| KameliaAura a întrebat:

Buna Tpu.Sunt Camelia, am 18 ani si am o problema mare, daca puteti va rog ajutati-ma. In urma cu 2 ani am auzit-o pe mama mea vorbind la telefon cu un barbat spunandu-i iubire, alintandu-l dar ii spunea si "te iubesc"...nu am facut nimic de teama sa nu imi pierd parintii. In tot acest timp suportam toate chestiile astea, ba chiar, cand ieseam in oras cu mama mea din "coincidenta" ne intalneam cu acel barbat, ieseam la suc cu el la dorinta mamei mele si ea era foarte fericita, vorbindu-l pe tatal meu de rau. Intre timp am observat ca nu mai vorbeau asa des la telefon.Acum de curand am auzit-o din nou...nu mai vreau.As vrea sa am curaj sa vorbesc cu ea dar nu stiu ce sa ii zic si cum va reactiona. Tatal meu nu stie nimic.El consuma alcool aproape in fiecare zi si stiu ca si mama mea a suferit din cauza asta, dar nu cred ca acest lucru sa fie un motiv intemeiat, tinand cont ca acum tatal meu nu mai bea.Mai am o sora mai mica cu 2 ani dar ei nu ii prea pasa, si imi zice sa nu ii zic nimic memei noastre, sa nu ma bag, dar nu mi se pare corect fata de tatal meu.P.S am vazut mesaje in telefonul mamei mele, mesaje pline de alinturi si vorbe frumoase.ce sa fac? simt ca nu mai potsad dati-mi un sfat va rog.Multumesc

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Incearca sa gandesti logic. Daca i-ai spune, ce crezi ca ai obtine? Daca ii spui cuiva sa nu se mai "delecteze" cu heroina, crezi ca respectivul va abandona acel drog? Viciile sunt vicii. Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca ele exista in toata lumea. Si, din nefericire, au patruns si in familia voastra. Tot ce mai poti sa faci este sa inveti din greselile altora. Adica sa ai grija ca in viitoarea ta familie (cand o vei intemeia) sa nu patrunda asemenea lucruri daunatoare. Si cand vei fi pe propriile tale picioare, sa zicem peste doi-trei ani, atunci da, cred ca ar fi indicat sa ii spui. E bine sa stie ca fiica ei dezaproba asemenea fapte. Asigur-o ca o respecti si ca o iubesti chiar, pentru ca, oricum, e mama ta. Si ca nu o judeci pe ea, ci doar fapta in sine.

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La varsta ta poti sa ai o discutie asa mai serioasa cu mama ta dar sincer nu cred ca vei rezolva ceva cu asta, mai bine lasa lucrurile asa cum sunt si nu te mai consuma

| eurynomus a răspuns:

Mama ta e cam usurateca nu mi faci si mie cunostinta cu ea? big grin

| KameliaAura explică (pentru eurynomus):

Tu nu te baga unde nu iti fierbe oala, crede-ma ca nu ai vrea sa treci prin ce trec eu

| eurynomus a răspuns (pentru KameliaAura):

Pey tatal tau dc nu da divort de ea si se rezolva problema, nu e prima si nici ultima familie care divorteaza. Raspuns corect

| thefighter1 a răspuns:

Fa-ti curaj, ia-ti inima in dinti si intreab-o direct, nu pe ocolite. Spune-i ca nu ti se pare normal

| Mirela77 a răspuns:

Nu vei rezolva nimic daca discuti cu ea.E la varsta cand nu mai primeste sfaturi de mult.Din contra nu vei face decat sa o indepartezi eventual de tine.Desigur ca poti sugera foarte discret ca nu iti plac aceste intalniri intamplatoare si ca preferi sa nu participi la ele.Din pacate faptul ca tatal tau nu mai bea acum nu va indrepta raul deja produs.Sunt sanse ca nu au divortat doar pentru voi, ca sa cresteti intr-un mediu oarecum normal sa zicem, asfel ea isi sacrifica de fapt fericirea.Incearca sa gandesti si din punctul ei de vedere.

| ilovei a răspuns:

Pai cand va mai intalniti cu el, sau cand sunteti singure, intreab-o cine este, spune-i ca ai vrea sa il cunosti si spune-i sa aleaga intre el si tatal tau.Chiar daca tatal tau nu mai consuma alcool, iubirea dintre ei s-a cam consumat in vremea cand el consuma alcool. Cred ca mama ta are dreptul la fericire si ar trebui sa ii fi aproape. Tatal tau s-a gandit la ea cand venea acasa beat?

| alinussa a răspuns:

Pe de o parte ar fi bine sa nu te bagi dar pe de alta parte poate ar fi bine sa vorbesti cu mama ta sa ii explici ce stii si ce simti in legatura cu acest lucru!

| KameliaAura explică (pentru alinussa):

Dar nu imi pot face curajsad si nici nu stiu cum sa incep discutia:-s

| Alexa204 a răspuns:

Camelia...eu cred ca cea mai buna solutie este sa ii zici tatalui tau, pentru ca eu una consider ca daca mama ta nu mai simte nimic pentru el, nu are rost sa suferiti toti, mai ales tu, care preasupun ca ii iubesti pe amandoi! :*

| andreeas80 a răspuns:

Eu as zice sa-l pui in garda pe tatal tau cu o fraza de genul "Ai grija ca s-ar putea sa o pierzi pe mama, scoate-o si tu la film in seara asta, fa-i un cadou...", sa-l ajuti sa nu o piarda daca crezi ca inca se mai iubesc. Si din prima lui reactie o sa vezi daca are vreun imbold sa faca ceva sau alergi dupa o cauza pierduta. De fapt vrei sa-ti vezi mama fericita si cu tatal tau alaturi sau vrei sa o vezi cu celalalt (daca cu celalalt e mai fericita decat cu tatal tau) si pe tatal tau mintit toata viata si poate sa cada iar in patima bauturii?