| Larisaaaaaaaaaa2047 a întrebat:

Buna TPUcrying va rog stati sa cititi, chiar dacă e mult, e foarte important pentru mine, am o mica problema, am 13 ani stau cu tatal meu, SI SIMT CA NU MAI POT, rog cat mai multa seriozitate! Mama lucreaza in Italia, nu stiu exact cum se numeste (are grijă de batrani) deci nu are salariul prea mare, si nu prea poate sa strângă pentru divorț, va întrebați de ce vreau ca ai mei sa divortezeM? Vreau să scap din casa asta de nebuni, M AM săturat să mănânc bătaie si sa primesc tot telu lu de înjurături, am coșmaruri în fiecare noapte, mi e frica sa mai dorm, m as săturat să mă facă tata in toate felurile: Nesimțita, Curwa, panarama, etc. Nu prea da in mine des, o dată pe săptămână cam asa, de cand a plecat mama, tata vorbește cu mine doar atunci cand vrea sa fac treaba sau când ma înjurăsad nu cred ca am avut niciodată relația aia tata/fiica, de cand eram mica tata mereu a fost la munca, el avea foarte mulți bani, era cel mai smecher om, mereu avea tancul de bani in buzunar, nici nu se uita la milioane, dar a avut incredere in oameni de nimic si acum a acum a ajuns sa ceara bani de o beresad si se comporta naspa cu mine in schimb, nu ma lasa sa MI FAC BAIE, decât o dată pe săptămână ca cică "consum apa calda si nu are bani sa plateasca", mi e rusine sa ies din casa cand stiu ca PUT si recunosc ca sunt o nespalata. Chiar daca mereu am vrut sa fiu ingrijita si aranjata, vara imi mai faceam baie cu apa rece dar acum e iarna mna. stiu ca daca i as cere bani de medicamente nu mi ar da

acum ca nu mai are bani se răzbuna pe mine, mama si fratele meu, nu inteleg cu ce tot greșesc, ce fac gresit? Mereu vine si ma face in toate felurile chiar dacă nu fac nimic, si intr-adevar după ce aud ca se ia de mama si de fratele meu o iau razna, nu suport sa vorbeasca asa despre femeia care mi-aa dat viata, si de fratele meu care mereu s-a asigurat că mănânc ca am grija de mine, în schimb tataaaa. tata m-a dat afara in seara de crăciun cand aveam 9 ani, fratele meu era plecat la facultate, imi era frica de mor... Si acum ca stiti povestea, fratele meu m-a invitat sa stau la el, la iași, vreo 9 km de unde stau acum, mi e frica ca tata sa nu cheme poliția, deși i Am zis ca vreau sa plec, a mai facut asa, am câțiva prieteni nu vreau sa stie ce se intampla, pot pleca? Gen fara sa vina poliția chestii trestii, si daca nu pot sa plec macar dati mi niste sfaturi pentru cosmarurile alea sau despre cum sa nu ma mai bufneasca plânsul cand il vad

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca poti sa pleci daca le povestesti despre toate aceste lucruri, pana la urma este pentru protectia si binele tau.

Nu uita de telefonul copilului: http://www.116111.ro/descarca-aplicatia
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| Teo29 a răspuns:

Nu poti pleca pentru ca esti minora si te va aduce politia inapoi. Discuta cu mama ta, isi poate lua si avocat din oficiu pana sa mai stranga bani dar cred ca 200-300 euro pentru un divort nu e o suma atat de mare.

Explica-i ei situatia, sa revina in tara o perioada sa stai cu ea sa te muti undeva in chirie si dupa poate pleca ea iar in Italia, si asa nu vei avea probleme cu politia.

Scrie-mi in privat daca consideri ca te pot ajuta cumva...

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Pai ai o viata grea si chiar imi pare rau.dar incearca si tu sa fii mai blanda cu el, adica gandeste-te ca el dintr-un om cu bani, a ajuns fara nici un leu din cauza unor oameni falsi, si acum e normal sa-si piarda increderea in toti oamenii. Pai spune-i ca vrei sa stai la fratele tau, sau ceva, nu pleca singura de acasa fara sa stie, caci iti dai seama ca o sa-si faca griji..si daca nu vrea, trebuie sa stai cu el, adc trebuie si el sa stea cu cineva, adc dintr-o familie cu 4 oameni, sa ramana singur, nu crd ca i-ar convenii... Succes!