| Hacuna12 a întrebat:

Cum as putea sa îmi conving părinții sa ma lase sa fac voluntariat din moment ce ei zic numai "nu" și "la ce te ajuta lasă prostiile mergi la lucru și lasă că nu te ajuta cu nimic, n-ai nevoie de asa ceva" și îmi spun numai chestii cu ce nu ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| Parakeets a răspuns:

Really?!
De obicei părinții, chiar și cei comuniști, mulți dintre ei, au cam înțeles cum funcționează treaba asta cu o angajare și un interviu, mulți chiar și știu ce e ăla un CV și orice faci pe lângă un loc de muncă, dă bine pe la un CV. Deci mulți au înțeles că lumea s-a schimbat și acum adolescenții sau tinerii fac și alt fel de activități. Deci mă surprinde că ai tăi sunt cam comuniști din ce spui. Ori, părerea mea, sunt niște oameni cu niște traume și frustrări mari în spate, încât pentru ei, faptul că au avut "noroc" de jobul ăla de 12 ore, în care primeau minimul pe economie și așa supraviețuiau, într-o lume oricum rea, poate că asta i-a făcut să trăiască cu o frică huge și cred că și tu vei păți la fel. Ori cine știe, poate jobul ăla, pare unul de vis din exterior pentru alții, dar pe ei nu-i împlinește deloc, deoarece ei visau să facă cu totul altceva. Și neîmplinindu-și visele, vor crede că și tu urmezi doar o himeră și consideră că și tu trebuie, în concepția lor "să te trezești la realitate". Eu spun doar niște lucruri, tu știi ce e acolo, de fapt.

Acum revenind, contează și în ce context dorești tu să urmezi acel voluntariat. Dacă ești încă în școală și tu ai timp și de școală și de voluntariat sau poate ești la faculta și urmezi faculta și printre picături vrei să faci și un voluntariat. E ok. E chiar indicat și da, îți va deschide multr porți și uși acel voluntariat. Dacă în schimb tu ești deja trecut ușor de 20 de ani și poate ai tăi au pretenția să lucrezi și tu nu lucrezi deloc dar dorești să faci un voluntariat. Poate că da, ai tăi au și oleacă de dreptate, nu poți sta după o vârstă fără bani, dar să faci un voluntariat. Deși și aici e o sabie cu două tăișuri, dacă tu te știi mai fără cusur și defecte (mă refer cele din spectrul psihologic și anxios) și ai ușor peste 20 de ani, ai terminat de ceva vreme o faculta chiar și tu pierzi vremea doar cu un voluntariat, poate că da, iar ai tăi au oleacă de dreptate.

Dacă în scimb te știi mai ciudățel, sau cum spuneam mai sus, cu mici probleme din spectrul acela (deși la generația actuală, nici nu prea e de mirare, că majoritatea le cam au) atunci da, un voluntariat e tot ce ai nevoie în clipa actuală. E un pas mic ce te va pregăti pentru un potențial job la care poate dacă e și primul și mergi direct "în pâine" cum se zice, poate te va speria și chiar frustra, nu faci nici față, ajungi să te simți inadecvat la jobul ăla, îți dai demisia și apoi începi deja să ți formezi un astfel de tipar, de evitator și fugar. Și dacă așa ar sta situația, chiar ar fi bine să le explici chiar așa părinților tăi. Că te pregătești tot pentru un viitor job printr-un început de voluntariat.
Deci da, depinde mult în ce context te afli dumneata și în ce context vrei tu să urmezi acest voluntariat. happy

Cât de părinți, dacă da, deja ai peste 20 de ani și ți-au spus asta sau gândesc așa, și tu încă mai depinzi financiar de ei, poate că e și un semn că acum e momentul să te desprinzi de ei și de influența lor. Nu spun că ei musai sunt acei manipulatori din cărți. Dar da, am observat că părinții își ajută copiii, chiar dacă ei acolo deep au cele mai bune intenții, uneori din cele mai bune intenții, mai ies și altele mai rele și prin simplul ajutor, în loc să mai ajute copilul, aproape adultul, să-l handicapeze și chiar să-l și formeze ușor manipulabil. Oricum am vrea să credem, acolo deep când primim un ajutor, pe care l-am putea obține și noi pe cont propriu, cumva oferim subtil semnale creierului că noi nu vom putea, decât dacă e mama sau tata lângă noi. Apoi la fel și cu cealaltă direcție. Oricât de răi am vrea să fim, uneori când tindem să oferim ajutor cuiva, acel cineva care beneficiază de ajutorul primit, își formează ușor și subtil creierul, că dacă a primit ajutorul acela, acum la rându-i și el trebuie să ofere ceva și ce e cea mai bună ofertă, decât a oferi beneficiarului tău, o putere? O putere invizibilă, dar tulburător de nefastă. Adică aia e o dependență. Tu devii dependent de părinte și ajutorul lui, el devine dependent de tine și de sentimentul unei puteri mai mari, pentru că mna, el e autorul, el e martirul, el e eroul în poveste. Apoi da, te trezești că viața ta, a trecut pe lângă tine, făcând doar ce au spus și crezut ai tăi. Ai trăit doar viața părinților tăi.

| Hacuna12 explică (pentru Parakeets):

K. Aicea sunt mai multe subiecte de discutat și ar trebui sa le discutam în pv pentru ca sunt multe și acum nu prea am timp

| Parakeets a răspuns (pentru Hacuna12):

Tu ești persoana care a adresat întrebarea? happy Am văzut că mi-ai răspuns la răspuns, dar nu înțelegeam la ce te referi, acum am observat că tu ești autorul întrebării. Eu nu-ți pot trimite mesaj, din păcate. Dacă poți să o faci tu și vrei să vorbești despre ceva ce te macină, aici sunt. happy
Dacă nu, ține cont de ceea ce ți-am scris în răspuns, e suficient și acela și alege ce drum vrei tu până la urmă. Iar dacă pe ai tăi nu-i poți convinge în fel și chip, și tu totuși visezi la asta, dacă ăsta e visul tău, sincer, just do it. Fă-o fără permisiunea lor, dar fă-o. E visul tău. Dacă iar ai avea nevoie de vreun sprijin financiar de la ai tăi, pentru început cu acel voluntariat, da, aici va trebui în final să te lupți să-i convingi cumva și pe ai tăi. Să creadă în tine și în visul tău, oricare ar fi el. happy
Succes, orice ar fi și mulțumesc pentru fundă. happy

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Clarifica te rog aceste puncte si iti vom raspunde:

1. cati ani ai?
2. despre ce fel de voluntariat este vroba?
3. Care este motivul real pentru care parintii tai se opun voluntariatului?

| Hacuna12 explică (pentru Violleta2022):

1: 18
2: voluntariat la festivale concerte
3: ca nu îmi aduc nimic benefic și ca doar cheltui aiurea bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hacuna12):

"în 3 Iulie | Hacuna12 explică (pentru Violleta2022):
1: 18
2: voluntariat la festivale concerte
3: ca nu îmi aduc nimic benefic și ca doar cheltui aiurea bani

Daca intr-adevar ai peste 18 ani, NU ai nevoie de convins pe nimeni, fiindca ESTI MAJOR si legal poti sa decizi ce vrei s afaci, singur, fara acordul parintilor!

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca esti destul de matur/a incat sa lucrezi, nu ai nevoie de aprobarea parintilor pentru a merge la voluntariat.Si ai mei au considerat asta dintotdeauna o pierdere de timp si energie ( posibile consecinte din comunism cand se practica,, voluntariatul'' fortat). Tarile in care populatia mai in varsta se implica in astfel de activitati spun contrariul, datorita rezultatelor pozitive pe numeroase planuri.In Romania nu se va schimba prea curand aceasta mentalitate, insa tu ai datoria de a face ce doreste sufletul tau.

| Hacuna12 explică (pentru dullcat):

Pai sunt destul se metru pentru și lucrez la o fabrica, dar iei zic ca ce rost are sa fac voluntariat și nu nu cred ca ii înțeleg termenul de "voluntariat" și ce se ocupa dacă le zic o sa zică la lucrez moca când pot lucat în fabrica pe bani și nu stiu ce.