| cosmii10 a întrebat:

Ce pot face ca parintii mei sa nu se mai certe? Va rog spuneti-mi nu mai suport.

Răspuns Câştigător
| marin81 a răspuns:

Asta nu cred ca depinde de tine/ Nu prea ai cum, parintii tai trebuie sa isi dea seama ca nu fac bine ceea ce fa/ incearca sa vorbesti separat cu fiecare si dupa aia cand sunt amandoi

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Incearca si explica-le ca sunt penibili: daca totusi au chef sa se certe, sa o faca in alta parte, nu de fata cu tine. Asa poate ca le va veni mintea la cap!

| cosmii10 explică (pentru neutrino):

Le-am zis.

| neutrino a răspuns (pentru cosmii10):

Repetitia este mama invataturii!

| milan9 a răspuns:

Este regretabil că tu eşti prins la mijloc între neînţelegerile dintre cei doi părinţi.
Este greu şi să-ţi asumi rolul de mediator între ei. Adevărul e că asta îi poate ajuta foarte mult: un mediator. Dar poţi oare să faci asta? Ai disponibilitatea psihică de a te meturiza pe această cale, de te consuma în plus faţă şi de alte probleme pe care le mai ai?

Ideea e că dacă stai degeaba aceste probleme tot vor continua să apară, iar pe de altă parte, ulterior vei regreta că nu ai făcut nimic, sau că nu ai făcut mai mult...

| milan9 a răspuns:

Este greşit să ai aşteptări mari de la ceea ce poţi tu face. Tu nu poţi face mai mult decât ar trebui să facă şi să-şi dorească ei să facă...

Mediatorul este foarte important, pentru că el ajută la detensionarea situaţiei şi la realizarea unui cadru potrivit. Introduce un cadru potrivit. Asta presupune ca tu să identifici din exterior din punct de vedere neutru datele generale (pe care ei, abordând subiectiv problema, la cald, tensionat, nu şi le pot afla prea uşor). Şi roagă-i să fie sinceri cu ei şi cu tine...

Date generale pe care tu să le afli în discuţii calme (SEPARATE) cu fiecare dintre ei, precum: cum se simt (şi unul şi celălalt) departe unul de altul, cât de mult se iubesc, cât de mult se respectă (important, şi de ce anume se respectă sau nu...), care sunt ultimele greşeli ("cireaşa de pe tort"), ce aşteptări are unul de la celălalt (ce ar dori să facă celălalt), cât de mult îi îngrijorează situaţia, când a început schimbarea în rău a situaţiei, cât de necesară este reîntoarcerea acasă, "de unde a plecat totul?", cât de dispus este fiecare să se schimbe, cât de dispus este fiecare să recunoască greşelile sau partea de greşeală dintr-o acţiune. Este important să-i convingi (separat pe fiecare în parte) să aibă puterea să recunoască "dreptatea" celuilalt (fie chiar şi 2% din ea) indiferent de prostia pe care celălalt o susţine, să nu-i spună niciodată celuilalt „tu nu ai dreptate"- lucru care SUFOCĂ orice continuare a dialogului.

Oricât de mare e greşeala celuilalt, primul să-i recunoască măcar 2-10% adevăr măcar în intenţia sau motivaţia acelei acţiuni greşite, iar apoi să-i expună şi să-i justifice CU RĂBDARE, propria opinie...
Mult succes happy

| danay72 a răspuns:

In primul rand sa nu uiti ca nu e vina ta. Apoi, unele sfaturi utile lor ar fi pe situl jw.org sectiunea cupluri.

| mont a răspuns:

Nu poti face mare lucru, doar cand o sa cresti sa nu mai locuiesti cu ei. Depinde insa si de motivul pentru care se cearta, poate le va trece de la sine sau poate va duce la o despartire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi undeva unde e liniste si pace.si nu le spune.cand te-or intreba spune-le ca te-ai saturat de certirile lor si ca preferi o casa de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Iulianiuli2002 a răspuns:

Ar trebui sa la atragi atentia