| TeckTonik997 a întrebat:

Dupa rezultatele la bac am fost profund dezamagit de calitatea corectorilor. Prima jumatate din copii care au dat bac-ul la scoala mea aveau note mici, mult sub asteptari la romana iar a doua jumatate aveau note umflate cu pompa. Apoape toti cei cu note mici au depus contestatie in afara de cativa cu note de 5 si 6 carora le era teama ca pot sa fie si respinsi. Cel mai probabil situatia se va remedia dupa contestatii dar saracii aia cu 5 si 6, cu ei cu ramane? Eu nu pot sa inteleg cum o comisie cretina poate ramane nesanctionata dupa ce peste 70% din copii dintr-o scoala depun contestatie si sunt 100% convins ca toate notele vor creste.

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Comisia va fi sanctionata daca greselile pe care le-au facut erau atat de mari. Totusi, nu esti tu in masura acum, fara absolut nicio proba sa pui la indoiala calitatea unor profesori. De unde stii ca ceea ce ai scris atat tu cat si cei 70% dintre elevi care au depus contestatie este corect? Din auzite?

| TeckTonik997 explică (pentru AFR81):

Din moment ce colegi mult mai slab pregatiti au reusit sa obtina note mai mari, ei recunoscand ca nu au facut mare lucru si din moment ce profesoara mea de la meditatii, care este si inspectoare in orasul meu a spus ca am facut de mai mult, e clar. Acum, nu ma pot plange, nota e 8.5 dar ma asteptam la 9.5+

| suntserios a răspuns (pentru TeckTonik997):

Si profesoara ta de meditatii ti a vazut lucrarea sau cum a ajuns la concluzia ca trebuia sa iei mei mult?

| TeckTonik997 explică (pentru suntserios):

I-am spus ce si cat am scris si stie ce stiu, ce intrebare e si asta?

| suntserios a răspuns (pentru TeckTonik997):

Pai nu e iti citeste lucrarea... profesorii corectori iti citesc lucrarea, ei evalueaza ce ai facut tu acolo concret nu alt profesor din vorbe.
Plus de unde stii tu ce au scris altii in lucrare ca sa le contesti notele?

| TeckTonik997 explică (pentru suntserios):

De ce esti absurd? Nu are rost sa ma cert cu tine. Nu sunt un caz singular, pe romaneste, o gramada de prosti au note mai mari si culmea toti au nume de sfarsit de catalog. E clara situatia, a fost o comisie de maniaci si una normala. Peste 100 de lucrari vor fi recorectate din cauza ca comisiei aleia. Eu eram doar curios daca vor fi sanctionati cumva.

| GoldandSilver a răspuns:

Imi pare rau ca se nimereste nedreptatea fix in cazul examenului de maturitate. Am citit o stire cum ca cineva a luat 3, 45 si dupa contestatie i s-a marit nota cu 5, 55, adica a luat 9! Doamne, ce diferenta! E adevarat, ma mira si pe mine, de ce exista diferente asa mari dupa contestatie si de ce altii iau note mai mari decat ar trebui (probabil profesorii sunt mai indulgenti). Oricum, daca tu crezi ca ai fost evaluat incorect, nu trebuie sa eziti in a face contestatie!