| RainbowChaser a întrebat:

crying(Ce sa fac? Parintii mei sunt total restrictivi...Aseara cand au venit iubitii a 2 vecine de a mele cu mai 2 sau 3 baieti a iesit toata strada pe afara si nu puteam decat sa le aud rasetelecrying. Ai mei nu m`au lasat afara ca de! Ce is eu de rangul lor, eu nu`s o curva ca si ele sa ma intalnesc la miezu noptii cu baietii dar faza era cam pe la 9.Mai era sh un baiat de care imi cam place! Nici 10 min nu au stat. Faza asta era chiar pe langa casa mea, la 2 pasi, nici 1 metru de casa mea.Cum sa ii conving sa aiba incredere in mine si sa ma lase si pe mine pe afara macar acum, cat sunt copil(13 ani)? Eu pe mama o ajut in fiecare zi. Fac curat, spal si sterg vasele, cand vine acasa de la munca nu mai recunoaste casa cat e de curata, si se lauda la toata lumea ca eu o ajut, dar la mine nu se mai gandeste.Mai sunt 2-3 saptamani de vara, dupa care incepe si scoala, macar acum sa ma lasecrying. Tata la fel e un ipocrit, spune ca daca eu sunt fercita si el e, dar numai la fericirea mea nu se gandeste.In fiecare zi cand ies afara spune da` numai aici in fata casei, se te vad daca ies afara! Nu mai sunt copil de tzata sa fie ceva risc.Imd ce incepe sa se intunece ma cheama inauntru.Nu mai pot! Ii vad pe toti cum rad si se distreaza, si eu...in casa plang intruna, in loc sa stau in fata casei si sa ma radcrying. Pls am nevoie de ajutor. Dau funda, va rog ajutati`ma

Răspuns Câştigător
| traficanta a răspuns:

Mda. asa. deci in primul` rand imi pare rau pentru tine ma. chiar nu meriti. daca zici ca te lauda si asa. ar trebui in plus sa profiti de cat mai ai vacanta si sa ii rogi sa te lase totusi pana mai tarziu, explica-le ca vrei si tu sa te distrezi ca dup-aia incepe scoala cu tot stresu` si ca nu o sa mai ai timp si o sa incerci a inveti din greu si macar acum sa profiti. incearca sa te porti cat mai frumos cu ei si sa le arati ca meriti sa te lase. discuta cu ei si poate poate.

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Parintii tai vor sa te ocroteasca. Ei poate detin mai multe informatii despre vecinele tale.La varsta ta poti fi influentata de unele mentalitati defavorabile tie.

| claudiea79 a răspuns:

F-ti o prietena sau 2 sa le aduci acasa sa le cunoasca parintii cu ele o sa te lase la cofetarie in parca sau pe banca pina la 10 seara poti sa stai nu mai tirziu ca esti mica si sint gasti cu baieti nu stii ce iintentii au.lumea sa inrait din ce in ce mai mult.lumea e rea

| AnaBlackVampire a răspuns:

Buna!

Te inteleg, dar totusi ai doar 13 ani, nu este bine sa stai pana noaptea pe afara iar parintii tai iti vor binele si te iubesc mult si de aia nu te lasa afara ca sa nu ti se intample ceva rau. Trebuie sa discuti cu ei pe rand si sa le explici ca vrei sa mergi si mai departe in parc sau la un suc (nu doar in fata casei). Insa mi se pare absurd sa vrei sa stai si noaptea... daca te cheama inainte de 9 eu cred ca e rezonabil, nu ai 18 ci 13 ani.

Succes! Comunicarea e cheia! Daca stii si cum... e perfect!winking

| enchanted a răspuns:

Parintii tai te iubesc f mult de aceea te feresc de probleme si inca nu i-ai convins ca pot avea incredere in tine ca esti mare, la varsta ta esti f usor de corupt si e pacat sa suferi, parintii tai te iubesc prea mult ca sa te vada suferind

| AlinaHoran a răspuns:

Eu am 14 ani si ma lasa sa ies afara cu prietenii ( nu in fata casei) doar pana cand se intunecarolling on the floor)) (doar varaaaa, cand incepem scoala nu ma mai lasa sa ies cu prietenii ). Asta e. voi mai astepta 1 an sau 2big grinbig grin

| andrutzza a răspuns:

Mai sincer imi pare rau sa aud astasad Nu e deloc placut ceea ce se intampla cu tine, adica da am inteles, esti copilul lor trebuie sa aiba grija de tine sa nu patesti una si alta, dar in acelasi timp trebuie sa te lase sa te bucuri de copilarie...si ei au fost copii. Incearca sa vorbesti cu ei sa le explici ca sti sa iti porti de grija si ca nu are ce sa se intample daca stai si tu o jumatate de ora o ora in fata casei, nu in curte, explica-le ca sunt amicii tai, va mai trece timpul...altfel ce faci? stai in casa si plangi asa le convine? Spune-le sa aiba incredere in tine, sa se gandeasca ca odata e copilaria si daca nu te bucuri acum de ea cand sa te bucuri? Eu ma uit in urma si atat as mai vrea sa am varsta ta, eu tot copil am ramas, dar simt ca puteam sa ma bucur mai mult de anii copilarieihappy. Daca mai vrei sa vb da un mesaj pe privathappy

| AmIraPrinceSs a răspuns:

Crede-ma. si mie mi s-a intamplat cand eram mik si stiu cat e de groaznik doar ca atunci mama ma lasa dar ei nu vroiau sa se joace cu mine sad

Pur si simplu nu te mai gandi la ei si refuza sa le mai faci pe plac parintilor tai si discuta cu ei calm despre asta daca nici asa nu inteleg ridik putin tonul big grin dar cu grijahee hee

Succes:*:*:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani si pe mine ma lasa pana pe 00:00 afara mai mult nu dar mie imi convine imi pare rau de tine incearca si tu sa vorbesti cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sad eu am 12 ani`happy
si ma lasa doar pana la 10 crying((
eu vreau sa ma lase mai mult afaraangry am prieteni numai intre varstele 12-20 aniday dreaming...
si eu cand ies afara ies cu astia mari si ma simt in siguranta`:X

unii dintre ei sunt rromi si din cauza asta nu ma lasa asa mult`straight face

ma rog peste 2 ani poate ma vor lasa`happy

hmm pe tine ar trebui sa te lase mai mult de 9happy
incearca sa vb cu ei si poate se rezolva`:*

pa-pakisskisskiss

| Andra_6228 a răspuns:

Sa stii un lucru...parintii niciodta nu iti vor raul. Te iubesc enorm de mult si sprijinul familiei mereu il vei avea in orice situatie ai fi.Eu zic sa-i asculti. E normal sa iesi si afara, vb cu ei.Stabileste niste reguli, explica-le ca incepe scoala.Ca ai nevoie sa-ti oxigenezi creierul, sa te pregatesti pentru noul an scolar, sa te relaxezi. Explica-le ca nu faci nimic rau si ca pot avea incredere in tine.:*:*:*:*:*::*

| mikysweet96 a răspuns:

Sincer! eu am 14 ani si pe mine ma baga in casa de la 8.nici mie nu imi place dar imi gasesc alta ocupatie, imi aduc prieteni acasaa ne uitam la un film, stam la pc, facem poze...cateodata ne distram mai bine decat afara. poate cand o sa cresti mai mare o sa te lase...

| EasyToBeCrazy a răspuns:

In aceeasi situatie eram si eu anul trecut. pe cand aveam si eu varsta pe care o ai tu sa imi doream sa ies afara happy. Si pe mine ma lasau foarte greu afara. Incearca sa vorbesti cu mama ta, iar daca nu te va lasa, gaseste`ti alte preocupari si ai sa vezi cand mai cresti putin [adica la anul' ] o sa inceapa sa te lase. happy

Si crede`ma ca parintii tai nu te lasa pentru ca nu vor ca sa ajungi ca si... restul 'prietenelor' tale. chiar daca nu vrei. dar anturajul te schimba fara sa-ti dai seama. Asa e cel mai bine.crede`ma sad ai sa realizezi mai tarziu ca parintii tai SE GANDESC la tine, daca nu le pasa. nu`ti aveau treaba toata noaptea.ai rabdare sa mai cresti happy

Bye:*