| sweetangels a întrebat:

Voi ce faceti atunci cand incepeti sa va certati cu prietenul care v-a jignit cum iesiti din aceasta situatie tensionata? Sunt prea multe cazuri in care oamenii apeleaza la violenta indiferent ca e fata sau baiat si vreau sa stiu cum aplanati un conflict de genul acesta

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| wolder a răspuns:

Iau o pauza, nu mai vorbesc cu el, dupa ce ne revenim ne impacam
plus c nu accept sa ma loveasc, daca o face iese din viata mea

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Tu cum ai dori ca să se comporte cu tine? Cum ar fi dacă în acele momente ai lăsa lucrurile aşa până vă mai calmaţi, nu ar fi mai liniştită discuţia?
La fel te poţi gândi dacă o persoană te jigneşte şi poate nu e pentru prima dată, îmi doresc să fiu tratată aşa mai departe? Cred că poţi găsi răspunsul, în dependenţă de ce-ţi doreşti.
http://www.jw.org/......-potrivit/
Cele bune.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Unul dintre lucrurile care incerc sa le fac e sa inteleg celalalt punct de vedere. Asta clarifica mult situatia.

Cele bune!

| Blamely a răspuns:

Te-a jignit prietenul iar tu l-ai luat la bătaie ca o leoaică ce eşti?

Violenţa nu este niciodată o soluţie, eu personal sunt cu totul împotriva ei. Poţi spune că-s hippie, dar pur şi simplu aşa e felul meu.

Chiar şi când sunt plin de nervi din diferite motive, nu apelez niciodată la violenţă.

Ca să îţi răspund la întrebare, într-o astfel de "situaţie tensionată" e mai bine să te calmezi, să iei un loc şi să începi o discuţie calmă pe un ton acceptabil şi să încerci să îndrepţi lucrurile.

| sweetangels explică:

#Fl4w, #1cristian1990 - multumesc pentru raspunsuri!

| sweetangels explică:

#Blamely, tu asta ai inteles ca eu sar la bataie?! O sa iti raspund apeland la username-ul tau: don't BLAME me for something you don't know, pal. Nu conteaza ca esti hippie sau altceva, atata timp cat mi-ai oferit un sfat ok si ai facut-o, iti multumesc pentru raspuns!

| sweetangels explică:

#Anaisis asa este insa sunt destui care nici cand lovesc o femeie nu isi recunosc fapta daramite cand o jignesc fara motiv doar pentru ca asa se obisnuia in familiile lor si nu i-a atentionat nimeni. De multe ori unele femei sunt puse la 'corectie' si pe strada in vazul lumii si ce e mai dureros e ca nimeni nu sare in apararea lor

| 1cristian1990 a răspuns:

Depinde de fiecare cuplu/famulie in parte! Violenta normal ca nu e o solutie! Ar trebui in primul rand sa constintizezi conflictul din timp ca sa nu inceapa unul (sa iti alegi cuvintele si sa iti stapanesti orgoliul)! Eu am o zicala, fiecare traieste pre cum alege sa traiasca si din ce perspectiva vede lucrurile ( daca pui un lucru in fata la 100 de oameni, unii il vad pozitiv, altii in mod negativ, normal ca cei care il vad pozitiv si il inteleg traiesc mai bine! Asa si cu certurile, daca poti sa intelgi natura umana si nu ii ataci orgoliul fiind sigura in subconstient ca va riposta cu cel de langa tine, sunt sigur ca o sa traiesti mai bine! Sau daca ajungi la conflict verbal, pur si simplu iesi afara sau du-te in alta camera, linisteste-te si vi inapoi, spunand ca te-ai linistit si sa o lasam moarta, pe urma puteti comunica ffoarte deschis ce iti place si ce nu iti place ca se poate comunica si normal!

| BenWilde a răspuns:

Depinde de motivul pentru care te-a jignit. Daca are un motiv intemeiat, trebuie sa discutati problema si sa ajungeti la intelegere, fara cearta. Daca motivul nu e foarte bun, inseamna ca nu stie sa rezolve problemele decat prin violenta, si de oamenii de genul acesta trebuie sa scapi cat mai repede.

| Anaad a răspuns:

Jignirile sunt inacceptabile. Nu e un conflict, e un atac, ce poate fi depasit numai dupa ce intelege ca a gresit si isi cere scuze.

| Ioana011 a răspuns:

Inchide-i telefonul sau reproseaza-i mereu jignirile sau fii mai desteapta ca el si taci din gura spune-i ca nu poti sa ai o relatie cu el atata timp cat el nu-si controleaza vocabularul si vezi reactia lui. Oricum nu accepta sa te jogneasca mereu, o data, de doua ori, daca devine obisnuinta la fiecare cearta ar fi cazul sa te gandesti la o posibila despartire.