| claudia24s a întrebat:

Buna ziua!
Am sa va spun poveste mea.
Cunosc un baiat de 3 ani si 7 luni. Am fost impreuna 1 an si 2 luni dupa care am stat 4 luni separati. Apoi am reinceput sa vorbim si am restabilit relatia de prietenie. Insa el nu vrea sa mai fim impreuna, desi sentimentele lui pentru mine sunt altele. Mi-a spus ca el are foarte mare incredere in mine, ca sunt prima persoana la care se gandeste cand are vreo problema sau nelamurire si ca ma apreciaza foarte mult. Si desi nu suntem impreuna, el se poarta adesea ca si cum am fi. Are perioade cand ma ia in brate, ma alinta, eu sunt singura caruia ii spune toate temerile si se intampla sa avem si relatii intime uneori. Merg adesea la el acasa, iar parintii si rudele lui apropiate stiu toti ca sunt iubita lui si ma considera ca atare pentru ca el asa m-a prezentat chiar si dupa despartire. Mama lui abia asteapta sa ne casatorim happy Mentionez ca dupa ce m-a cunoscut pe mine, nu a mai fost cu altcineva, iar mama lui imi spune ca eu sunt singura de care s-a atasat cu adevarat.
El considera insa ca nu ma merita, ca sunt prea buna pentru el, ca ii ofer prea multe si el nu-mi poate da in schimb tot ceea ce merit eu, ca nu e pregatit pentru o relatie serioasa, iar daca e sa fie cu mine, vrea sa fie cu adevarat, nu numai pentru ceva trecator. Sunt perioade de 2-3 luni cand se apropie de mine si chiar le spune alor mei "socrii", dupa care brusc parca isi da seama ca s-a apropiat prea mult si se izoleaza de mine.
Ce sa fac? Cum sa ma port cu el? Ar mai putea fi ceva intre noi?

6 răspunsuri:
| lauraroxi a răspuns:

Eu zic ca-i pacat sa stergeti tot, mai dati-va o sansa!

| Octavian26 a răspuns:

Ceva intre voi ar putea fi fara doar si poate! Problema din punctul meu de vedere este atat in ceea cel priveste pe el ca nu este hotarat in ceea ce vrea cu tine, cat si in ceea ce te priveste direct pe tine pentru lipsa ta de atitudine! Mie unu sincer nu mi-am conveni ca persoana iubita sa "ma iubeasca cu portia"! Daca tu esti multumita de statutul tau de sfatuitor, bun prieten de suferinta, chiar si partener de sex (cateodata) cand are el chef atunci cum iti asterni asa dormi! Crede-ma ca chiar daca stai cuminte acum si nu suferi, iti este nici bine nici rau, vei suferii mai incolo, si va fi si mai dureros pentru ca tu in continu investesti sperante si anii trec fara sa-ti dai seama! Sunt anumite tertipuri ale baetilor care cu greu ti le destainui si nu vreau sa bag raca(cearta) intre voi dar crede-pe cuvant de cate ori am auzit cuvintele "esti prea buna pentru mine, nu te merit, meriti ceva mai bun" aceste cuvinte de la sine acuza aceea persoana indiferent ca e baiat sau fata! E vinovat de ceva, a facut ceva ce poate tu nu sti, regreta dar totusi nu vrea sa se desparta de tine din acel motiv! Din punctul meu de vedere el te tachineza pe tine pana in momemntul in care vei lua atitudine si vezi spune "STOP" "aici nu e hotel" vi dormi si pleci! Cu cat faci pasul asta mai tarziu cu atat vei suferii mai mult.

Sfat - Prindel intr-o discutie personala (tu si el) si spune-i totu pe fata, ce vrei de la el cum vrei sa decurga relatia voastra si /sau zi ca tu nu mai rezisti acestui "du-te-vino" si vrei sa se opreasca pana nu e prea tarziu! Daca el intr-adevar te iubeste nespus de mult si chiar e doar indecis in relatia voastra crede-ma ca nu te va da laoparte!

PS: Fa-o acum, cat nu e prea tarziu!

Succes!

| claudia24s explică (pentru Octavian26):

"Problema" la mine e ca am ajuns sa-l iubesc neconditionat si asta inseamna sa nu astept nimic in schimb de la el... poate de aici si rabdarea mea imensa cu el.
In ceea ce priveste discutia deschisa cu el, in tot acesti ani am avut nenumarate discutii cu el in care mi-a zis ca eu merit sa fiu fericita si sa intalnesc un baiat care sa ma merite cu adevarat, iar daca asta e alegerea mea, pe el il va durea absenta mea, dar o va accepta in cele din urma. E foarte orgolios din fire. Dar dupa fiecare discutie de genul, iar ma cauta si iar se apropia de mine si povestea se relua la nesfarsit. De fiecare data cand vede ca un baiat ma abordeaza, e gelos, iar daca eu vad ca vorbeste cu vreo fata pe net, imediat simte nevoia sa se scuze si sa-mi explice cine e fata aia, chiar daca eu nu-l intreb nimic pentru ca nu consider ca face ceva gresit si nici nu am dreptul sa-l judec din moment ce nu sunt iubita lui.
in concluzie, daca eu plec (chiar daca nu vreau si ma doare nespus), el va considera ca asta e alegerea mea si nu se va opune, nu va lupta pentru mine pentru ca va spune ca e vina lui.

| Octavian26 a răspuns:

Deci in concluzie tu preferi sa lasi lucrurile cum sunt si din frica pierderii lui sa accepti aceste "portii" de iubire! Din punctul meu de vedere treaba cu "esti prea buna pentru mine" este un tertip folosit de baietii vinovati de ceva sau care isi dau seama ca nu impartasesc aceleasi sentimente ca partenerul de cuplu! In consecinta el apeleaza la tine cu gingasii si rasfaturi numai cand simte ca nu mai este alt cineva pe langa el, si cum stie ca tu il iubesti neconditionat va face lucrul asta mult si bine de acum incolo! Nu ti-am cerut sa pui capat relatiei cu el, dar macar refuzai cateva placeri ale lui cu tine (nu te mai culca cu el o perioada) si observa ce reactie o sa aiba! Daca te iubeste si inca mai sunt minime sanse sa formati un cuplu isi va da seama ca treaba cu "portia" nu mai merge, pe de alta parte daca nu te iubeste va cauta ce tu nu-i mai oferi in alta parte! E un lucru dureros si totodata injositor pentru el ca barbat sa se foloseasca de tine in acest fel iar in momentele lui de luciditate iti da de inteles ca tu pentru el nu esti alt ceva decat o camera de hotel (vi te culci si pleci ) nu am vrut sa te jignesc dar gandeste-te si la Orgoliul tau Mandria ta si de ce nu la anii tai din viata pierduti pentru o iubire care nu se va fructifica vreodata! Sper sa ma insel si sa va impacati sa fiti iar impreuna si sa-ti impartaseasca si el draqostea macar pe sfert cat eu impartasesti tu lui!

Succes!

| claudia24s explică (pentru Octavian26):

Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi. Insa mi se pare ca pui accentul pe ceva ce nu este relevant, si anume relatia mea intima cu el. Cred ca tu ai inteles ca asta se intampla destul de des si doar cand are el chef, iar eu ca o fata cu principiile la pamant cum ma crezi, accept fara ezitare...in realitate se intampla mai rar decat ti-ai putea imagina (raportat la an si la degetele de la o mana) si asta tocmai pentru ca el ma respecta prea mult ca sa profite de mine fara sa fim impreuna.
Dar fiecare se leaga de ce crede de cuviinta. Indecizia noastra vine din sentimente si nu se raporteaza la relatiile fizice. Nu toti barbatii gandesc la fel.

| Octavian26 a răspuns (pentru claudia24s):

Am spus ca nu vreau sa te jignesc! Ceea ce rezulta din topicul tau "relatii intime uneori" nu lasa de inteles ca va intalniti odata la an sau poate si mai incolo! Dupa mine este un lucru ciudat chiar si fiid vorba de "fosta" sa am relatii intime (chiar si la un an ) odata ce nu mai suntem impreuna, iar la treaba cu respectu pe mine ma lasa rece, te respecta dar numai cand vrea el! Incearca sa te gandesti ca poate el se simte presat de toata lumea in a te lua de sotie "socrii" ai lui vorbesc tot timpul ca tu esti persoana potrivita si daca chiar se atasa extraordinar sentimental de tine nu inteleg de ce mai ezita. Macar sa va "impacati" si sa fiti iar iubiti daca nu are gand de insuratoare.

Respect si succes!
(scuze inca odata daca te-am jignit cu ceva)