| AndreiTomescu a întrebat:

Care sunt motivele pentru care un procent foarte mare de fete/femei românce sunt cu bărbați străini, în timp ce doar un procent infim de băieți/bărbați români sunt cu femei străine?
Recunosc că încă de la început am fost mai interesat de fetele sau femeile de alte naționalități, e ceva ce mă atrage la ele sau poate e faptul că am crescut într-o comunitate aproape 100% românească și mereu ceva diferit ți se pare interesant.
Nu pot să spun că am fost atras și nici nu cred că voi fi vreodată prea atras de românce.
Și totuși, dacă mă uit la cupluri internaționale, vorbim de un procent imens de fete românce cu băieți străini comparativ cu băieții români cu fete străine, ceea ce mi se pare puțin ciudat.
Nu mă deranjeaza asta, este dreptul fiecăruia să facă ce dorește cu propria lui viață, dar sunt curios de ce?
Iar ca și întrebare secundară: ceva sfaturi în ceea ce privește modului în care ar trebui să abordez fete de alte naționalități: cele din Nordul Europei, America, Canada și Estul Asiei recunosc că-mi fac mai mult cu ochiul.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Romanca cauta strain pentru ca are casa, salariu mai bun poate si servici mai bun. Sau din cauza ca o trateaza mai bine, nu o bate si nu o injura din orice nimic cum fac romanii de obicei. Astea ar fi 2 variante, altele cauta pensionari sa le bage ceva pe gat pana mor si raman cu averea tot. Sa stii ca nu romancele sant singurele femei smechere, orice femeie din lume ar profita ocazia de pe urma unui barbat, dar daca esti destept si inveti sa te descurci in viata nu ajungi pe mana unei femei, parerea mea e ca ele sa isi gaseasca ce vor dar cum e greu cu increderea sa vezi cine merita apreciat mai usor e sa stai singur sa nu ai griji. Un risc e sa fi cu una, liniste cand nu ai deloc.

| AndreiTomescu explică (pentru mgtow):

Okay, problema este că tu nu-mi răspunzi exact la întrebare.
Dacă aș întreba de ce preferă româncele străinii, răspunsul tău ar fi bun. Dacă ai fi citit mai atent, întrebarea mea se referă de fapt la români care nu sunt în număr atât de mare cu străine și mă întrebam de ce?
Personal, nu sunt atras de românce, deci nu pot să spun că mă afectează în vreun fel ce fac ele. Eram mai de grabă curios de ce pare mai greu pentru noi să ne facem iubite străine.
Și... cum aș putea face asta mai ușor? niște sfaturi

| mgtow a răspuns (pentru AndreiTomescu):

Romanii trag la romance pentru ca face mancare buna, curatenie si se supun la comanda lor. O straina are pretentii si nu e femeie de casa. asteapta totul la autoservire de aia multi romani prefera romancele iar aia care au straine au nimerit ceva de calitate. Si eu mas orienta la o straina dar cu situatie financiara buna sau sa aiba firma altfel nu ies in avantaj cu nimic. Adevarat e ca romancele din nefericire multe sant in domeniul prostitutiei si putine muncesc cu acte in regula gen la birou sau depozit, etc. Daca romanii de fel sant dusmanosi si rai ce asteptari sa avem de la romancele noastre. Se ocupa italienii de ele cu executia sau albanezii la trafic de carne vie... cruda realitate

| sofisis a răspuns:

Eu cred ca barbatii sunt mai comozi si le e mai greu sa iasa din sfera de confort. Prefera ceva familiar decat ceva nou si inedit. Sunt putini care se pot plia usor pe ideologiile femeilor straine. Sunt obisnuiti cu femeia de casa, cu masa pusa, hainele spalate si calcate si cu sex de cate ori bate din palme. Ori in strainatate gandirea asta nu prea exista decat la spanioli si greci. Unde familia e ceva cald, numeros si femeia e mamoasa si de casa. In restul tarilor femeile sunt foarte independente, dominante si cu caracter individualist. Le e foarte usor sa te arunce la gunoi daca nu ii convine de tine si sa treaca la urmatorul. Plus de asta, pentru ele e ceva absolut normal sa aiba 3-4 parteneri in acelasi timp ( casual dating).
Deci pe scurt, strainii prefera romancele pentru ca sunt frumoase, calde si de casa. Romanii nu se dau in vant dupa femei straine pentru ca se adapteaza greu la mentalitatea feminista predominanta in occident si sua.

| AndreiTomescu explică (pentru sofisis):

Vezi, aici ar fi o chestie foarte ușoară pentru mine. Mă pot adapta foarte ușor conceptului vestic, de fapt chiar prefer. Nu vreau o femeie supusă, vreau so femeie puternică.
Anyway. de ce aveți mulți percepția că românii caută o femeie frumoasa, de casă, care spală, calcă, gătește și face tot ce-i spui?
Poate că Dorel și Gigel care stau la cârciumă și beau, da, dar suntem foarte mulți care avem o școală, o facultate, care ne facem singuri de mâncare, care avem un altfel de limbaj, etc.
Eu personal când mă uit la o femeie, mă uit la un egal. Nu vreau o sclavă și nu vreau o șefă.
Îmi plac mult fetele vestice și nordice pentru că de regulă sunt atras de părul deschis la culoare și ochii albaștrii/verzi, ten foarte deschis.
De altfel mi-ar plăcea mult ca în relația mea să se vorbească engleza, nu româna, iar copilul să crească într-o familie diversă din punct de vedere cultural.
N-aș avea o problemă în a trece la catolicism, evanghelism, etc, dar rămân CREȘTIN.
O altă întrebare pe care aș putea să ți-o pun este: este acesta adevărul motiv? oare românii nu sunt interesați de străine?
Eu aș tinde să spun că e mai mult invers. Străinele în general nu se uită la români.
Cât despre ce ai spus tu despre Spania și Grecia. Nu știu niciun român care să fie cu o spanioloaică sau elenă, dar invers, cât încape. În schimb știu și am auzit multe cupluri între români și nordice, români și est-europene și chiar români cu americance, dar foarte puține românce care se cuplează cu nordici, est europeni sau americani.
Alte sfaturi?

| sofisis a răspuns (pentru AndreiTomescu):

Femeile din strainatate nu prea trag la romani din aceleasi motive pentru care nici eu nu trag la ele. Mentalitatea. Romanii sunt usor inapoiati si nu considera femeia egal. E ok sa castige bani mai multi dar totusi trebuie sa spele, sa calce, sa faca zilnic curatenie si mancare etc. Ia intreaba un roman ce parere are ca iubita lui sa iasa in fiecare weekend in club cu fetele? Cred ca se uita la tine patrat.
Ori femeile din strainatate asa sunt obisnuite. Sa fie independente.
Sfaturi pentru ce? Cum sa te cuplezi cu una din afara? Fii bazat financiar si deschis la minte.

| AndreiTomescu explică (pentru sofisis):

Și totuși de ce aveți majoritatea percepția că suntem așa?
Că majoritatea românilor sunt misogini, cu alte cuvinte?
Vreau să spun, poate contează și mediul... în grupul meu de cunoștințe nu cunosc niciun misogin.

| sofisis a răspuns (pentru AndreiTomescu):

Adica calcati? Spalati chiloti? Faceti voi mancare? Va lasati iubitele sa cutreiere fara voi? Daca da, bravo! Dar procentul celor care fac asta este infim. Ba chiar cunosc pe cate unii care sunt inclusiv impotriva ideii de menajera sau bona pentru ca "da nevasta ce mai face?" So...

| alina2k18 a răspuns:

Pai decat un barbat roman rupt in c%r, b@sinos, sictirit, bipolar si paranoic mai bine un strain educat, galant, ce se poarta ca un barbat adevarat si stie sa aiba grija de o femeie si sa o respecte.
Tocmai de aia nu o sa vezi barbati romani cu femei straine laughing decat f rarwinking

| AndreiTomescu explică (pentru alina2k18):

Okay, foarte frumos răspuns. Nu aia era întrebarea mea, dar în fine.
Și oricum, aberezi mult. Marea majoritate a românilor nu sunt așa.
Oricum, voi româncele nu sunteți departe la capitolul băutură și înjurături, deci... ce să zic: baftă acelor străini pentru "prețioasa reușită" în ceea ce privește relațiile.

| alina2k18 a răspuns (pentru AndreiTomescu):

Tocmai ca ma refer la majoritatea romanilor, NU la cei cu studii superioare, o cariera, de familie buna. Si intrebasei de ce prefera romancele barbatii strainii, eu am dat raspuns.

| AndreiTomescu explică (pentru alina2k18):

Nu chiar. Întrebarea mea dacă o citești mai atent sună cam așa de fapt: de ce multe românce sunt cu străini și foarte puțini români cu străine.
Hai să te întreb altfel atunci: De ce nu atât de puține străine aleg români? deși, în străinătate sunt f mulți români: Italia, Germania, Spania.
Știi care-i ironia cea mai mare: nu aud niciodată de cupluri între români și italience/iberice, deși românii sunt f mulți în Italia și Spania, dar am văzut și am auzit de multe cupluri formate din români și nordice, deși numărul nostru în țările nordice este unul mic...

| FreddieM a răspuns:

Esti in State?

| Endoryus a răspuns:

ELe vor sa scape de saracie. Evident ca vor alege un strain. Au mai multe avantaje in viata, mai ales daca ii toarna un copil la el in tara.