| StelaTPUro a întrebat:

Cine vrei să fie Utilizatorul Anului 2010 pe TPU.ro?
Te invităm să nominalizezi cel mai bun utilizator TPU din 2010 şi să îţi motivezi alegerea.
Citeşte mai multe detalii http://www.tpu.ro/blog/?p=1571

960 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu o propun pe Abh. Fiindca este obiectiva, echilibrata, ofera informatii valoroase si valabile. Are marea calitate de a nu isca conflicte (cel putin asa am observat eu) si nu prin faptul ca isi pleaca capul, ci prin faptul ca este inteleapta, impaciuitoare. Are un comportament elegant pe care eu il apreciez.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Calmant, Kongeriket, eu a doua oara doctorita nu ma mai fac happy Ca o sa ies la pensie de pe bancile facultatii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O nominalizez pe NOname pentru ca a ajutat foarte mult utilizatorii, atat cantitativ, cat si calitativ, avand un procentaj mare de raspunsuri castigatoare, folositoare, inteligente, bine argumentate si corecte gramatical. Mai apreciez la ea si faptul ca este o persoana echilibrata, bine intentionata si educata, nu s-a implicat in certuri cu alti utilizatori. Dupa mine merita din plin titlul de user al anului 2010. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nominalizarea mea este utilizatorul Bacemi pentru că:
- este unul dintre puţinii utilizatori neimplicaţi în niciun conflict major şi deschis (spre deosebire clară de mine laughing )
- este în top 50 şi chiar în top 3. Nu valorează asta prea mult dar e clar că are o activitate constantă şi susţinută pe acest site şi este un utilizator foarte activ.
- nu este habotnic în niciun fel
- manifestă constant toleranţă şi empatie
Are în mod cert şi defectele sale ca de altfel noi cu toţii dar părerea mea este că atunci când vine vorba de alegerea celui mai bun, eu cred că el este pe ansamblul ultimului an cel mai bun.
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pentru Calmant: "Imi place si de ea mult! Cred ca ar trebui sa se faca doctor!" (referindu-te la Brigaela)
Ca tine cred că au votat jumătate din turma care o nominalizează prin definiţie pe NoName.
Cel puţin jumătate din cei care au nominalizat-o pe NoName nu ştiu că este o "ea", nu au citit mai mult de 3 răspunsuri de-ale ei, sau sunt utilizatori frecvenţi ai categoriilor pe care le frecventează de asemenea şi NoName.
La fel şi tu, o nominalizezi pe Brigaela fără să ştii, printre altele, că ea e deja medic!
Cum oare să fie corectă votarea dacă unii utilizatori când votează iau în considerare doar ultimele 2-3 luni (de când sunt ei pe-aici sau de când sunt mai activi) şi doar răspunsurile de la unele categorii.
Exemplul clar e vizibil aici: Bacemi în ultimele două luni a fost mai puţin activ din cauza unor probleme personale, exact în perioada în care NoName a răspuns tuturor întrebărilor puştilor.
Într-adevăr, pe lângă criteriul de activitate, ar mai trebui pus şi un criteriu pentru votanţi să aibă măcar 5 luni de activitate sau 6... căci e incorect ca un user cu 3 luni de activitate să voteze utilizatorul întregului ultim an el nevăzând nici măcar jumătate din activitatea userilor activi din ultimul an.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@Shery: Ba există.
Un vot de genul "O aleg pe NoName. Nici nu mai e nevoie să spun de ce" este un vot nefolositor. De ce? Pentru că regulamentul spune clar: Motivaţi-vă alegerea!
Sau un vot de genul "Mă propun pe mine pentru că-s eu mare şi tare" este un vot stupid, mai ales că unii dintre cei care s-au autopropus nici nu îndeplinesc condiţiile pentru a fi nominalizaţi.
Ah... că există şi voturi negative pentru că unuia sau altuia nu-i place userul care a votat sau userul pe care l-a votat (vezi stupizii daţi din greu către cei care m-au votat pe mine) atunci da, e altă poveste.
Totuşi, ne-am obişnuit cu asta pe TPU... sau nu?
Salutări.

| Bacemi a răspuns:

Votul meu merge catre utilizatorul @kongeriket, un om deosebit, conflicto-maniac in aceeasi masura pe cat este si inteligent si capabil sa inteleaga adevaratele valori. Este una din putinele persoane care stiu sa isi trateze orice interlocutor incepand de la egalitate. Cel din urma este singurul care poate schimba asta in apreciere sau dispret.

| psiholoaga a răspuns:

Raspunsurile de aici sunt atat de amuzanteeelaughing)
Vad ca batalia se da intre noname si bacemi, eu astept sa vad cine iese si votez "dupe aceea", nu vreau sa supar noul lider TPU si sa primesc ban (caci unii useri cred ca daca esti utilizatorul anului, poti sa faci reguli, ai drept de veto, ti se dubleaza punctajul, primesti bomboane de craciun etc.).
@Ardnaxur, Gabi isi tinea discursul politic: "Dragi tovarasi, daca ma veti alege pe mine, iata ce schimbari se vor produce in republica TPU: " Viva la revolucion! laughing

| fabiola a răspuns:

Bacemi! De ce? Pentru altruismul de care da dovada, pentru bun simt, modestie si implicare!

| gigiro a răspuns:

E foarte greu de stabilit de catre noi cine e utilizatorul anului, pentru ca fiecare dintre noi are subiectele lui preferate(eu, de exemplu, sunt interesata doar de 6 subiecte din 26? ). Mi se pare incorect sa premiem doar pe cei care dau raspunsuri elegante doar la rubricile adolescenti, conversatii si dragoste si sex.Probabil,ar trebui sa vedem cine a avut cea mai bogata activitate anul acesta, cine a dat cele mai multe raspunsuri premiate cu funda, cine a apreciat raspunsurile, cine a avut o reactie fata de intrebarile si raspunsurile obsene.greu de spus. Din partea mea, merita toata lauda Bacemi, Brigaela, harciog, onutzu, si inca multi altii.

| gigiro a răspuns:

Imi pare rau, dar mie mi se pare total incorect cum se procedeaza. TPU are daca nu ma insel 26 de categorii. Voi nominalizati doar persoane care activeaza in cateva categorii, ignorandu-i pe cei care dau raspunsuri la trivia, sa zicem. E subiectiv. Corect si cinstit ar fi, sa stabilim un criteriu, sau mai multe.De exemplu:cea mai mare activitate, cele mai multe raspunsuri castigatoare, cele mai elegante raspunsuri, cele mai impartiale, numarul de puncte acumulate,. nu ma pricep, dar cam asa ceva. altfel, e ca la concursurile de miss, cand castiga nu cea mai frumoasa ci cea mai bine "sustinuta" concurenta. Si mie-mi place Bacemi si Brigaela si No name, si Onutzu si harciog si multi altii. dar nu pot sa stabilesc care-mi place mai mult, sunt toti fff buni.Si atunci, cum ii departajam? Ce facem, daca se castiga la diferenta de un vot? Mi se pare total necinstit. Pe de o parte, fiecare exceleaza in anumite categorii, Brigaela e "doctorul nostru ", Bacemi. e "spiritualul ". etc. face-ti cum vreti, dar mergand asa la vot, ca moldovenii, nu voi accepta, si refuz sa votez.

NOname
| NOname a răspuns:

Buna ziua tuturor!
Eu o nominalizez pe mariana http://www.tpu.ro/utilizator/ixeq. Este o femeie deosebita. Toate raspunsurile ei m-au incantat de la bun inceput. Are o experienta de viata foarte bogata, este inteligenta, inteleapta, intelegatoare, obiectiva, saritoare si cu mult bun simt. A ajutat pe majoritatea dintre noi de nenumarate ori, si cred din tot sufletul, ca ea merita sa devina "Utilizatorul Anului 2010".
I-as mai propune si pe Bacemi, Brigaela, ioandelasal, rroxi44, april, Abh, Legiuitoarea, Elianna si altii, dar, din pacate, nu pot sa fac decat o singura nominalizare.

P. S. Multumesc din suflet tuturor pentru apreciere!
Stiam, ca se vor face nominalizarile pentru "Utilizatorului Anului", insa nu ma asteptam sa primesc nici macar un singur vot (nici prin cap nu mi-ar fi trecut), dar cand am vazut, ca atata lume m-a nominalizat, efectiv am ramas fara cuvinte. Nici acum nu-mi vine sa cred. Nu pot decat sa va multumesc, cu toate ca nu-mi doresc acest titlu, nu consider, ca il merit mai mult decat cei mentionati de mine mai sus. Insa gestul vostru pentru mine chiar conteaza.
Va iubesc ( http://www.youtube.com/watch?v=yoEhVtJRlXg )!

| Flav a răspuns:

Brigaela, fiindca are o rabdare infinita cu toate pustoaicele ''inselate'' chipurile in dragoste si cu intrebarile asupra activitatii sexuale sau despre sanatate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Consider ca utilizatorul anului ar trebui sa fie ''Bacemi'' este un tanar cu foarte multa calitati si cu educatie aleasa, este plin de respect si intr-un timp relativ foarte scurt a ajuns acolo unde îi este locul.

| Razvan a răspuns:

Eu il nominalizez pe Nony. E o persoana care o admir foarte mult si care a reusit sa-mi castige increderea in scurt timp. El contine un amestec "letal" de umor si inteligenta.In intrebarile si raspunsurile lui se vede clar ca transmite un mesaj pe care insa putini il inteleg
Un adevarat suflet de campion! Felicitari Nonybig grin

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am citit toate propunerile. Marea lor majoritate se impart in doua / Bacemi si NOname. Nu am citit propunerea lui Bacemi pentru acest titlu, dar sunt de acord cu ce a propus NOname si anume -- utilizatorul anului sa fie MARIANA
http://www.tpu.ro/utilizator/ixeq
Imi motivez alegerea : este o buna sfatuitoare, raspunde amplu, inteligent si amanuntit, se implica, dand raspunsuri din suflet. Daca am evalua raspunsurile dupa funditele castigate, ar avea un raport foarte bun (comparativ cu numarul de raspunsuri date) ar fi undeva la 24. 51% din raspunsuri castigate.
Probabil ca utilizatorul anului va fi NOname si sunt foarte de acord cu faptul ca este o utilizatoare foarte activa, foarte sufletista, inteligenta si cu mult umor. In afara de ea ar fi altii pe care ii apreciez foarte mult, cum ar fi April, Bacemi, Brigaela, Gbrltdr, Nony, Cristi_202 si sunt multi altii pe care ii apreciez, de asemenea, foarte mult. Felicitari tuturor si sa ne vedem cu bine la anul.

Abh
| Abh a răspuns:

O nominalizez pe Brigaela, o persoana matura, care da raspunsuri pe masura.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Il votez pe Bacemi pentru ca este un om sensibil si altruist. Mi-se pare nedrept sa nu fie nominalizat!

mariana
| mariana a răspuns:

Felicitari TPU, la multi ani si la "mai mare" (adica un numar cat mai mare de utilizatori, care sa doreasca sa faca lumea un picut mai buna).
S-au facut multe propuneri si sunt convinsa ca fiecare dintre cei propusi, are calitatile necesare pentru a fi apreciat/a pentru faptul ca s-au implicat in munca de a face ce este mai bine pentru comunitate si pentru userii ei, indiferent ce varsta au, ce calificare profesionala si cat de multe raspunsuri au dat. Important este ca au dorit sa fie de folos si au aratat intelegere pentru cei aflati in cumpana fiind nedumeriti, curiosi ori necajiti si cerand ajutor.
Eu inteleg prin Userul anului, o persoana care a avut activitate pe site TPU cel putin de la inceputul anului 2010, pentru ca asa ar fi corect sa se aprecieze si asa s-ar intelege acest calificativ: CEL MAI BUN DIN ACEST AN 2010.
Fiind jurista ca pregatire, am incercat sa definesc termenul pentru care sunt in competitie, cei ce au fost propusi pentru UTILIZATORUL ANULUI.
S-ar parea ca la final au ramas sa se confrunte Noname si Bacemi.
Eu ii apreciez pe amandoi si nu numai pe ei, sunt multi cei/cele care s-au ramarcat prin raspunsurile lor pline de substanta, de suflet, de bun simt, de intelegere si au aratat ca pot sa daruiasca din cunostintele lor, din sufletele lor, pentru a-i ajuta pe ceilalti.
Eu il sustin pe Bacemi pentru ca este un tanar corect, competent, intelegator, inteligent si care prin activitatea lui, a facut ca acest site sa devina mai bun, mai performant. A facut si propuneri pentru imbunatatirea organizarii site-ului si a daruit din timpul lui dand raspunsuri, inteligente, si folositoare cu precadere dar si ironice si glumete acolo unde a fost cazul. Il sustin pe Bacemi si pentru faptul ca a activat in tot cursului anului pentru care se face alegerea userului.
O apreciez foarte mult si pe Noname, care din aprilie 2010, a desfasurat o munca asidua in cadrul site-ului, a dat raspunsuri inteligente, folositoare si a ajuns in top-ul 100 pe un loc foarte bun, dar singurul lucru ce-i lipseste este acela ca a devenit user doar dupa ce a trecut mai mult de un trimestru din acest an si astfel, in opinia mea nu poate fi declarat/a USERUL ANULUI pentru ca nu indeplineste una dintre conditiile esentiale, aceea de a fi activat pe site tot anul 2010.
Sigur ca, nu a fost pusa aceasta conditie de Stela, dar cred ca este corect ca sa se aleaga pe cel/cea care a activat in anul pentru care se face alegerea.
Apreciez acest site si a fost o idee minunata ca el a fost infiintat si doresc pentru Administratorii site-ului, pentru toti cei care coordoneaza si asigura conditiile pentru ca site-ul sa poata fi functional pentru numarul mare de useri la care s-a ajuns in prezent.
Fiindca ne apropiem cu pasi repezi de sfarsitul anului si de Sfintele Sarbatori ale Craciunului pentru toti, din inima, LA MULTI ANI SI SARBATORI FERICITE.

| anad a răspuns:

Nominalizarea mea este NOname fiindca este printre utilizatorii care chiar se incadreaza in politica site-ului: da raspunsuri folositoare si inteligente(in mare parte castigatoare) aproape la toate categoriile de intrebari, este foarte activa, da dovada de multa compasiune, intelegere si respect si se pare ca este cea mai dezirabila si simpatizata persoana de pe site!
(Mi-a fost greu sa aleg fiindca am aceleasi cuvinte de apreciere si simpatie si pentru user @Bacemi!)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu il nominalizez pe Bacemi deoarece a ajutat si ajuta cu sfaturi folositoare pe multi dintre noi, intotdeauna incearca sa aplaneze conflictele de pe site, este foarte activ si da dovada de altruism.

| mgtow a răspuns:

Roby67 e un om de treaba

| alessia5158 a răspuns:

Votez BACEMI Pentru ca :

* Scopul activitatii sale pe TPU, clar evidentiat prin numarul mare al raspunsurilor cu calificativ "folositor" si "inteligent ", este in acord perfect cu insasi scopul site-ului : "locul unde oferi ajutor semenilor tai "!

* Nu a urmarit, cu obstinatie, popularitatea! A urmarit eficienta! Argument: a raspuns la intrebari la care nu se ingramadeau prea multi useri --- nu si-a facut prieteni "la tona /luna de activitate "!

| Barajag a răspuns:

Persoana care merita cu adevarat acest titlu are multe calitati, multi dintre noi stim ca merita din plin si sunt sigura ca va reusi daca are incredere in el.Acela este "Bacemi".
Persoane demne de acest titlu ar mai fi: Abh, Noname, Harciog, Legiuitoarea, etchappy
Bafta tuturor!

| JeSa a răspuns:

Mulţumesc pentru invitaţie, StelaTPUro: sper să încerc să fiu totuşi, corectă.
Aşadar, optez la nominalizarea ''Utilizatorul Anului 2010'', pe userul Bacemi.
Deoarece, este un user foarte activ, foarte isteţ/priceput, foarte răbdător, mărinimos, binevoitor/săritor şi, nu în ultimul rând, foarte politicos; ce-i drept, implicându-se, în comunitatea TPU.ro - de ceva vreme... happy
Numai bine şi succes tuturor.

| DakotaRoyse a răspuns:

Bacemi, pentru că este o persoană amabilă şi de treabă, oferă răspunsuri complete şi poate argumenta foarte bine alegerile şi opiniile sale.

| Alisa a răspuns:

Votez @Bacemi, un baiat cum rar intalnesti in zilele noastre, foarte calm, rabdator si mereu te ajuta cu un sfat bun din inima fara niciun interes.

| Arthur a răspuns:

Pentru mine personal alegerea este simplă datorită calităţilor dovedite de-a lungul timpului, prieteniei de care a dat dovadă, a capacităţii de a discerne între bine şi rău, o votez din toată inima pe NOname.

luciana
| luciana a răspuns:

Propun in primul rand pe Legiutoarea, care a avut mereu un sfat bun pentru cei ce l-au cerut, este scurta si la obiect, are mult bun simt si este foarte activa. Apoi ar urma-o indeaproape Bacemi. Lucien.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Bacemi, clar! Merită, toate răspunsurile lui au bun simţ şi chiar ajută site-ul asta!