin casa " ce asta`i mancare? cartofi cu snitel " iar mama i`a spus ca noi toti a mancat sa ii puna si lui si el a strigat ca nu ii trebuie si a trimis`o in camera la noi. Tata a venit din nou in camera noastra, iar mama mea tremura, iar tata a spus daca ii mai tremura piciorul asa il taie si o bate cu el crying crying. El nervos ca nu i`a pregatit mama ceva " vestiv" de mancare a spus ca din momentul asta din cauza mamei el va veni in fiecare zi baut si va face scandal in casa. Atunci fratele meu de 15 ani l`am vazut suferind saracu' asa mi-a fost de mila de el si de mama ca a sosit timpu sa fim cainii lui sa ascultam de el si sa executam ce spune.In final s`a dus la culcare dupa 3 ore de teorie "babeasca" s-a dus si s-a culcat. Mama mea foarte mult sufera si sta si rau cu nervii, iar acum i`a aparut 2 pete maro pe nas ( nu sunt pistrui ) sper sa nu fie vreo boala. Si tot timpul spune ca va muri ca ea nu mai poate trai ..si totusi nu cred ca la 41 de ani esti batran. Dar ea asa spune si eu cum sunt mamoasa imi vine sa plang totdeauna cryingcryingcrying. Nu mai stiu ce sa fac nu vreau sa divorteze ca ii iubesc pe amandoi foarte mult da nu stiu cum sa rezolvam problema. Si inca ceva tatal meu in fiecare zi bea da nu se imbata, dar bea every day, iar acest lucru pe mama o deranjeaza ce pot sa ii spun mamei sa o incurajez? Va rog ajutati`ma va raman datoare. Sper ca nu va luat foarte mult timp povestea mea de viata sad si va rog fiecare rasp. vot, iar cel mai bun funda :* ajutati-ma va rogg va implorr orice sfat este bine voit si sper sa nu va bateti joc de mine pentru ca sunt foarte trista si plang mai in fiecare zi!

46 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Iubito cu situatia ta se confrunta sute de oameni in tara noastra.desi suna urat singura solutie e ca mama ta sa divorteze de tatal tau si sa faca partaj. e singura cale prin care o salvezi psihic pe mama ta.automat ce ei vor divorta tu si fratele tau veti fi intrebati cu ce parinte vreti sa ramaneti, cu siguranta veti spune mama si ea o sa va aiba sub tutela. legatura cu tatal tau o vei tine, tot tatal tau ramane insa prin divort el v-a realiza ce inseamna sa vii de la munca si sa nu mai gasesti deloc mancare gatita si v-a trebui sa isi faca tot el daca vrea sa manance, v-a ajunge sa ii para rau pentru tot raul facut tie, fratelui tau si mamei tale care din spusele tale pare sa fi ajuns la limita suportabilitatii. vorbeste cu fratele tau si amandoi vorbiti cu mama voastra si spune-i sa bage divort se va simti si ea mult mai bine stiind ca dupa o zi de munca poate pune capul pe perna fara sa o mai supere cineva si are nevoie de sprijinul si dragostea voastra pentru a merge inainte.incearca sa faci cum ti-am spus si eventual imi poti lasa mesaj privat si vedem ce e de facut incontinuare. te pup si ai grija de tine

| alexandra200 a răspuns (pentru katy):

Multumesc foarte mult adresa de email e antoniia28@yahoo.com

| deeea28 a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru tine si pentru situatia ta. Mi-au dat lacrimile citind povestea ta. Te-as ajuta daca as putea crede-ma, as da si un an din viata sa nu-ti mai fie asa, desi nu te cunosc. Situatiile astea sunt extrem de triste si pe mine una ma depasesc mai ales ca eu n-am vazut asa ceva in familia mea. Nu stiu ce as putea sa-ti zic, dar cred ca mai bine ar fi un divort sau macar sa va mutati undeva. Nu e bine pentru nimeni atata suferinta. Eu stiu ca-i iubesti pe amandoi, dar tatal tau greseste. Chiar daca sa zicem ca mama ta i-ar fi gresit enorm, un om matur nu face asta, n-o face macar pentru copiii lui. Cand 2 oameni nu se inteleg mai bine se despart. Asa poate el se va trezi la realitate si asa nici voi nu veti mai suferi. Imi pare inca o data rau pentru voi. Succes si sper sincer sa gasiti o solutie buna pentru voi.

| εмiLч97 a răspuns:

Buna
Sunt pur si simplu "uluita"de povestea ta, ca sa zic asa. Nu e bine sa fii pesimist, sa te gandesti ca din cauza asta vei murii, nu exista nici o solutie. Daca bunicii tai traiesti, adica parintii mamei tale ar fi bine sa va mutati o perioada de timp acolo dupa parerea mea, sa aveti liniste. Daca tie si fratelui tau va facut ceva rau ati putea sa mergeti cu mama voastra la "Protectia Copilului" si sa le spuneti problema aceasta ca s-ar putea sa va ajute.
Sper ca te-am ajutat. Si imi pare sincer rau pentru ceea ce se intampla in jurul tau sad

| alexandra200 a răspuns (pentru εмiLч97):

Scuze ca poate v-am pus intr-o lumina proasta da va rog stiu ca nu e unicul caz in lume, dar cateodata spun ca mai bine nu traiam sa dau viata altui om care sa o duca fericit nu ca mine crying.

| εмiLч97 a răspuns (pentru alexandra200):

Hey, stai calma, nu e nici o problema..pana la urma va exista o solutie happy

| eu4you a răspuns:

Offff, Doamneee! Parintii mei au divortat exact din acelasi motiv. Te rog mult de tot, convinge-o pe mama ta sa divorteze! Daca vrei sa discutam mai mult, adauga-ma in lista ta de prieteni de pe TPU si iti voi lasa adresa mea de E-mail acolo.

| FlorinDiablo a răspuns:

Am avut si eu o problema la fel ca ata dar eu am rezolvat-o altfel intr-o seara cand a venit beat l-am batut cu un levier pana l-am bagat in spital si i-am spus ca de fiecare data cand se mai imbata si face scandal asta pateste si de atunci vad ca s-a schimbat situatia desii ma trateaza cu superficialitate.

| CityOfSatan a răspuns:

Nu fi egoista! Gandeste-te si la mama ta, nu numai la tine! Lasa-i sa se desparta, eu consider ca e mai bine ca intr-o casa sa fie un mediu linistit, relaxat decat scandal si bautura! Succes!

| alexandra200 a răspuns (pentru CityOfSatan):

Da ma gandesc, dar stiu ca e mai bine asa multumesc mult :*

| CityOfSatan a răspuns (pentru alexandra200):

Oricand, cu placere>big grin

| CityOfSatan a răspuns (pentru alexandra200):

>big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Robertty a răspuns:

1 ori mergi la politie si anuntzi ce face tatal tau s au
2 zi mame tale sa mearga la o farmacie s au doctor de familie sa i povesteasca ce face tatal tau si sa-i de a o retzeta cu pastile anti alcool i le pune in mancare si crede ma ca nu o sa mai beaa niciodata cum pune gura pe alcool cum se inroseste vomita etc etc s au daca nu, merge cu doctoru la o farmacista i i povestesti i dai ceva ciubuc si a ti da pastile de alea pentru ca nu se elubereaza fara retzete! ai incredere pastile le alea sunt o minune!

| Robertty a răspuns:

Daca vrei ma interesez cum se numesc pastilele si te anunt la sa mi mesaj

| alexandra200 a răspuns (pentru Robertty):

Te rog frumos intereseaza`te si mai vb id antoniia28

| Sweete a răspuns:

Pai, poti sa-i spui mamei tale, ca nu trebuie sa isi piarda speranta, si ca trebuie sa incerce sa rezolve cumva, sa incerce sa vorbesca cu el, dar daca vede ca se apropie de ea, sa fuga in alta camera(cine stie ce se poate intampla). Ar putea sa incerce sa ascunda banii undeva, unde tatal tau sa nu`i gaseasca, iar dca acesta o intreaba unde sunt, sa ii spuna ca s-au dus toti pe bautura, mancare etc...
etc.Nu stiu ce sa iti mai zic situatia este foarte delicata, si daca tatal tau este violent, nu prea se poate rezolva printr`o comunicare normala.Imi pare rau, ca nu te pot ajuta cu mai mult! Sper ca iti va fi de folos ce ti-am scris eu aici.sadsadsadsadsadsadsad

| alexandra200 a răspuns (pentru Sweete):

Da o incurajez si ii spun merem ca totul va fi bine o iubesc foarte mult si nici nu vreau sa o pierd pentru. ca tine asa mult la noi si cand stiu ca se strofoaca asa mult pentru. noi si se enerveaza pentru. tatal meu cand ramane cateodata la baut cu colegii crying

| Sweete a răspuns (pentru alexandra200):

Ar trebui, sa nu se mai streseze, dar stiu ca acest sentiment de stres nu dispare, nici dupa ce se limpezeste totulsadsad

| alexandra200 a răspuns (pentru Sweete):

Oare ce sa fac? exista ceva medicamente ca e cam mai mereu stresata crying

| Sweete a răspuns (pentru alexandra200):

Da, exista, dar nu cred ca o vor ajuta. Ea trebuie sa se gandeasca daca merita sa mai traiasca langa acel barbat sau nu.

| robertos41 a răspuns (pentru alexandra200):

NU gandi pesimist (cred ca asta iseamna negativ ) esti tanara si ai un viitor curand daca tatal tau va mai bea mult o sa aiba probleme cu ficatu si se va lasa eu am 14 ani uite esti tanara si trebuie sa iti faci un iubit plus ca ai un frate el ar trebui sa intervina intre parinti tai sai calmeze pentru ca ii destul de mare si puternic. PS n-am vrut sa te speriu faza cu ficatu dar asta e riscu.

| onlychengs a răspuns:

Stiu cum este, e foarte rau sa ti se intample asa ceva, dar uite un sfat, cand tatal tau nu a baut{practic e treaz} roaga-l sa nu mai faca acest lucru!
Sper ca te-am ajutat!
Numai bine!

| Alesssya a răspuns:

Trebuie sa fiti tari si sa indurati dar sa nu il lasati sa va faca rau! Eu nu cred ca el va mai iubeste atat de mult pe voi ca si copii cum ar trebui sa o faca, pentru ca altfel nu v-ar mai face sa suferiti. Oricat de mult l-ati iubi pentru ca e tatal vostru trebuie sa il confruntati cand e treaz. Spunetii ce simtiti chiar daca doare. Ii puteti pune si melodia a lui B. U. G mafia- la fel de prost ca tine sa o asculte. Poate va intelege cat de mare e suferinta voatra, incercati sa il scoateti din patima bauturii si fiti alaturi de familia voastra. Si mai ales de mama voatra, spune-ti ca totul va fi bine, ca mereu ve-ti fi langa ea orice s-ar intampla! Sper ca te-am ajutat putin!:*

| alexandra200 a răspuns (pentru Alesssya):

Scuze daca nu v-am raspuns la toti dar va multumesc din suflet tuturor sunteti niste oameni de cuvant si chiar alessya m-ai facut sa zambesc atunci cand mi-ai spus sa ii pun lui tata melodia. Nu stiu ce sa zic dar stiu ca trebuie sa induram sa inghitim tot. Id meu este antoniia28 poti sa ma contactezi

| Alesssya a răspuns (pentru alexandra200):

Nu ai pentru ce tot ce am zis am zis din suflet pentru ca stiu cum e sa treci prin asta! :*

| Maream a răspuns:

Pai in primul rand intreabati-l pe tatal tau cand este treaz de ce face chestiile astea cand este beat. Si in al doilea rand spuneti ca voi -tu, mama ta, si fratele tau- ati vorbit si v-ati decis ca daca mai continua asa va despartiti de el.

| robertos41 a răspuns:

LA mine in familie parinti nu s-au certat de 6 ani de zile, da-mi ID -ul tau de mass si sper sa te ajut.

| alexandra200 a răspuns:

Ma tu iti bagi joc de mine cum sa imi las mama cu tatal daca nu mi-a facut nimic. mai bine ai citi din nou ce am scris si sa iti stergi ce ai scris pentru ca e o porcarie. mama nu a gresit cu absolut nimic, daca nu te priveste nu am nevoie de raps. tau au fost altii care m`au ajutat!

| RăspundLiniștit a răspuns (pentru alexandra200):

Ok, sterg ce am scris.

| alexandra200 a răspuns:

Vreau sa va spun ca parintii mei s-au impacat si nu au divortat au discutat si acum suntem toti impreuna! Sunt foarte fericita acum, o sa ne construim o casa incurand, iar acum parintii mei se iubesc foarte mult vreau sa spun foarte mult, iar tatal meu i-a cumparat mamei mele un inel in semn de iertare, iar tatal meu a promis ca nu mai bea, chiar ieri am fost la o petrecere si nici nu s-a atins de bautura fara pastile fara picaturi in mancare fara nimic oricum va multumesc enorm!

| andy6642 a răspuns:

Draga Alexandra, o problema serioasa cum e a ta nu se va solutiona prea repede pe un site. Din experienta iti spun ca ai nevoie de un prieten langa tine, cineva in care sa ai incredere si sa te sustina (poate iubitul?). Daca toata chestia devine mai serioasa decat e deja, apeleaza la rudele apropiate. Incearca sa vorbesti si cu tatal si cu mama ta (separat) ca sa iesiti din situatia asta iar daca nu se poate o sa ai nevoie de ajutor din-afara. Ai grija de tine si fii tare pentru ca nu e niciodata usor de rezolvat o problema de familie. Sper sa te ajute.

| alexandra200 a răspuns (pentru andy6642):

Scuze andy daca esti fata sau baiat, dar nu am iubit sunt prea mica la 13 ani si nu am astfel de preocupari, iar prietenele mele nu cred ca sunt de cuvant si ele cand nu sunt prezenta acolo pentru ca o ajut pe mama cu ce pot ma barfesc si chiar nu pot sa am incredere in ele si imi cer mii de scuze ca am pus povestea mea de viata pe acest site dar credeti-ma ca sunt la capatul puterilor crying

| andy6642 a răspuns (pentru alexandra200):

Ma crezi sau nu, te intelg. Ce am vrut sa spun ma exact e ca ajutorul pe care il cauti trebuie sa vina de aproape. Daca n-ai iubit si nu ai incredere in prietenele tale raman rudele si daca nici rudele nu sunt de incredere sau aproape, cauta prietenii mamei tale, vorbeste cu parintii tai.
ps: sunt baiat

| SimonykaTa12 a răspuns:

Asa era si la mine in familie. Da la mine era cu totul altceva. Tata o inselase pe mama si ia din cauza asta a luat niste pastile la care ia nu avea voie si era alergica. Da pana la urma tata sa potolit si totul a fost bine. Incearca sa vorbesti cu mama ta sau cu tatal tau de ce bea.

| LovetobeLoved09 a răspuns:

Crede-ma stiu prin ce treci! Nu trebuie sa iti faci griji, pur si simplu incearca cat poti de mult sa ill eviti pe tatal tau cand este beat! Spune-i cum ar fi sa o vada pe ficasa beata si spune-i ca asa te simti tu in fiecare zi!

| Bogdinzilaa a răspuns:

Vreau sa te incurajez spunanduti sa incerci sa fi tare sa fi alaturi la nevoie de ea Si so incurajezi cu dragostea ta.Si la mine Sa intamplat putin la fel parintii mei se certau mereu tata credea ca mama il insela si s-a dovedit ca e adevarat Pana la urma tata a lovit-o pe mama si i-a dat sangele..SI acum parintii mei sunt divortati. Asa a fost sa fie. In fine Iubesteo pe mama ta si pe tatal tau findca ti-au dat viata si incearca sa stai aproape de amndoi.Gandestete.Sa ai liniste BAfta:*

| alexandra200 a răspuns (pentru Bogdinzilaa):

Multumescc foarte mult o sa ma gandesc ce am de gand si o sa vorbesc cu mama ca numai cu ea ca, cu tata nu am curaj sanatate si sarbatori fericite!

| alexandra200 a răspuns (pentru Bogdinzilaa):

Sunt alaturi de ea in fiecare zi si o insotesc in fiecare zi unde merge deoarece are o scadere de calciu si trebuie sa stea cineva cu ea ca de se simte singura se pierde si simte ca se prabuseste si o ajut foarte mult acasa.

| SeMaKKa a răspuns:

Am citit tot chiar mi-au dat lacrimilecrying
Dami id tau si iti sp mai detaliat. Spune-i mamei tale ca totul va fi bine ca stiu prin ce trecisad

| pisssuu a răspuns:

Trebuie sa fii tare sa ii fi aproape mamei pentru ca in aceste clipe are mare nevoie de sprijinul tau, dar si de al fratelui tau mai mic, pentru ca ceea ce face tau nu este ceva normal...cautati momentul potrivit cand el este treaz si vorbiti toti 3 cu el spune-tii ca nu se poate continua asa ca va sperie, mama ta chiar poate suferii cu inima[nu te speria.]sau alte complicatii cel mai bine pentru dansa ar fi sa mearga la doctor sa aiba un tratament pentru acele petesad..imi pare rau ca in unele familii exista asemenea probleme. sper doar ca te-am ajutat cat de cat

| Issa89 a răspuns:

Incercati sa mergeti toti la un psihiatru faceti cateva sedinte........vezi daca functioneaza imi pare rau de tine!

| ioaana1986 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este SA FI TARE! Mai ales pentru mama ta.Fi tu tare pentru toti. Vorbeste cu tatal tau, iar daca tot nu se rezolva nimic sa stii ca e mai bine sa se desparta decat ca mama ta sa sufere incercand sa rezolve.Cat despre pata nu stiu ce sa zic, trebuie sa mearga la un doctor.Nu am nevoie de fundita, vreau doar sa iti fiu de ajutor.

| alho a răspuns:

Plinsul nu rezolva nimic.cred ca ar trebui sa mergeti pentru. un timp la bunici ca sa faca o pauza parintii.adica si mama voastra cu voi.sa vedem cum reactioneaza tatal. sper sa fie bine.

| sabinaivasco44 a răspuns:

Stiu asa sunt si eu doar ca mamei mele nu ii e prea frica deoarece ma mai gab eu si iti sugerez sa le spui amandurora ca ii iubesti si ca nu vrei sa se desparta si poate vor intelege crying