| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU, Mama ma m-a batut deoarece am stat 4 ore pe computer si tot imi spunea sa-l inchid si eu spuneam imediat timp de 15 min, a venit a tras calculatorul din pirza si eu i-am spus sa ma lase in pace, imediat a venit mi-a dat doua palme peste fata (a dat tare, inca sunt vanat)si eu am impins-o i-am spus sa plece il inchid in 10 mine(ma jucam un joc multi player si nu puteam iesi)M-am pus la pc si a venit si m-a dat cu capul de perete, dupa care m-am dat si eu(gandeam ceva de genul da ce crezi ca esti smechera daca ma dai cu capul de perete?)dupa am lovit peretele puternic cu mana stanga a ramas urma de la primele 3 monturi. Dupa a inceput sa dea in mine si in culmea nervilor i-am dat o palma in umar....atunci a plecat la ea in camera si a plans 30 mine dupa mi-a spus ca eu nu mai sunt fiul ei si nu ii pasa ce mai fac, a spus ca l-a sunat pe unchiul care e politist si ca o sa ma duca la sectie... atunci am inceput sa rad, pe mine sa ma duca ca eu am dat pe cineva cu capu de perete asa din lipsa de ocupati(adica si eu am lovit pe cineva dar era cu motiv si mi-a parut rau_)eu o apreciez mult pentru ca m-a crescut singura, dar vrea mereu sa ma controleze vine din 15 in 15 mine sa vada ce fac.Acuma nu mai vorbeste cu mine si nici nu mai vrea sa-mi dea de mancare pur si simplu ma tine si eu mananc la scoala cornul si laptele sau cand nu e acasa mai mananc ceva din frigider. Vreau sa stiu de ce se poarta asa pentru ca ea a gresit mai mult sau daca nu a gresit ea cu nimica sa-mi spuneti cu ce am gresit.Multumesc TPU.

Răspuns Câştigător
| Bobby87 a răspuns:

Salut! nu este bine ca ai ridicat mana asupra mamei tale, dar gandeste-te o clipa:daca ea nu ar fi existat nici tu nu mai erai pe lumea asta sau poate daca nu ar fi dorit sa iti dea nastere.Eu am 3 copii,frate si am stiut cum sa le dau educatie, sunt sigur ca si ea, saraca, te-a educat destul de bine si inca sunt sigur ca o face, dar sa stai 4 ore pe calculator? asta nu e deloc un lucru bun, e o dependenta! In loc sa conduci tu acel PC, te conduce el pe tine? dar pe mama ta o ajuti cel putin 2 ore la treburile din casa? Nu trebuie sa pleci din casa la nici o ruda,ca altfel fiind singura in casa, va crede probabil ca ai parasit-o si o vei nenoroci cu zile.E pacat! cat mai repede ofera-i un buchetel de flori, fie ele si culese de pe camp, nu cumparate, poate nu dispui de bani.Si iti garantez ca te va ierta, dar o vei face si cea mai Fericita Mamica din lume, mai reduce din timpul acela de 4-5 ore pe pc.Si nu uita un lucru:Mama e numai Una! Mult Succes!

| bogdanbocaful a răspuns (pentru Bobby87):

Va multumesc foarte mult Domnule Bobby si restul comunitatii TPU, o sa incerc sa-i fac o surpriza, dar nu cred ca va avea un efect prea mare, mama e foarte incapatnata si cand isi fixeaza ceva in minte asa e, o sa reduc si calculatorul si o sa invata mai mult si o sa incersc sa o ajut mai mult cu treburile casnice! V-as da la toti funda dar nu pot numai la o persoana! Multumesc tuturor pentru sfaturi.

| oanaionella a răspuns (pentru bogdanbocaful):

Hei,ce ai mai facut? s/au mai linistit apele? ai vorbit cu mama ta?

| bogdanbocaful a răspuns (pentru oanaionella):

Da...e mai calma da totusi parca inca este un pic suparata...

| Restinpeach a răspuns (pentru Bobby87):

4 ore inseamna dependenta?hee hee
Gen eu stau toata ziua in vacante si nu vad sa mi se fi intamplat ceva.
D-aia ma ia criza cand vad persoane care zic ca 2-4 ore e mult prea mult, lol.

37 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Cu siguranta maicata are probleme cu banii, sau la servici, si cind te-a mai vazut pe tine stind 4 ore la joc si-a pierdut controlu si a facut ce nu trebuia.Indiferent de probleme familiare nu trebuie sa decurga la violenta, mai ales ca te are numai pe tine si tu o ai pe ea.Incearca sa vorbesti cu ea poate o ajuti cu ceva, cerei scuze si ascult-o.

| MMihai a răspuns:

Calculatorul nu este pentru jocuri, ci ca să lucrezi la el.
Ați greșit și tu și ea.

| iurii75 a răspuns:

Cam ciudat mod ai ales ca săi arăți respectul pentru faptul că te-a crescut singură. Mai degrabă aș spune că nu ai nici un pic de respect. Și sînt sigur că nu e primul caz cînd ai spus imediat, imediat și tot n-a mai venit imediatul. Încearcă barem să te pui în situația ei. În cartea "tinerii se întreabă " vol.1 este o parte dedicată relațiilor cu membrii familiei. Sper să-ți fie de folos. O găsești pe www.jw.org

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Bogdan,

Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu ai gresit cu nimica, ea o gresit.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Au trecut doua saptamani de cand ai postat intrebarea. Acum cum te mai intelegi cu mama ta?

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.

Orice ar face mama ta, tu NU AI VOIE sa o agresezi.

Presupun ca tu ai adus-o la disperare cu statul pe jocuri, jde ore. Ea munceste dublu :la job si acasa, pentru TINE in cea mai mare masura.

Iar tu, te distrezi si o si dispretuiesti :
era mai important un rahat de joc, decat ce treaba avea ea cu tine.

Eu cred ca ea a fost ff suparata pentru ca a fost momentul in care a inteles ca face eforturi cam degeaba, pentru un fiu care nu da 2 bani pe ea.

Sigur ca ea a reactionat urat, dar ea are scuze, insa tu NU.

Sunt convinsa ca daca erai bagat cu capul in teme, ea nu ar fi facut la fel.
Ba chiar iti aducea si de mancare sub nas.

Te-am tzucat, si vezi ca ai nevoie de dexintoxicare, pentru ca esti dependent. O sa-ti strici viata si relatiile daca nu lasi jocurile.

Răspuns utilizator avertizat
| TomaTamaraTania a răspuns:

Ati gresit amandoi. Tu ca nu o asculti si ea ca si-a iesit din nervi. Nervi pe care tu i-ai provocat. Daca ea te-a crescut singura si acum nici de mancare nu-ti face sa stii ca nu e vina ei. este vina ta ca nu o asculti. ea nu mai stie ce sa faca si acum te pedepseste. daca spui ca mai stai 15 minute la calculator o data si a doua oara dupa aia inchizi calculatorul si mergi la ea. este mai imprtanta ea decat un joc in retea. Daca tu ai face curat in casa, ai gati, ai munci toata ziua si ai intretine un copil care nici nu se uita la tine ca-i ocupat numai cu un joc in retea, cum te-ai simti? mama ta este profund jignita ca pentru tine ea nu valoareaza mai mult de un joc pe calculator. deja este singura si nimeni nu o sustine moral daca si tu o tratezi ca pe un ****, atunci la ce te astepti?

ai putea sa-ti organizezi timpul in asa fel incat sa stai si cu ea, sa faceti cumparaturi impreuna si sa stai pe calculator ceva timp sa te joci. Mama ta te iubeste doar ca acum e disparata pentru ca nu obtine nimic bun de la tine. nu fii un parazit in viata ei, fii un om de nadejde pentru ea.
ei sigur ii pare rau ca te-a lovit, femeile urasc violenta, indiferenta si lipsa de afect.

Acum ca mananci cornul de la scoala si ce mai gasesti prin frigider iti dai seama cat s-a ingrijit de tine facandu-ti de mancare mereu. Daca tu nu te schimbi in curand iti vei spala hainele singur si vei invata sa calci.

ii datorezi scuze mamei tale! Un barbat adevarat isi respecta mama si ii arata respect si afect. Toti gresim si sunt sigura ca nu ai facut nimic intentionat ca s-o jignesti pe mama ta.
Fii present in viata ei de zi cu zi si incepe jocurile in retea dupa ce ti-ai terminat treburile cu ea.

Bafta!

| Toti2013 a răspuns:

E doar vina ta.Calculatoru iti provoaca toate problemele.Stai si tu mai putin.

| Toti2013 a răspuns:

Simi98 esti prost rau.Nul asculta pe handicapatul ala.Mai bine e sa fi despartit de parinti pentru totdeauna decat sa-ti ceri scuze si sa te joci mai putin pe calculator? Simi esti retardat rau frate.

Răspuns utilizator avertizat
| DezdemonaM a răspuns:

Pai eu cred ca nu trebuia sa te porti asa indiferent ce a facut mama ta...Mai ales ca ai spus ca te-a crescut singura.Dar poti sa te duci la ea si sa ii ceri iertare si sa-i explici ca iti pare rau (doar daca tie iti pare rau).Fa-o sa inteleaga ca ai gresit.Nu trebuia sa dai in ea. Orice parinti vr sa isi protejeze copii sa nu stea in fata diferitelor ecrane. Sper ca te-am ajutat. Daca vrei sa ma intrebi ceva o poti face, chiar m-as bucura.Succes!

| Skumpic_Bobokel_1998 a răspuns:

Acum pe bune, tu trebuia sa-ti asculti mama, si ea a gresit fiindca daca ai stat 4 ore pe calculator sa nu-ti mai dea mancare?

| bogdanbocaful a răspuns:

Eu mi-am facut temele si am facut curatenie la mine in camera, ea a fost in ceva delegatie pe la sibiu si a venit foarte obosita si a gasit casa murdara(dupa gustul meu parea curata). Dupa eu doar stateam la calculator si brusc a inceput totul, tatal meu vitreg mi-a spus ca mama exagereaza uneori dar sa incer sa o ajut si sa-i fac pe cat posibil pe plac...Imi place sa fac si sport, fac abdomene, haltere usoare(4 kg), joging, mai si boxez cand duc lipsa de ocupatie(adica pun pe perete doua foii le lipesc cu scoci, pun fasele si incep sa ma desfasor)si oricat as fii de bun nu pot sa o multumesc.Acuma nu mai imi da nici bani de buzunar dar ea mereu duce cadouri frumoasa la alte persoane.Eu o iubesc mult data trecuta mi-a luat pc-ul toata vacanta fiindca l-am batut pe un coleg.I-am spus ca imi pare rau dar ea nu intelege niciodata.

| Lorre1214 a răspuns:

Sincer,pana la urma e mama ta si nu trebuie sa faci niste gesturi pe care la urma le vei regreta (gen: sa pleci de acasa, sa o reclami sau mai stiu eu ce altceva).Ar trebui sa iti ceri scuze asa e cel mai binee si orqm 4 oree e destul de mult si nu trebui sa dai sau sa te manifesti asa urat, orqm nici nu puteai sta linistit. Deci sfatul meu e sa iti ceri scuze, pentru ca pana la urma e mama ta si ea iti vrea doar binele desi a reactionat asa.Si sa stii ca sufera mult acum din cauza a ce s-a intamplat.Asta e sfatul meu si cred ca asa e cel mai bine ca daca faci altceva pe urma sa fii sigur ca o sa regreti. Pana la urma e mama tawinking

| Killpro a răspuns:

Salut! hmmm. nu stiu ce sa zic, eu cred ca si ea a exagerat dandute cu capul de peretii! Dar intr-un fel si tu esti de vina cu stingerea calculatorului...
Sa-ti dau un exemplu! La mine in familie tot asa se intampla, dar mama sau tata cand imi zice sa sting pc, atunci imediat il sting, si uite asa nu exista motiv. Eu zic sa pleci de acolo cateva zile si dupa sa ii faci un cadou ( o cutie cu ciocolata, niste flori ) si daca le accepta ii spui cu ce a gresit, darrrr iti ceri scuze si tu...
Bafta! Sper ca te-am ajutat!

| emignon a răspuns (pentru Killpro):

Mai bine nu mai folosi calculatorul acasă NICIODATĂ până la 18 ani.

Cu siguranță,va găsi alt motiv de dispută,pentru că și mamele au limitele lor. Cam la fel ca îngerii din melodia lui Dan Bitman.

Firește că trebuie respectate,dar întotdeauna există cel puțin o portiță de scăpare,pentru a beneficia de un dram măcar din libertatea pe care o doriți. Uneori acea portiță s-ar putea să fie sufletească și nu fizică.

Eu zic așa: capul sus,mintea în Hawaii,egoismul temperat și mândria potrivită la locul lor în inimă și în minte,încercați să renunțați la calculator și să-l folosiți de la școală, iar la conducere în viața dumneavoastră să fie mereu rațiunea! Mult succes!

Pentru jocuri puteți folosi și un telefon mobil, pitit bine, să nu vadă nici mama, nici tata.

| Bogdi_Paul_1999 a răspuns:

Cu nimic

| SoulDream a răspuns:

In general mamele se supara din diferite motive pe copii lor dar le trece la fel de repede, nu mi se pare normal ca te-a batut si nici ca s-a suparat asa pe tine, pentru ca la urma urmei nu faceai decat sa te joci la pc, nu faceai nimic rau care sa o incurce, si palma pe care i-ai dat-o este o reactie normala pe care orice om o are atunci cand vrea sa se protejeze. Ar trebuii sa vorbesti liber cu ea, sa ii spui ca iti pare rau, dar sa ii spui ca si ea a gresit pentru ca te-a lovit, iar apoi sa ii spui ca este o mama buna, grijulie ca te verifica mereu, dar prea insistenta, si ca orice om ai nevoie de un spatiu personal, dar sa nu o lasi asa in ceata si sa ii spui dupa asta ca iti place ca este grijulie si ca ii pasa de tine, dar sa o lase putin mai moale. In general atunci cand vb. cu parintii e bine sa spui ce iti place la ei si ce nu.
Sper sa te ajute sa-ti rezolvi problemelewinking

| bogdanbocaful a răspuns (pentru SoulDream):

In seara asta mama iar s-a luat de mine, am fost la scoala am facut 4 ore de matematica astazi, m-a trimis si am mai facut 2 ore jumate de mate in particular, am facut lectile pe maine mi-am repetat toata teoria pentru ca avem simulare si am deschis calculatorul in timp ce faceam asta(am lasat pc-ul pe facebook)si atat si dupa ce am lucrat cateva probleme am incput sa ma joc un meci de League of legends 40 minute,a urlat la mine pana m-am apucat sa plang si a spus ca imi arunca pc-ul pe geam,mi-a dat doua dosuri de palma inspate dupa m-a imbrancit usor si a spus ca o sa ajung la inchisoare pentru ca sunt un nimic,atunci am izbucnit in plans,pur si simplu nu ma puteam oprea,mi-am cerut scuze sincer pentru ziua de duminca si nu m-a bagat in seama, acum ma simt foarte rau, nu stiu de ce, a spus ca nu e curat la mine in camera, am doua bluze pe pat si ganterele pe jos si caietle sunt pe jos....Deci a subliniat tot ce nu-i convine, si am intrebat-o de ce ma abuzeaza asa si ea a spus pentru ca e casa ei si ea imi face educatie, i-am explicat ca m-am jucat numai 40 de mine si ea in paranoia ei a spus ca am tinut jocul in bara si cand ea nu se uita eu intram repede(da asa gandeste)eu nu pot sa indur acest lucru in fiecare noapte se leaga de orice nu-i convine.Nu mai stiu ce sa fac! Sunt disperat, tot timpul eu gresesc fata de ea, ea mereu ia cadouri frumoase tuturor si mie imi ia o haina cu 40 de lei din hong kong cadou de craiun.Imi vine sa fug de acasa si sa n-o mai vad niciodata!

| oanaionella a răspuns:

Orice prostii ai face nu poate si nu trebuie sa te bata in halul asta.ok, inteleg o fi si ea stresata suparata mai ales ca e singura si ca te creste dar nu trebuie sa faca asa ceva.se poate vorbi frumos, invata dar nu violenta.imi pare rau..insA in privinta ta ai gresit.imi pare rau ca iti spun asta..ar trebui sa o ajuti si tu din cand in cand, sa ii arati ca o iubesti cel mai mult pe lumea asta si ca nu o vei lasa singura niciodata.gandeste/te ca nu e usor sa cresti un copil cu un venit moderat si singura.

| David1994 a răspuns:

Du-te frumos la ea si cereti scuze cu un buchet de flori ceva! Apoi fai pe plac mereu si lasa calculatorul in pace ca are si ea putina dreptate. Nu este bine ca te-a batut dar este si mai rau ca tu ai ridicat mana la ea

Te duci frumos iti ceri scuze ca ai ridicat mana la ea, o implori sa te ierte si totul va reveni la normal happy

Oricate ti-ar face mama/tatal tau tu ca copil nu ai voie sa fii suparat pe parinti tai, dapai sa ridici mana si/sau sa ii lovesti happy

| ASAF204 a răspuns:

Chiar trebuie ucisa mama ta. chiar trebuie ucisa.

| 11111888188818181818181 a răspuns:

Doam e cred ca pe mine m-ar arunca dela etajul 15. Cel mai mare bloc din valcea.

| AnirozI a răspuns:

Si eu am patit

| AndyRozi a răspuns (pentru AnirozI):

Sa te deie cu capul de pereti? E nebunaa.

| Fainosag a răspuns:

Mama ta intr-un fel are dreptate de oare ce este singura si poate are mult de lucru prin casa si este neajutorata si are nevoie de ajutorul tau, eu am 15 ani si sunt de la tara e drept ca stau mult pe pc dar o si ajut(gandeste-te ca lumea nu merge mai de parte pe computer doar daca muncesti, si asa o sa-ti fie mult mai bine in viata )asculta c spun eu asculta parinti sa-ti fie bine in viata!

| burN7 a răspuns:

Uite ce cred eu, amandoi ati gresit da mult mai multa maica-ta, cum sa ati faca asa ceva?! si Doamne feri cum sa nu-ti deie de mancare?! Nu asa educi un copil.
Dupa cum scrii imi dau seama esti destul de bine educat iar cea care are nevoie de ajutor este maica-ta.
Aceasta neintelegere s-ar fi putut rezolva si altfel.
Numai bine.

| Biiiα a răspuns:

Salut. E pacat ca ai dat in ea si ca ai facut-o sa planga. Ma mai cert si eu, dar niciodata nu s-a ajuns la asta. Eu nu stiu cum ar fi viata fara ea. O iubesc enorm, iar ea e cea care are grija de tine, mai ales ca e singura. E un simplu pc si joc stupid. Fa-ti timp si pentru mama ta! Daca ea sta la lucru jamatate de zi, apoi vine acasa, asteapta sa o ajuti, sa stai langa ea, sa vorbiti. Cu ce te ajuta pc-ul? Eu nu-mi pot imagina viata fara mama mea. O iubesc enorm. Asa ar trebui si tu. Daca doamne fereste moare tu ce faci? Puneti intrebarea asta inainte sa o faci sa sufere si s-a ajunga la violenta si sa ajubga sa planga asa mult din cauza numita "CALCULATOR"! acorda-i si ei 4 ore pe care le acorzi pc-ului.

| anonim1234456 a răspuns:

Suna la protectie