Cum ar fi sa ai o problema si sa nu te ajute nimeni?

11 ani, 1.826.838 de apeluri, 13.459.200 de minute de consiliere oferite, 39.291 de cazuri în care a fost necesară şi intervenţia instituţiilor abilitate. Acesta este bilanţul general al activităţii Asociaţiei Telefonul Copilului. În perioada ianuarie 2012 - octombrie 2012, telefonul copilului a sunat de 122.808 ori. 72,48% din numărul total de apeluri înregistrate au fost din partea copiilor, 15,56% din partea părinţilor, 11,96% din partea altor persoane îngrijorate pentru siguranţa unor copii.

Cazurile înregistrate şi în acest an la Telefonul Copilului 116 111 sunt tot mai tulburătoare, dar vestea cea bună este aceea că, la numai un APEL distanţă, ele îşi pot găsi rezolvarea. Există, totuşi, şi un regret.....Consultanţii 116 111 ar fi putut să preia mai multe strigăte de ajutor dacă ar fi fost mai mulţi la capătul celălalt al firului. Da, avem nevoie de mai mulţi consultanţi. Din ce în ce mai mulţi!

Donează 2 euro prin SMS la 8848 pentru a ne ajuta să facem unul dintre cele mai importante lucruri pe care le putem face pentru copii. Să ascultăm şi să punem capăt suferinţei oricărui copil aflat în pericol!

Anul acesta, Asociaţia Telefonul Copilului răspunde nevoilor copiilor printr-un nou demers de sprijin faţă de singura linie de asistenţă pentru copii şi părinţi la nivel naţional, 116 111. Apelul comun este îndreptat către toţi românii care doresc să se implice pentru ca fiecare strigăt de ajutor să primească un răspuns la celălalt capăt al firului, la primul apel. Printr-un singur SMS la 8848 în valoare de 2 euro putem face diferenţa între un răspuns de la primul apel şi un ton ocupat, pentru că fiecare apel pierdut poate însemna pierderea şansei de a schimba în bine viaţa unui copil.

Numărul de SMS 8848, apelabil începând de astăzi, va fi activ până la data de 31 decembrie.

37 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Ar fi frumos sa existe cu adevarat asa ceva. Din pacate telefonul copilului sunt limitati... si face cat le sta la indemana. Din pacate e foarte putin pe langa ce se cere.

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune. incercati sa faceti ce e bine si ok.
Si eu unu am probleme in familie, certuri cu tata si toate prostiile de genu, insa eu sunt majorlaughing
Imi pare bine ca macar unii copii pot fi ajutatibig grin
Eu nu am avut o copilarie fericita, sper sa puteti ajuta cat mai multi copii, eu am 21 de ani si imi urasc tatal de moarte, sper doar ca nici cel mai mare dusman al meu sa nu treaca prin ce trec eu, prin ce am trecut eu.
Faceti o treaba incredibila de buna...

| carpediem a răspuns:

Ha! E la ordinea zilei. In cazul meu intrebarea corecta ar fi sunat asa: "Cum ar fi sa ai o problema si sa te ajute cineva?" Oricum nu trebuie sa ne pierdem speranta, dar sa te astepti 90%, sa nu te ajute nimeni, iar 10 % este un miracol. Eu mai cred in miracole. Bafta tuturor si multa sanatate! "Carpe diem."

| William a răspuns:

Pai iti vine sa iti bagi ceva in toti si in toate, asa este sa ai o problema si sa nu te ajute nimeni.

| mistikk a răspuns:

Ar fi exact asa cum este acum! Trec printr-o perioada grea si nimeni nu are "timp" sa ma asculte...

| Aleqa a răspuns:

Viata de multe ori iti joaca feste, de asta e mai important sa nu crezi in oricine vrea sa te ajute, pentru ca de multe ori fac opusul.

| T0T a răspuns:

Te ajuta milita.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Ar fi naşpa.
M-am plicitisit.
Pe curând!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Interesant.
Pe curând!

| KristalPop a răspuns:

Aha... siguranţa copiilor.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Bine ca exista oameni carora le pasa de copiii cu probleme...
Felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte multi oamenii nepăsători...niște jigodii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi oribil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja stiu cum e, ca mi se intampla destul de des. Nu prea ii las eu pe ceilalti sa ma ajute (poveste lunga), dar nici eu nu vor

| Nujjjjjjjjghf a răspuns:

Sincer... chiar as incerca din rasputeri sa ma zbat sa fac tot ce pot ca sa rezolv situatia...dar daca nu as putea rezolva asta intr-un final as cere ajutor caci cel putin un om are bunul simt de a ma ajuta. Dar situatiile se rezolva: cumva si candva tot se vor rezolva..si totul va fi bine happy

| cosmin1211 a răspuns:

Lumea vorbeste multe si proaste! Ei nu stiu si trebuie sa tii minte ca orice ar zice lumea tu esti smecheros.winking

| 141414 a răspuns:

Intrebarea ar trebui sa fie "cum este cand ai o problema si nu te ajuta nimeni?" pentru ca nu cred sa existe cineva care sa nu se fi confruntat cu aceasta situatie. In primul rand e frunstrant, mai ales cand vezi ca sunt oameni in jurul tau carora le-ar fi foarte usor sa te ajute, dar se fac ca nu iti vad problemele. De exemplu, in orasul meu exista trei trupe de cantareti care prin toate versurile lor arata lumii cum e sa infrunti viata de mic, sa nu ti dea sanse datorita mediului din care vii... Dar bineinteles ca nimeni nu ii ia in seama si au atat de mult talent. Dar asta nu ar fi nimic. Am o colega pe care mama ei o bate groaznic si ii interzice sa faca altceva in afara de treba prin casa, de invatat si de cantat, o certa pentru orice, viata ei este o continua fuga intre scoala si treaba, vrea sa se sinucida, iar mama ei nu accepta niciun sfat decat teoretic, iar copilul nu are ce face... Si sunt multe alte cazuri. Oricum sa ai o problema si sa nu te ajute nimeri e normal in ziua de azi. Dar ce e mai trist este ca multe probleme nu se vad si multi din cei care au probleme nu le arata fiindca daca nu ar primi niciun ajutor, acestea s-ar mari.

| Max_David_1994 a răspuns:

Da? Vai ce mult va pasa de copiii. Toti banii donati voi ii bagati in buzunar. Cica le oferiti un "viitor"! Da? Un viitor de k*t, la 19 ani ii dati afara. Va stiu foarte bine, am auzit multe dar adevarate despre voi!

| DalyanKawaiiiii a răspuns:

E groasnig pentu ca si mie mi s-a intamplat la scoala mi-a curs saange din nas m-au vazut colegii dar nu m-au ajutat zici ca nici nu existam si nici profesoara nu s-a intors sa vada ce am a aruncat o privire si s-a intors cu spatele.

| DalyanKawaiiiii a răspuns:

Pai te simti pierdut neajutorat ca nimeni nu mai este cu tine ca tu nu mai existi ca nu mai exista viata si ca vrei sa mori mai repede (sunt intr-o situatie asemanatoare) cam asa este si inca vreau sa MOR mai repede

| Madallina3 a răspuns:

Ar fi oribil.Fiecare ar trebui sa aiba macar un sprijin pe pamant.;[

| klau123ful a răspuns:

Pai. e greu pentru ca eu am avut o cadere de calciu In firobuz si am picat pe jos si nu m-a ajutat nimeni am stat acolo 3 min pana era un politist comunitar care m-a luat si m-a dus la spital
Si in ziua de azi ii sunt recunoscatorhappy

Răspuns utilizator avertizat
| davidrcv a răspuns:

Niste nesimtiti nu ajuta copii, jigodinii, oribili.Campania e o ideeie buna dar nu prea sunt oameni care le pasa.

| Max_David_1994 a răspuns (pentru davidrcv):

In sfarsit unul care gandeste ca lumea. Chiar daca raspunsul e vechi de un an si jumatate e de apreciat. Ei nu se gandesc la copiii, decat la banii. Smecheriii!

| davidrcv a răspuns:

Niste nesimtiti nu ajuta copii, jigodinii, oribili.Campania e o ideeie buna dar nu prea sunt oameni care le pasa.Si m-as simti oribil.

Răspuns utilizator avertizat
| Svart a răspuns:

De un timp amprobleme si nu ma ajuta nimeniwinking.

| ClarissaMrc a răspuns:

Voluntari? Primiti? M-as oferi.

| 116111 TelefonulCopilului explică (pentru ClarissaMrc):

Buna, Clari! Ne poti trimite mai multe detalii legate de tine si dorinta ta la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

| Daron a răspuns:

Foarte grav...

| SucDeMere a răspuns:

Ar fi nasol. Dar m-aș obișnui, deci nu mi-ar mai păsa.