| yry_5615 a întrebat:

Ce ati face pentru parintii care pleaca in strainatate si isi lasa familia si copiii acasa?

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cum adică ce să fac "pentru"? Nimic! E alegerea lor să plece.
O alegere pe care o consider foarte bună pe termen scurt şi mediu însă care va avea efecte imprevizibile pe termen lung...

| PetreConstanta a răspuns:

Pleaca sa aduca bani sa va creasca pe voi NU UITA

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Crezi ca le e usor sa plece si s-o ia de la 0 undeva, aiurea? Sa-si lase in urma tot ce le e mai drag? Dar, decat sa muriti toti de foame, IMPREUNA, nu crezi ca, pana la urma, e mai bine sa ai tot ce-ti doreste inimioara pe munca lor grea, departe de casa?
Stiu ca nu e usor pentru cei ramasi acasa. Toate lucrurile pe care le poti cumpara cu bani nu suplinesc lipsa mangaierii parintilor.
Dar, este o vorba romaneasca, tare desteapta: Decat sa fie vai de mine, mai bine sa fie vai de noi! Aplic-o invers: pana la urma, toata lumea are ceva de castigat din plecarile astea.

| ButBut a răspuns:

Ce sa faci pentru? Nu inteleghappyTrebuie sa ii sustii! Ca pleaca departe de cei dragi, ca sa iti ofere tie tot ceea ce ai nevoiehappyStiu ca sunt judecati si ca din cauza strainatatii s-au destramat multe familii, si doare rau asta.Dar sa nu generalizam.Trebuie respectati acei parinti ca lucreaza luni de zile in strainatate pentru a avea un trai bunhappySa nu ii judecam ca se imbolnavesc, si se enerveaza pe noihappyTot datorita noua au ajuns asa.Pacatsadmare pacat.Romania e o tara frumoasa,dar in ea,ca om modest nu ai posibilitati sa te afirmi,sau sa iti permiti ceva un mod de viata decent.
Persoanele care pleaca in strainatate, au optimism si curaj.

Un timp placut sa ai, din ziua ce a ramashappy

| Facebook_4877 a răspuns:

întâi să-şi educe copiii, să ştie să selecteze... să facă diferenţa între bine şi ce e rău, după toate astea, poate şi ceva mai mult, pot pleca liniştiţi.

p.s. să trimită minimum de bani+10/15% mai mult