| eusicumine98 a întrebat:

Va rog sa cititi tot si sa raspundeti doar daca chiar doriti sa ma ajutati, nu pentru funda. Vreau sa a spun ca la mine in familie sunte certuri pe diferite subiecte din cauza asta sunt foarte realista si plang cred ca in fiecare zi. Si de fiecare data cand plang ma simt singura pe lume de parca treiesc pe degeaba, ca nimeni nu ma iubeste si ca nu sunt buna pentru nimic si de fiecare data ma gandesc la jignirile care mi-au fost adresate si pe moment chiar le iau in serios, cateodata dorindu-mi sa plec si de acasa.Si chiar imi doresc sa am aproape o persoana care sa ma ia in brate si sa imi spuna ca totul va fi bine. Baiatul pe care il plac e cu un an mai mare decat mine, dar asta nu prea conteza, si dupa zodia lui e tipul de baiat sensibil, exact ceea ce imi doresc, iar noi suntem in trupa de dans a scolii doar ca nici macar nu ne salutam. Acum ceva timp, cateva saptamani in urma el a aflat, nu stiu de unde, ca il plac. Doar ca el nu mi-a zis nimic, adica daca tot stia ca eu il plac, daca si el m-ar fi placut mi-ar fi zis ceva, nu?! Zilele astea am rugat o prietena de-a mea foarte buna, din clasa cu el, sa il intrebe daca place pe cineva dar sa nu ii zica cine a pus-o sa intrebe, iar el s-a suparat pe ea ca nu i-a spus, iar intr-o ora am intrebat-o printr-un mesaj daca el mai e suparat pe ea, dar el a vazut mesajul si a pus'o sa im zica o tampenie care chiar nu cred ca avea ce cauta in discutie. (gen k ii este cald si sa il racoresc, tampenii!). Eu de multe ori la repetitii si la scoala l-am vazut ca se uita la mine, dar nu stiu ce sa cred, daca ma place, ca daca era ceva, zic eu, ca mi-ar fi spus. Va rog sa ma ajutati. Ce credeti ca ar trebui sa fac ca sa aflu daca simte ceva pentru mine, tinand cont ca nu am suficient tupeu sa ma bag in seama cu el? Voi ce credeti ca se intelege din comportamentul lui?
Multumesc de ajutor si ca ati avut rabdare sa cititi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc si eu pentru intrebarea ta, e foarte frumoasa. si eu mai faceam faze de genul asta cand eram mai tzache. cel mai probabil il intereseaza doar sa faca pe smecherul si cred ca te-a luat de fraiera.nu spun ca el e rau,doar cred ca nu e pregatit pentru ce vrei tu,cred ca nici nu stie prea bine ce vrea,e doar lovit in amorul propriu ca stie ca iti place de el.e foarte greu de pus in cuvinte ce cred ca se intampla,intr-un fel,el se hraneste cu energia pe care o canalizezi tu spre el. nu cred in faza cu zodiile,de prea multe ori am vazut oameni care nu sunt deloc asa cum o spune zodia si chiar si eu sunt un exemplu in sensul asta. eu cred ca trebuie sa fi foarte atenta referitor la persoanele cu care vrei sa-ti impartasesti dragostea,sunt unele tipe care toata viata sunt atrase de tipii care se comporta ca asta de care spui, adica el face pe shmecherul, nu te respecta si tu esti din ce in ce mai atrasa de el.ai mare grija sa nu ramai toata viata atrasa de genul asta de comportament.E foarte greu de inteles, dar de multe ori repetam greselile parintilor nostri.Gandeste-te obiectiv, pe cat poti, la ce ai vazut in familie.Cum e mama ta? Cum e tatal tau? ce relatii sunt intre ei? – e posibil sa gasesti aici un model pe care il ai in caracter fara sa fi constienta de asta.E foarte probabil sa nu poti sa intelegi asta. Oameni care au experimentat cu zeci de parteneri au reusit sa-si dea seama abia pe la sfarsitul vietii, e foarte subtil.
Tot ce se intampla intre tine si baiatul asta, are foarte mare legatura cu tine insuti. O sa-ti scriu o mica povestioara care arata la ce ma refer : Era o tipa si un tip.Si ei ii placea sa faca tot felul de mutzulache din-aia mici pentru el si sa-i bage in buzunar sau in geanta lui cand pleca undeva. Lui nu prea ii pasa de chestia asta dar nici nu avea ceva impotriva. Dupa un timp,nu mai erau asa apropiati si magia dintre ei a disparut asa ca s-au despartit. Apoi,tipa a ajuns sa fie cu un alt tip,un prieten comun de-al lor. Si si lui ii facea aceeasi mutzulache in continuare,doar ca noului ei prieten ii placea foarte mult,si o iubea si mai mult pentru asta! Cred ca povestea asta arata ca multe lucruri pe care le faci din dragoste au de fapt legatura cu persoana ta. Important e sa gasesti pe cineva care sa merite si cu care sa te potrivesti. Dar pentru asta trebuie sa privesti dincolo de aparente,pentru ca ele oricum dispar foarte repede intr-o relatie. O sa te rog sa faci si un mic exercitiu de imaginatie: Ce crezi? Pe acolo pe undeva nu exista un baiat care e la fel ca tine,care sa-si doreasca sa-l tina cineva in brate si sa-i spuna ca totul va fi bine?
Ce crezi? Figurantul asta care se crede mai bun ca tine asta vrea? Sau vrea sa fie el cat mai preaslavit de tine?
Tot ce vezi mai sus e doar parerea mea,e posibil sa ma insel,dar asta cred.,si anume ca tu ar trebui sa fi cu un baiat care te intelege pentru ca si el are aceleasi probleme(si crede-ma,la cati parinti idioti sunt in Romania,sunt multi baieti asa). Singura problema este ca acel baiat nu va fi un shmecher, nu va fi unul imbracat bine sau plin de fite, va fi cineva care se simte ca tine si care vrea acelasi lucru ca tine.

| biby39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Super raspuns, si mie mi-a fost de ajutor! Multumesc! Sper sa ii ajute si pe altii!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru biby39):

Multumesc.acum...e posibil sa ma insel,dar de cele mai multe ori asta e situatia. de fiecare data cand am dat un raspuns de genul, si in viata reala nu numai pe TPU, ma gandesc: oare e ok sa intervii in destinul unui om? e clar ca cel mai bine inveti din propriile greseli si oare nu cumva fiecare are de dus singur bataliile lui in viata? daca as fi compus un raspuns prin care sa-i spun eventual niste tehnici despre cum sa-l cucereasca pe tipul ala (cum am procedat aici : http://www.TPU.ro/......mine-insa/ ) si apoi prin felul ei de a fi l-ar fi facut sa o iubeasca foarte mult si chiar ar fi ajuns dupa cativa ani sa se casatoreasca si sa aiba multi copii frumosi? e asa aiurea cand intervii in viata unui om pentru ca nu ai de unde sa stii cat de bine e.de asta nu cred ca o sa mai dau raspunsuri de genul :( :( :(

16 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna
As incepe sa iti sugerez sa ai mare grija pe cine vei avea iubit sau prieten. Poate suna urat si nu-mi vei lua in seara mesajul dar eu iti scriu.

Stiu ca probleme din familie nu sunt usoare si te afecteaza vrand nevrand dar fii cu ochii in patru cand cauti acea afectiune pe care nu o ai acasa. Incearca sa vezi in ce relatii vrei sa intri deoarece multi baieti daca te citesc putin vor incerca sa se foloseasca de aceste lucruri.
Detaliile pe care le-ai scris despre acel baiat sunt destul de putine si nu poti spune nici ca da nici ca nu, deoarece toti la un moment dat faceam misto de altii. Eu ti-as recomanda sa-l vezi ca si coleg iar daca va face pasul urmator atunci puteti discuta. Nu poti stii exact cum a ajuns mesajul transmis colega lui si atunci reactia lui nu poate fi comentata mult.

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Pai eu consider ca ar trebui sa incerci sa-l faci ffffff gelos.Nu-l baga in seama...Si totul o sa se rezolve de la sine Multa bafta!

| TrupFaraSuflet a răspuns:

Ce prostie! sa il racoresti?!?!? asa is baietii, nu ai ce face din pacate.Au fost, sunt si vor fi mereu asa...ciudati! daca te place, o sa iti demonstreze asta! iar legat de certurile de acasa, ce sa spun? nu stiu! nici la mine nu e prea binesad.la noi in casa is certuri 24 din 24! Chiar incep sa ma obisnuiesc cu ideealaughingdeja rad de probleme(si nu pentru ca as fi nebuna! adevarul e ca mai rau de atata nu se poate, asa ca nu am ce sa patesc lucruri mai oribile)nu mai pune nici tu orice porcarie la suflet ca o sa ajungi pana la urma ca si mine: sa te tai si sa fumezi din cauza stresului si al nervilor pe care ii ai. Poti sa vorbesti cu o prietena(sau prieten)despre problemele pe care le ai, si te poate ajuta sa te simti mai bine.Nu ai nevoie neaparat de un iubit ca sa poti sa treci peste probleme.

| Capsuniq a răspuns:

Wow.o istorie aici :d in primul rand cu familia mai suporta ca nu ai ce face dar cu baiatul ala e clar.sa il racoresti?straight face renunta. daca te place va face un pas. daca nu nu asta ehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.S Si nu uita ca noua,baietilor,ne plac fetele care au parul frumos(de obicei la coafor poti sa obtii asta),ne plac fetele care miros frumos(parfumurile bune sunt scumpe, dar asta e) si pielea fina care miroase a fructe.
Ref la problemele cu parintii, probabil ai inteles din raspuns meu ca si eu am avut parte de asta.I-am raspuns cuiva aici: http://www.TPU.ro/......n-familie/ Uita-te putin, poate te inspira cumva. Iti doresc multa forta in a rezolva problemele din viata ta!

| 220V a răspuns:

O persoana se poate uita insistent la tine chiar daca nu te place, doar ca observa ceva interesant la tine si poate din acea cauza se uita

| daisy22 a răspuns:

Daca ne-ai spune si cati ani si poate te-am putea ajuta mai bine...

| eusicumine98 explică (pentru daisy22):

Am 14 ani big grin multumesc dar nu aveti (sau nu ai) cu ce ajuta, asta este

| daisy22 a răspuns (pentru eusicumine98):

Cred ca la varsta aceasta multe am trecut printr-o situatie ca a ta.Cel putin eu ma regasesc in povestea tabig grinCe sfat pot sa iti dau? Cred ca ar trebui sa te bagi in seama cu el sa vezi cum reactioaza,poate te place si el numa ca e cam timid, sau poate are iubita si nu il intereseaza de tine...Iar cat priveste familia eu zic sa nu le iei toate pe suflet, sa nu mai plangi pentru orice fleac ca iti faci rau singura.
Oricum tu sa faci ceea ce crezi ca este bine! Succes

| Nothinglikeus a răspuns:

Eu zic sa incerci sa ii vorbesti si asa sa deveniti macar amici.Si cand vorbesti cu el, intreaba-l despre lucruri care ii plac, fa sa para ca si tie iti plac aceleasi lucruri. Incearca sa razi cu el. Dar daca tu ii vorbesti si vezi ca el te ignora mai bine o lasi balta. Sper ca te-am ajutat.

| biby39 a răspuns:

Buna, faza cu familia este asemanatoare cu a mea...si eu am aceleasi ganduri k tine...
Iar in legatura cu acel baiat... daca el te place, sigur va face vreun pas, iar daca tu chiar il placi cu adevarat ai putea sa incerci sa vorbesti cu el

| Loredana_5574 a răspuns:

Pai nu prea stiu sigur daca te place doar daca se comporta asa. cred ca mai mult vrea sa atraga atentia mai ales faza cu mesajul acela.Dar daca iti place foarte mult de el merita sa incerci sa vorbesti cu el si sa aflii daca si el te place. Si zic ca ar trebui sa iti faci curaj si sa vorbesti cu el.nu iti trebuie atat de mult "tupeu" sa intri in discutie cu el.
Acum faci cum vrei sper ca ti-am fost de ajutor si succes! :*

| lucifer_3869 a răspuns:

Nu`ti poti da seama din mesaj daca este ironic, idiot, daca vorbeste serios sau daca este pur si simplu o persoana glumeata, ar fi bine sa te imprietenesti tu cu el si sa nu lasi alti prieteni sa o faca pentru tine... nu`ti trebuie mult tupeu ca sa-l saluti o data la cururile de dans, iar daca a doua oara cand va intalniti te saluta el primul.atunci vrea ceva. daca nu te saluta... sa nu fi trista, nu e singurul baiat, iar pentru sprijin iti poti gasi un prieten adevarat, dar asta fara sa cauti. Sper ca te-am ajutat putin. mult noroc cu baiatul acela! happy

| FataOreo a răspuns (pentru lucifer_3869):

Cururi de dans? Tare! rolling on the floor