| Cleopatra85 a întrebat:

Buna ziua.
As dori sa va spun poveste mea pe scurt.M-am casatorit acum 1 an, am vrut sa fac un copil insa soacra mea s-a schimbat total, nu m-a ajutat cu nimic, ba chiar il suna mereu pe sot, gaseste pretexte sa ne invite la ea pentru a ma umili ca fac copilul ca sa-l leg pe sot de mine, ca mama mea e rea, ca eu i-am indepartat copilul de ea si de socru, ca mi-am inrait sotul etc.Am intrat intr-o depresie continua, simt ca nu mai am viata pe care o aveam inainte totul e un cosmar.Sotul mereu cand ne suna vrea sa fim drepti la usa indif de ora.Ce sa fac? Nu intelege ca nu o mai suport pe soacra mea cand o vad.

Răspuns Câştigător
| Iunicu a răspuns:

Mămicule, vorbește cu soțul tău despre faptul că tu nu vrei să mai mergi in vizită la soacră.
Nu o vorbi de rău în fața lui și cauta-ti de treabă când te roagă să mergi cu el la mă-sa.
Lasă-l să se ducă de câte ori poftește dar singur.
Iar referitor la copil, spune-i soacrei că dacă vrei să legi un bărbat îi trântești un copil înainte de căsătorie și nici atunci nu funcționează mereu.
Dacă te forțează să mergi, ia-te in clanță cu soacra de fiecare dată. Soțul tău va dori să aplaneze conflictul și va încerca să vă țină departe.
Oricare va fi deznodământul tu vei câștiga. Ori îți recuperezi soțul, ori libertatea.

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Divort daca nu va stabiliti la casa voastra

| romeo78 a răspuns:

În primul rând luați-vă gândul de la copil, căci ar suferi un suflet nevinovat.
În al doilea rând, cereți ajutorul mamei tale și mergeți o perioadă la părinții dumneavoastră și lăsați soțul singur, măcar o lună de zile.
Dacă nu se va îndrepta, nu va veni la dumneavoastră să discute, atunci puneți divorțul.
Din păcate, nu există cale de mijloc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să anunți pe soțul că tu nu mai calci pe acolo. Eu așa aș face.

| Drimmero a răspuns:

Soacra e cel mai periculos animal uneori, dupa o varsta o iau razna fetiscanele astea mari si le arde de drama, ciudate fiinte. Mai rar sa dai de soacre ca lumea, socrii sunt mult mai ok.

Discuta cu sotul tau, chiar si cu soacra sa nu se mai bage in viata voastra, acum aveti familia voastra si ea a trecut pe locul 2 pentru ca asta e cursul vietii, daca soacra sau mama ar lua-o razna si si-ar baga coada as fi prompt din prima discutie, a 2-a nu va mai exista daca nu inceteaza, cel putin cu mine ar termina-o, dar scenariul asta e mai putin probabil pentru ca stiu sa-mi aleg oameni normali.

| Freya1 a răspuns:

Ala nu e barbat.Asa ca i-ati fain frumos bagajul si pleaca.Iar cand te va suna spune-i ca daca are de gând sa stea tot după fundul mamei, sa nu te mai caute.
Trebuie să înțelegi că si tu poti sa ai un cuvânt de spus in relație și un pic de autoritate. Daca te lasi continu călcată în picioare asa vei ramane pe veci.

| Emma30555 a răspuns:

Lasă l pe el sa se ducă, tu nu ești obligata sa te duci cu el în vizita, în fond e mama lui, e normal sa vrea sa o viziteze nu se poate rupe de tot dar tu poți face asta, îți poți vedea de ale tale evitând situațiile care îți dăunează și eviți sa mai vorbești despre ea. Dacă el se lasă influențat deja e o problema, tu nu trebuie sa te înțelegi bine cu soacra însă cu el da și depinde cum aveți voi relația de fapt în rest nu te afectează dacă el se înțelege bine cu părinții. Bănuiesc ca nu își vizitează non stop mama, ca dacă da este o problema dacă nu, este în regula dar tu nu ești obligata sa o suporți, însă e important cum te înțelegi cu el și dacă este influențabil.

| Zuzu1991 a răspuns:

Divort
imi pare rau pentru timpul si nervii investiti, daca IMBCILUL TAU DE SOT NU VEDE ce se intampla in fata lui, si mai si vrea sa fiti la usa soacrei cand are ea chef, de parca tu nu esti om ci animal de companie
deci divort si n'am cuvinte

| wildthing a răspuns:

Sa-i spui ca s-a insurat cu tine, nu cu ma-sa.

| Legion7X a răspuns:

Soacra, ar trebui să își vadă de treaba ei, dacă fisu, a vrut să se însoare, trebuie sa își asume niște responsabilitați ca familist. Și așa este normal. Dacă el consideră, ca este ceva de spus, să o spună el, nu soacra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cine s-a casatorit, cu tine sau cu mama lui?
Ar trebui sa pui problema asa ca pana la urma asta e rostul familiei.
Daca el nu arata interes in a intemeia o familie si prefera sa ramana legat de fusta mamei toata viata, poate nu ai facut alegerea cea mai buna.
Care parinti au fost intotdeauna de acord cu alegerile copiilor? Sunt convins ca nici parintii lui cand s-au luat nu au fost in cea mai roz situatie cu familia.
Poti sa refuzi politicos cand te mai invita la parinti, nu esti obligata cu nimic.

| GirlOnline81 a răspuns:

" Ce sa fac?"

Din ceea ce povestesti, soțul tău pare ca nu are cordonul ombilical tăiat. Este o dependență bolnava, una de care eu as fugi, fără sa ma uit inapoi.

| Legion7X a răspuns (pentru GirlOnline81):

Dacă sti câte discuții pot apărea într-o relație, ar trebui să divortezi de 10 ori laughing laughing dar, un motiv trebuie sa fie mai grav, nu pentru lucruri simple.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Legion7X):

"... un motiv trebuie sa fie mai grav, nu pentru lucruri simple."

Mie, una, faptul ca ai rămas ancorat in poalele maica-tii, mi se pare un motiv grav.

| Legion7X a răspuns (pentru GirlOnline81):

Poate maicăsa este puțin cam enervantă, dar nu-i un motiv ca și el să faca parte din ura soției sale. In rest motive mai grave ar putea fi. Jigniri, palme de la soț, sau alte reproșuri = caz de divorț. Atunci să dai să fugi că nici bine nu este.

Nu să te strufoci că zice soacra prostiile ei mesticând mâncarea prin bucătarie laughing Este pistol cu apă. O eviți, o ignori, sau nu te duci pe la ea.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Legion7X):

" poate maica-sa e puțin enervanta, dar nu-i un motiv ca și el sa facă parte din ura soției..."

Îmi cer scuze anticipat dacă a părut ca am ceva împotriva soacrei. Trebuia sa ma fac înțeleasă - nu soacra este motivul, ci el. Îl cunosc. Nu pe el personal, ci genul: genul de bărbat care habar n-are pe ce lume trăiește, imatur... Și de aici începe problema.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Genul clasic de relație toxică.
Divorțează!

| Legion7X a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Nu asta este măsura. Cât ai 15 ani? laughing mai bine taci, sunt alte probleme in viată, nu soacra. El poate merge de câte ori vrea pe la ea pentru că este maicăsa. Cleopatra nu va merge, dacă este atacată.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Legion7X):

Nu-i treaba ta cu ce unitate măsor eu.
Ești reta, sau doar singur și trist?

| Legion7X a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Nu, gândești bine

| Michael11 a răspuns:

Esti intr-o situatie delicata. Cel mai bine ar fi pentru. amandoi sa nu mai mergeti un timp la socri sau sa mergeti foarte rar. Este greu de suportat o soacra care te invinovateste de lucruri pe care nu le-ai facut. Va invita des la ei cu scopul de a se amesteca in familia voastra, de a va controla, de a sti tot ce faceti. Voi sunteti o alta familie si nu socri trebuie sa va comande pe voi. Ca sa ai liniste ar trebui sa va mutati intr-un alt oras, astfel incat sa va intalniti unii cu altii mai rar. Roaga-te ca Dumnezeu sa rezolve aceasta problema. Vorbeste cu Dumnezeu in rugaciune asa cum ai vorbi cu un prieten. Asteapta ajutorul Lui.

Cheamă-Mă în ziua necazului;
Eu te voi izbăvi, iar tu Mă vei proslăvi!"(Psalmul 50:15)

Ajutorul meu vine de la Domnul,
Care a făcut cerurile şi pământul.(Psalmul 112:2)

Poate ar trebui sa schimbi tactica. Incearca sa te imprietenesti cu soacra ta. Stiu ca nu e usor. Las-o sa creada ca esti de partea ei, ca ea are intotdeuna dreptate, ca este o soacra minunata etc. Adica sa joci teatru. Incearca sa-i faci mici atentii, poate reusesti sa-i inchizi gura. Adica, la raul pe care ea ti-l face, sa raspunzi cu bine.

| Cleopatra85 explică (pentru Michael11):

Si credeti ca n am reusit? Din contra am aptopiat o si ne a intrat in intimitate cumparandu mi anticonceptionale. Pe bune? Cadouri nici nu mai zic i-am dat o bratara de aur s-a dus a cantarit o mi-a dat inapoi ca ea nu poarta decat peste un anumit gramaj etc.

| Cleopatra85 explică (pentru Cleopatra85):

Ca sa mai precizez si faptul ca ma urca pe cantar ma face grasa si ma pune la slabit ca altfel baiatul ei va pleca de langa mine

| Michael11 a răspuns (pentru Cleopatra85):

Nu am mai auzit pana acum asa ceva. Orice soacra ar trebui sa fie bucuroasa cand i se naste un nepot. Ar fi trebuit sa se bucure si sa iti multumeasca pentru. bratara de aur. Soacra nu are dreptul sa iti spuna ca esti grasa. Si sotul tau are o parte de vina. Stie tot ce face mama lui si ar trebui ori sa o opreasca, ori sa nu mai mearga la ea.

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Vorbeste cu sotul tau despre soacra ta, daca nu face nimic nu-i pasa de tine... Daca macar incearca sa vorbeasca cu ea e ok, Daca nu vrei vorbeste cu sotul tau sa nu mai mergeti la ea.

| Cleopatra85 explică (pentru INEEDHELPPLS):

Am incercat insa imi raspunde scurt ma duc numai eu nu i problema. Si nici nu i pot interzice...degeaba vorbeste ea rade so face ca ea.

| Legion7X a răspuns (pentru INEEDHELPPLS):

Merge el, dar nu ea. Ea nu poate să îi impună să nu meargă pe la maicăsa. Cleopatra, nu poate decât să o evite.