| Justt a întrebat:

tuturor! Am intrat pe acest site in speranta ca ma va ajuta cineva cu cel putin un raspuns. Am varsta de 18 ani impliniti in luna iulie a acestui an si de aproape un an de zile nu mai locuiesc cu parintii, ci cu prietenul meu, din cauza faptului ca am fost data afara de mama mea, tata fiind plecat in strainatate. Dupa ce am plecat, nu m-a cautat nici mama nici tata niciodata cu toate ca sunt la o distanta de 10 minute de ea, nici pe strada cand ii salut nu imi raspund. Ideea e ca ai mei nu voiau sa ma lase sa imi termin liceul, cu toate ca sunt la o scoala de elita si media de admitere a fost 9, 23. Nu am absente, nu am probleme. Cand am plecat de acasa, anul trecut eram in clasa a 11-a, mai exact la inceput pe la sf lunii septembrie si am discutat cu prietenul meu ca ar fi pacat sa las scoala neterminata, cel putin liceul. El m-a inteles, mama si sora lui au avut ceva de comentat dar important e ca m-a inteles el. Am terminat anul cu 9, 30 si vreau sa fac si clasa a 12-a pentru ca nu pot renunta. pentru mine scoala e importanta si cred ca mai bine as muri decat sa renunt la scoala. Prietenul este intru totul de acord, singura problema este faptul ca sunt navetista, abonamentul lunar fiinde de 200 lei. Mi-as dori sa stiu daca as putea beneficia de acei bani de liceu, avand in vedere ca printre actele necesare este nevoie de copia si declaratia unuia din parinti, iar eu nici nu locuiesc nici nu vb cu ei. Exista vreo posibilitate? Mentionez ca nici de alocatie nu am beneficiat ca a luat-o mama pana sa fac 18 ani. Acum o sa fac la scoala o cerere, dupa care am inteles ca va veni pe numele meu. Astept sa imi oferiti un raspuns. Va multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Incearca sa-ti faci o mutatie de flotant pe noua adresa.Sa te ia cineva in spatiu. Oricat de greu ti-ar fi, nu renunta la scoala.Mai ai putin.Succes.

| mgtow a răspuns:

Esti majora ce cerere de la parinti iti trebuie, ar trebui sa beneficiezi de niste reduceri la abonament dar cum ai 18 ani slabe sanse, intereseaza-te la secretariatul liceului sau schimbate la unu mai aproape. Daca esti de la tara cred ca de aia e asa scump abonamentul.

| lo a răspuns:

Inceraca sa vorbesti cu unul dintre parintii prietenului tau(fiind propietarii locuintei)sa te treaca in spatiu. Apoi sa iti faca acea declaratie de care ai nevoie la scoala, probabil pentru a confirma ca acela este domiciliul tau actual.Desi un stiu daca ti se va acorda vreo sucventie odata ce esti majora, doar daca demonstrezi ca un ai niciun venit.
Daca un reusesti, singura optiune iti ramane sa te ingajezi la un serviciu unde poti compagina si munca si scoala.In acest mod un mai depinzi de nimeni, iar la o eventuala despartire, te poti muta cu chirie.Succes!

| Danysan a răspuns:

Trebuie sa te ia Prietenu in Spatiu ca sa poti sa beneficiezi de o serie de Avantaje!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Justt? dar el te-a luat doar sa aiba partenera in pat? si acuma stiind ca nu te poti intoarce la ai tai, il doare in c.r? ori nici acolo nu il doare? dragul meu, trebuie sa termin liceul.ok. termina-l din partea mea poti face si trei faculta.atat? da el pe banii cui s-a mutat cu tine? uite ce e; trebuia sa ramai cu mama ta si sa-ti termini scoala, putand fi prietena cu el sau cu oricine vei fi voit.acuma trebuie sa te ajute domnia sa fiindca just? si sotia mea s-a casatorit cu mine fiindca iubea.dar salariul trebuie sa-l aduc acasa .tot.fiindca o iubesc.si mai avem si copii.iar ea a terminat liceul in primul an de casatorie.

| MisFit20 a răspuns:

Iti poti da parintii in judecata, pentru ca sunt obligati sa iti ofere bani pentru a continua studiile, fara insa a depasi insa varsta de 26 de ani, Numai bine.

| MisFit20 a răspuns (pentru MisFit20):

Imi cer scuze pentru greseala de exprimare.

| Danysan a răspuns (pentru MisFit20):

Vb serios -Pai si mie de ce pana mea mi-a zis tata sa ma duc la munca daca vreau sa imi platesc Facultatea.

| MisFit20 a răspuns (pentru Danysan):

Si eu sunt in aceiasi situatie.De la 10 ani trebuia sa-mi dea o pensie alimentara de 400 lei lunar, pana la 18 ani. Acum ca sunt la facultate tot asa trebuia. Dar nu am vrut sa-l dau in judecata, pe ca e foarte aiurea, desi merita, faci un copil iti asumi responsabilitatea frate.

| Justt explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!