| hells a întrebat:

Care sunt pasi care trebui urmati in situatia in care fosta prietena va naste iar eu vreau sa recunosc copilul si sa imi poarte numele (am acordul ei) insa vreau sa fac si testul de paternitate. daca recunosc copilul si il trec pe numele meu, testul de paternitate il mai pot face? sunt obligat la pensie alimentara odata cu recunoasterea copilului sau implica acest lucru un alt proces?

6 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Mai intai trebuie sa faci testul de paternitate apoi in functie de rezultat il vei trece sau nu pe copil pe numele tau. Daca nu faci intai testul degeaba il mai faci.In ceea ce priveste pensia alimentara se poate rezolva si fara tribunal, la mica intelegere dar cel mai bine e sa ai o hotarare judecatoreasca pentru orice eventualitate.

| hells explică (pentru pisoias):

Pai bine bine insa copilul trebui recunoscut inainte sa iasa din spital iar apoi la primarie in termen de 15 zile... testul de paternitate nu-l potface in perioada asta, dc nu recunosc copilul in 15 zile nu-mi va purta numele si este mai greu apoi sa am si eu aceleasi drepturi ca ale mamei

| pisoias a răspuns:

Pai si daca-i dai copilului numele tau si in urma testului se dovedeste ca acesta are alt tata? Daca mama merge la tribunal si cere pensie alimentara? Daca insa testul de paternitate arata ca bebelusul e al tau il vei putea recunoaste(da numele tau) si pe urma.Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu prietena si sa-i spui ca vei fi prezent atunci cand va iesi din maternitate dar ca vrei sa astepti intai rezultatul testului de paternitate.De vreme ce ai pomenit de acest test inseamna ca ai anumite indoieli, asa ca mai bine te lamuresti intai si dupa vei sti ce ai de facut. Oricum alegerea iti apartine.Noroc.

| anka89 a răspuns:

Ar trebiu sa consulti un avocat pentru raspunsul pe care il cauti.Aici te asigur ca nu o sa gasesti ceea ce cauti

| mary_3061 a răspuns:

Cand prietena va naste te vei duce la maternitate si veti declara impreuna numele copilului si vei merge la primaria de care apartine spitalul si vei scoate certificatul de nastere, iar pentru pensie alimentara pe cale amiabila sau se va face proces si se va stabili in functie de venitul tau succes

| Giorgeana_Igret_1989 a răspuns:

Vreau sa fac test de paternitate si ce pret are