| Chocolateangeeeel a întrebat:

Care ar fi sfaturile voastre pentru viata, pentru adolescenta? Am 17 ani, stiti acel citat "Invata repede din greselile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu pe toate". Ajutati-ma sa invat din greselile voastre!

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt atat de multe de spus. Pot doar sa iti ofer cateva idei.
,, Trebuie să ne punem mereu la treabă timpul, eforturile și imaginația pentru ca relațiile noastre să crească și să înflorească ''
Oricât de grea ar fi viaţa ta, nu uita că şi ceilalţi au provocările lor. Fii alături de ei, chiar şi când îţi e greu. Altfel, îi vei pierde.
,, Invata sa fii fericit cu ceea ce ai in timp ce urmaresti ceea ce iti doresti''.
Învaţă să accepţi că nu poţi avea totul. Bucură-te de ceea ce ai. Unii nu le au. Fii entuziasta in legatura cu visurile tale, dar du entuziasmul in actiune.
Nu fi o persoana care se plange. Fii o persoana care ii inspira pe ceilalti sa lupte pentru visurile lor, in ciuda provocarilor. Fii o persoana invatabila si care actioneaza si oamenii care te pot ajuta o vor face.
Fii o persoana care nu actioneaza si toti te vor ocoli, nimeni nu te va mai ajuta.
Intelege ca fiecare din noi avem pacatele noastre. Sa ne uitam la noi inainte de a critica pe cineva. Sa nu acuzam pe cineva doar pentru ca greseste in alt mod decat noi.

| FucktheSystem a răspuns:

Să nu ai încredere în ce spun oamenii pe net. Cel mai bun sfat în viață.

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Ai incredere cel mai mult in tine, nu pretentii de la altii!; E bine sa nu renunti usor, dar sa stii cand e nevoie, altfel vei fii dezamagita.; Pretuieste fiecare zi, nu iti face planuri pentru la vara ca vai, o sa fie frumos, ci da sansa acestei zile sa fie cea mai frumoasa din viatahappy; Nu te intrista ca ceva s-a terminat... conteaza calatoria, cum s-ar spunehappy Nu sunt foarte multe, dar asta am invatat eu in astia 14 anibig grin

| milan9 a răspuns:

Aici pe TPU nu poţi primi reţete universale. Oamenii diferă radical între ei...

Referitor la subiectul adolescenţă, acesta ar trebui "conjugat" foarte bine cu cel de "moralitate", asta pentru a ajunge cu adevărat la împlinirea de sine în cadrul unei familii (peste un timp relativ, conştientizat ca fiint "scurt" în general)

"Invaţă repede din greşelile altora, pentru că nu ai timp să le faci tu pe toate" şi mai important, "nu poţi da timpul înapoi pentru a scăpa de o,, catastrofă,, ".

Bărbatul şi femeia, fiind două "specii" ontologic diferite, te poţi aştepta întotdeauna la orice din partea unui băiat (a se citi "mascul"), pentru care în 99% din cazuri cuvintele (promisiunile) nu au nici o relevanţă, atât timp cât el are alte probleme mai importante de făcut (conturarea unei "identităţi", a unei încrederi în sine, care din păcate, lipsită de EDIFICIU MORAL- CREDINŢĂ, va călca foarte uşor peste "cadavre" (a se citi "persoane naive").

La urma urmei de câte persoane de genul celălalt ai nevoie pentru a fi fericit/ă? Şi de câte greşeli e "nevoie" în viaţă pentru a fi tot restul vieţii nfericit/ă? TOT DOAR DE UNA! Fiecare alege în cunoştinţa de cauză a "întregii" sale vieţi. Tu ai servi cu plăcere un "măr" muşcat de "nu ştiu cine" şi lăsat la întâmplare cu "prima şi marea dragoste" în "sufletul" său? Eu sincer nu... (Un "nu" pentru ceea ce se doreşte a fi o familie, în rest, alte "utilizări" nu mă privesc).

| milan9 a răspuns:

În nici un caz compromisul de a te dezonora! Nu vei câştiga, ci îţi vei pierde atuurile care CONTEAZĂ CU ADEVĂRAT LA O FATĂ!

Întotdeauna este ESENŢIAL PENTRU TINE ca FATĂ să te lămureşti în ce măsură ţine el la tine. Îţi vei da seama de asta dacă îi vei pune o barieră jos. Dacă îi vei condiţiona pretenţiile lui „hormonale" de căsătorie. Îţi vei da seama de intenţiile lui, din atitudinea lui în faţa acestei probleme. În nici un caz, subliniez, în nici un caz nu ai ce face cu un băiat/bărbat nehotărât. La vârsta lui orice răspuns negativ (de „nehotărâre") îi trădează intenţii „neserioase", chiar dacă nici el nu conştientizează întotdeauna!

Dar nu are oare prietenia suficient farmec şi fără... ceea ce îi este propriu - căsătoriei?

Începerea vieţii sexuale înainte de familie, în 99% din cazuri nu se continuă cu o relaţia definitivă, cu o căsătorie cu pănglicuţe roz şi cu rochie de mireasă, ci dimpotrivă, cu o reciclare de mâna a doua! E trist dar în 99% din cazuri, din păcate, tânăra vinovată nu rămâne decât o aventură, un trofeu, o sticlă de bere iubită cât nu era consumată încă, dar aruncată în spate după aceea, un „prezervativ" uman, folosit, şi numai bun de înlocuit cu altul mai „curat".

Pentru că fără să-şi dea seama, un bărbat, oricât de desfrânat ar fi, tot un lucru „curat" îşi caută pentru sufletul lui. Chiar şi fără să-şi dea el seama că are nevoie de asta, intuitiv va observa dacă acest lucru există sau nu în sufletul celei de lângă el!
Poate să se spele ea numai în aloe vera, că de acest „rapăn" al dezonorării ei ca femeie nu îl va scoate cu nimic!
Pe cât de mare este atracţia bărbatului faţă de orice femeie, pe atât de dură este exigenţa lui cu ceea ce ar vrea să găsească în sufletul ei! Dar când ea se descrăcănează în cele din urmă, el, îşi dă seama fără să vrea, cu cine are de-a face!
Şi atunci...

Iar problema bărbatului ca desfrânat, nu este doar aceea a instanţei divine, ci şi a acelei instanţe a vieţii care îl va face să vadă cam ce înseamnă să-i predai altui soţ o femeie „folosită", simţind asta pe propria lui piele!

Scopul real al acestei vârste este pregătirea pentru viaţa de relaţie, pentru o căsnicie fericită. Pierderea fecioriei înainte de căsătorie reprezintă o condamnare la eşec a familiei! Mai devreme sau mai târziu, statistica nu minte!

Maturizarea pentru o relaţie, fie ea chiar şi de prietenie (pentru că şi aceasta are nevoie de pregătire), maturizarea deci pentru o relaţie, este o maturizare pe „teren" psihic, la nivelul spiritului şi spiritualului! Cine îşi imaginează că pregătirea se face prin informare despre sexualitate, şi-a dat singur foc la casă înainte de inaugurare. Va încerca apoi să se adăpostească printre bârne şi scrum...

Un băiat dacă ţine cu adevărat la o fată, nu va pune presiune, nu o va desconsidera, ci mai mult, o va respecta pentru demnitatea ei, demnitate de care el ştie şi simte că are nevoie!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Îţi dau o sursă de informaţii utile în ce priveşte adoliscenţa: http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/adolescenti/
Sper să-ţi fie de folos.

| SerafimHD a răspuns:

Uita-te de 3 ori in stape inainte sa faci un pas inainte!

| Against a răspuns:

Nu fii niciodata prea buna cu nimeni.
nu oferi a 2 a sansa.
Nu lasa pe nimeni sa te cunoasca exact asa cum esti.
Nu ii spune unu baiat toate secretele tale
Nu fa dintr-o persoana totul.
Nu te plange nimanui, nimanui nu ii pasa de durerile tale, te asculta de nevoie.

| biscuiteletau a răspuns:

Stay strong!

| ImHere a răspuns:

Daca iti doresti ceva foarte mult si dumnezeu nu ti-l da, nu til mai dori, stie el de ce. pentru ca urmarile acelui lucru ti-ar face mai mult rau. dEci daca iti doresti ceva mult si de mult timp, si nu s-a implinit nimic, deloc, pare de neimplinit, renunta, fiindca iti va cauza mai mult rau, eu am trecut prin asta.
o dorinta puternica ce parea de nerealizat mi s-a implinit, iar dupa ccateva zile am fost foarte trista.

| Angel1234 a răspuns:

Tu trebuie sa fii cea mai importanta persoana din viata ta, in tine trebuie sa ai cea mai mare incredere si sa te iubesti cel mai mult.
Oamenii nu sunt intotdeauna ceea ce par, nu te deschide imediat unei persoane, pentru ca nu poti cunoaste o persoana in intregime nici intr-o viata.
Traieste clipele din plin.