| mariatanase a întrebat:

Voi trece direct la subiect, eu am 14 ani si de cateva luni locuiesc doar cu fratele meu de 19 ani, tata a plecat in strainatate si mama e moarta. Pana sa plece tata tot fratele meu era seful in casa fiindca tata era plecat la munca toata seara.Dar acum parca a innebunit, nu pot merge nicaieri fara sa fiu supusa unui interogatoriu, eu sunt destul de libertina si nu imi place ca cineva sa ma contoleze permanent. Acum 3 zile am ajuns acasa la ora 11 in loc de 9 jumatate, fratele meu a inceput sa tipe la mine ca o fata de 14 ani nu are ce cauta sear pe strada singura mai ales, eu i-am zis ca nu maisunt un copil si ca m-am saturat sa imi spuna ce sa fac(tin sa mentionez ca asta a fost prima oara când ii comentez deoarece pana acum daca ma certa plângeam putin si ma ierta)el mi-a dat o palma zdravana peste fata de am cazut la propriu pe jos, dupa el a zis ca sunt pedepsita o luna si doua saptamani, am incercat sa il ascult, sa imi cer scuze, sa ajut prin casa. insa nu merge nimic, i-am zis tatei de pedeapsa si el a zis ca bine mi-a facut.
Fratele meu nu vrea sa renunte la pedeapsa in ruptul capului si eu nu stiu ce sa mai fac. Nu mai vreau sa fiu pedepsita din nimicuri, ce pot sa fac? Nu vreau sa imi petrec jumatate de vara in casa.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bine face! Uite si astea: http://bit.ly/2JTgSYq Erau tot asa independente si cu parerea ca lor nu li se intampla nimic. Si nu-i caz unic. Mai gandeste-te inainte de a te "da mare"!

| mariatanase explică (pentru Salontanul):

Inteleg ca ar fi trebuit sa il ascult, insa faza cu pedeapsa de o luna jumatate mi se pare prea exagerata, putea sa ma pedepseasca o saptamana sau doua. Si ce vrei sa spui prin *Mai gandeste-te inainte de a te da mare*?

| Salontanul a răspuns (pentru mariatanase):

Adica "te dai mare": "eu sunt destul de libertina si nu imi place ca cineva sa ma contoleze permanent." Nu esti la varsta la care sa poti avea singura grija. O asemnenea escapada iti poate aduce traume care sa te urmareasca toata viata. Crezi ca poti avea grija de tine dar nu-i asa. Si eu la varsta credeam acelasi lucru doar ca eram baiat si nu se puteau intampla prea multe. laughing Daca m-ar fi violat una n-as fi plans dar nu s-a intamplat. Mai si glumim dar cu asemenea lucruri nu-i de glumit. Fratele tau are o responsabilitate foarte mare si sufla si in iaurt. Ai grija!

| mariatanase explică (pentru Salontanul):

Imi dau seama ca fratele meu are o responsabilitate uriasa, si stiu si ca am gresit ca nu l-am ascultat, pana la urma el este,, adultul'' daca poti fii adult la 19 ani, eu nu am mai fost atat de mult pedepsita, pana acum daca eram pedepsita cel mult 3 zile, cand era tata acasa mai dadeam cu bata in balta si fratele meu imi dadea pedepse de o saptamana, doua dar dupa intervenea tata si ma alegeam cu cel mult 2 zile de pedeapsa, iar acum ca tata a plecat nu mai are cine sa imi ia apararea, si mai ales ca este vacanta iar eu sunt nevoita sa respect pedeapsa primita. Nu consider ca fratele meu sufla in ieurt, eu cred ca a cam exagerat, o luna jumatate estecam mult pentru ca am intarziat o ora jumatate.
Daca eram sora ta, tuasa ai fii procedat?

| Salontanul a răspuns (pentru mariatanase):

E! Nu chiar asa, dar te pedepseam. Am si eu doua surori mai mici dar m-au ascultat intotdeauna si astazi ne intelegem foarte bine. Le iubesc pe amandoua.

| mariatanase explică (pentru Salontanul):

Crezi ca tata a procedat bine când ma scutea de pedepse? La momentul respectiv ma bucuram când scapam nepedepsita.

| Salontanul a răspuns (pentru mariatanase):

Nu. O anumita pedeapsa trebuia data dar pana la bataie. Nu cred ca bataia rezolva ceva si este degradanta.

15 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Sincera sa fiu bine ti-a facut. La 14 ani chiar nu ai ce cauta la ora aceea pe strazi. Sa fii multumita ca ai un asa frate incat sa iti poarte de grija, daca nu te-ar fi iubit ar fi fost indiferent. Asta este, fa pedeapsa si altadata sa ai grija. Vei fi mare cand vei fi majora, pana atunci asculta de fratele tau ca iti vrea binele.

| mariatanase explică (pentru AliGab):

Crezi ca mi-am meritat palma primita? Dar pedeapsa?

| MineaPeter a răspuns:

Bun găsit.
Ai avut un conflict cu fratele mai mare și că te-a și lovit.

Este adevărat că mersul noaptea pe stradă poate fi și un pericol, era un om care pe la 13 ani (acum are 28) s-a pus în pericol mergând noaptea singur la plimbare - slavă Domnului că nu l-a vătămat nimeni. Era palpitant ce făcea, dar exista și un revers al medaliei, odată un băiat mai mare l-a alergat, de exemplu.

O să-ți mai confrunți fratele în alte dăți, acum? O să știi să te aperi de violență, fie în familie fie în afara ei? E bine când oamenii se înțeleg în familie.

Să fiți cu toții bine până la urmă, și fără necazuri cu oamenii de pe stradă.

| mariatanase explică (pentru MineaPeter):

Nu stiu daca o sa imi voi confrunta vreodata fratele. Nu prea stiu să mă apar de straini sau de alte persoane mai puternice ca mine cum este fratele meu. Tu crezi ca a procedat corect cand m-a lovit si pedepsit?

| mariatanase explică (pentru MineaPeter):

Fratele meu mi-a spus că era nevoie sa imi dea o pedeapsa pentru ca am întârziat, desi eu cred că a fost prea dur cu mine si ca doar trebuia să imi explice că nu trebuia să intarzi... dar el crede ca am meritat palma și pedeapsa.

| MineaPeter a răspuns (pentru mariatanase):

Dar între timp, ai mai căpătat curaj? Este periculos mersul noaptea, dar și loviturile sunt, în moid ideal, de nedoirit și trebuie să avem tărie.

| mariatanase explică:

Vad ca toti sunteti de parere ca fratele meu a procedat bine ca m-a pedepsit...

| herruvim a răspuns:

O meriți
Nu sti câți nenorociți se plimba pe afara si fura violează si ce mai fac ei
Daca eram Fratito la faza cu nu mai is un copil te băteam si te scoteam afara
Daca nu mai esti "copil " descurcate
Trebuie sa înțelegi

| mariatanase explică (pentru herruvim):

Fratele meu nu prea este de acord cu bataia, si chiar a zis ca ii pare rau ca m-a pocnit isa tot nu renunta la pedeapsa.