| leluc a întrebat:

Cum ti-ai petrece ultima zi alaturi de iubitul tau, daca ai sti ca urmeaza sa plece in strainatate pentru trei ani?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca ar fi vorba despre mine... S-a spus deja cam tot ce s-ar putea face in ultima zi impreuna - excursii, jocuri, dragoste, mese romantice, picnicuri. Este greu sa te gandesti ca trebuie sa indesi in ultima zi toate amintirile sa le ia cu el. Sunt convinsa ca amintirile il vor urmari si fara aceasta ultima zi. Iubirea noastra va avea un greu hop de trecut. S-ar putea sa nu reziste acestui test. S-ar putea ca aceasta ultima zi petrecuta impreuna sa fie ultima fericita, sau ultima impreuna ca si cuplu. Timpul este un inamic incredibil, iar distanta un altul. Deci sunt doi inamici care ar lupta contra noastra si a dragostei dintre noi. Este, desigur, foarte usor sa comunici, exista net, telefonie fixa si mobila - se ajunge usor dintr-un capat de lume intr-altul, daca sunt bani, dar toate presupun multa munca, sacrificii, frustrari. Poate ca n-as stii sa-mi aleg cel mai bine ultimele cuvinte si mi-ar parea rau, daca relatia s-ar termina, tocmai din cauza ca nu am rostit altele, ca nu am tacut cand eram nervoasa, ca nu am putut sa fiu langa el cand avea indoieli. Ochii care nu se vad se uita... Sau depinde cat de intensa este privirea lor?
Din pacate, desi cred sincer ca noi am fi perechea care ar reusi sa treaca peste acest obstacol, am si cateva exemple dintre prietenii nostri care au reusit sa amane inevitabilul aproape 3 ani ca apoi sa se desparta, fiecare urmand un alt curs al vietii. Probabil ca se iubesc, sau ca s-au iubit foarte mult, dar la nevoie nu au putut fi unul langa altul si incetul cu incetul s-au distantat unul de altul si sufleteste, nu doar geografic. El a gasit pe altcineva de care s-a atasat, care a avut nevoie de el...
Asta ar fi motivul pentru care eu, desi as privi cat mai senina si optimista problema si as incerca sa raman cat mai calma, totusi in suflet as privi aceasta zi ca pe ultima zi fericita. Daca as stii ca maine vine sfarsitul lumii ce as face? M-as distra la greu, as iubi profund, privind in ochii dragi, as pregati cele mai bune mancaruri si as asculta muzica de dragoste pentru ca de maine oricum nu mi-ar pasa sau n-as mai simti nimic. Nu inseamna ca as pune cruce relatiei, dar cred ca as simti ca ating o culme - iar dupa culme urmeaza o panta de coborare. Desigur ca exista si drumuri cu mai multe culmi si mai multe pante - depinde cat rezisti sa le strabati fara sa obosesti, fara sa te apuce dorul de un popas linistit, de un camin impreuna cu cineva. Mai exista si alt aspect - daca timpul este stabilit - ca e doar 3 ani inca este bine, dar odata ajuns si obisnuit cu viata acolo poate va vrea sa ramana acolo. Atunci s-ar pune problema daca suntem sau nu impreuna... Daca ma iubeste ar face tot ce poate sa fim impreuna si eu, desi mi-ar fi foarte greu, as accepta sa-l urmez. Asta, cred eu, ar fi singura rezolvare.
Poate ca nu ti-am raspuns la intrebare - m-as distra, as incerca sa disimulez ce simt, as rade si mi-as face planuri razand, as pune masa, as verifica daca sunt toate lucrurile in bagaje, as lacrima putin atunci cand el nu vede, as incerca sa fiu curajoasa si sa privesc optimist zicand ca mi-a trecut aproape jumate din viata si nici n-am simtit-o, deci cei trei ani vor fi floare la ureche... As face multe, multe poze... ca sa-i prind toate reactiile. As fi extrem de ingrijorata de ce ii se poate intampla pe drum, dar as avea grija sa nu-l obosesc cu asta, ca tot nu-l ajuta la nimic... M-as simti incredibil de singura si parasita cand as vedea geamantanele pregatite si pe el gata de drum. Si mi-as pastra marea majoritate a lacrimilor pentru cand va fi plecat...

519 răspunsuri:
| zu a răspuns:

Sigur va fi greu, poate chiar foarte greu, asta depinde si de durata relatiei pana in momentul respectiv, daca a fost pana atunci o relatie frumoasa, fara certuri prea mari si mai ales si de lunga durata, cred ca as suferi enorm.pentru ca o distanta asa de mare si o durata mare, de 3 ani e cam greu sa mentii relatie vie, insa daca exista dragoste probabil ca se poate.cred ca ar fi o zi dureroasa, normal, insa amandoi am incerca sa o facem, sa ramana cea mai placuta aminitire, pana cand ne vom revedea. vom face lucruri care ne plac, si ne vom aminiti si de celelate momente frumoase petrecute impreuna, ne vom iubilaughing. mi-ar placea, sa ne petrecem ziua asta la mare, sau intr-un locatie "importanta" pentru noi, gen sa mergem sa ne petrecem timpul in locul unde ne-am cunoscut, unde ne-am sarutat prima data etc.

| BabyWL a răspuns:

Daca ar trebui sa plece el... pfff...

Nu stiu probabil as sta toata ziua cu el. As incerca sa-l fac cel mai fericit, sa ii arat cat de mult il iubesc si chiar daca o sa trebuiasca sa plece am sa ii demonstrez ca niciodata nu il voi uita si ca indiferent de distanta si timpul care va fi intre noi eu il voi iubi.
Asta e una din ideile care imi vin in minte, dar cu siguranta as face si multe alte lucruri. Sunt in stare sa fac orice pentru persoana pe care o iubesc, chiar sa imi dau si viata. Si in cazul in acesta daca as putea sa plec si eu cu el in strainatate, nu as ezita si as pleca. Doar e persoana pe care o iubesc si cu care vreau sa imi petrec tot restul vieti.
Si prin acest mesaj vreau sa ii zic iubitului meu ca il iubesc enorm si ca nu stiu ce m-as face fara el!

| stefybx a răspuns:

L-as convinge sa ma ia cu el.

| scriitor a răspuns:

Să zicem că e vorba de iubita mea...
Aş ţine-o în braţe întreaga zi. De auzit aş putea s-o aud, de văzut aş putea s-o văd şi când va fi plecată, dar nu aş putea s-o ţin în braţe, s-o alint aşa că mi-aş face serioase rezerve la acest capitol.
...sau poate mi-aş petrece ultima zi făcându-mi bagajele şi luându-mi bun rămas de la prieteni, apoi aş pleca cu ea.

| onlyme_3202 a răspuns:

Eu sincer sunt de acord cu primul raspuns anonim: "Pa dragul meu, sa ai o viata fericita. A fost misto." Dragoste la distanta nu se poate. 3 ani e imposibil de mentinut o relatie. Move on happy. sincer eu nu as rezista sa stau nici o zi fara iubitul meu (sot acum), (nici macar o noaptelaughing. dar daca ar fi sa imi plece sotul 3 ani in strainatate in nici un caz eu nu as ramane acasalaughing stii, relatia la fara frecventa este o relatie moarta. nu stiu ce sa iti zic, doar k fa tot posibilul ca el sa nu plece sau daca pleaca mergi si tu cu el daca vrei k totul sa fie bine. cred ca o relatie oricat ar fi de puternica, daca e la distanta se raceste si in timp moare. apar multe probleme, ganduri, suspiciuni, indoieli si in timp...raceala. ai grija de iubirea tahappy

| onlyme_3202 a răspuns:

Bunahappy am tot citit ce raspunsuri ai primit draga meahappy si ma intreb: oare de ce nu ne comportam asa in fiecare zi? sa ne traim viata alaturi de cel drag in fecare zi ca si cum ar fi ultima zi din viata noastra petrecuta cu el? cred ca lumea ar fi mai frumoasa, mai bunahappy eu ti-am zis ca nu as suporta gandul ca iubitul meu sa fie departe de mine 3 ani de zile, dar daca as stii ca maine este ultima data in care am posibilitatea sa il vad, m-as trezi dimineata devreme sa vorbesc si mai mult cu el despre toata fericirea de care mi-a facut parte, daca as sti ca este ultima zi in care as putea sa-i admir fiinta, m-as trezi de dimineata ca sa-i vad pentru ultima data zambetul si sa imi scald fiinta in ochii lui mari si negri. as alerga sa le spun tuturaor cat de mult il iubesc si cat de fericita sunt ca il am. as incerca sa aprind tot ce a creat in inima mea si sa ma satur atat cat pot de imaginea lui pe care o ador, i-as cere iertare pentu clipele in care l-am suparat si l-am facut sa sufere. as incerca sa fac tot ce imi sta in putina pentru ca la sfarsit el sa spuna ca a avut cea mai frumoasa zi din viata. as suferi enorm dar niciodata nu as lasa ca el sa vada lucrul acesta. as merge cu iubitul meu pe un var fde munte, de unde s-ar vedea o vale adanca, sa pot sa zbier de fericire...doar noi doi uniti in rugaciune i-as cere lui Dumnezeu sa aiba grija de iubirea noastra,... Cu vantul adiind usor si miscand praful de pe roci... Sa ne scriem numele pe una din pietre... Nu stiu... Cred ca am plange si am rade in acelasi timp... As insufla adanc aerul rece si curat in piept...as face dragoste cu el in adierea vantului, contopindu-ne in razele calde ale apusului. noaptea as aprinde lumanari si as sta treaza sa-i veghez somnul si sa ma satur de fiinta lui dulce si i-as admira fericita zambetul din coltul gurii, spunandun-mi ca am reusit sa il fac fericit...macar pentru o zihappy

| claudiu89 a răspuns:

Daca ar pleca iubita mea pentru 3 ani, in ultima zi in care mai sta in tara...as face dragoste nebuneste cu ea toata ziua 24 hlaughingbig grin:X

| claw_4117 a răspuns:

I-as pregatii o seara foarte speciala, ceva unic, ce l-ar surprinde. In opinia mea nu conteaza cat de bine este planuita o seara, atata timp cat exista sentimente sincere, pur si simplu lupta pentru ceea ce simti si totul va fi bine.

| Simon a răspuns:

Din momentul in care am aflat ca pleaca, si ca este o decizie ireversibila, fie o samptamana fie o luna pana pleaca, tot acest timp ar l-as considera o singura ZI (mai lunga ce-i drept tongue). O "zi" in care vom face tot ce ne-am fi dorit vre-odata sa facem, tot felul de "nebunii" sa le spun asa. Pe langa toate acestea voi incerca sa ma interesez si de cateva excapade pana la ea, fara ca ea sa stie normal, sa fie o surpriza. Impreuna am pune la punct ma multe lucruri, cum ar fi comunicarea dintre noi (ca un exemplu). Si da, voi face dragoste cu ea si-i voi implinii fiecare fantezie, numai ca ea sa fie fericita ("te iubesc" - va veni de la sine). Chiar voi incerca sa fac sa mearga relatia chiar daca intre noi va fi o distanta destul de mare. Nimic nu e imposibil "Just believe and you will be amazed". Mult noroc!

| baba a răspuns:

I-aş oferi un aperitiv din toate amintirile adunate împreună. L-aş plina scurt prin toate locurile în care am râs şi în care am plâns. L-aş lua cu barca pe Herăstrău şi l-aş răsturna în apă la fel cum m-a răsturnat el pe mine.

| afrodita17 a răspuns:

Mi-as face bagajele, nu l-as lasa sa plece singur... oriunde s-ar duce...

| anuscha997 a răspuns:

PAi... In primul rad .As vrea sa fim doar noi... Dupa care sa vorbim...Sa stim totoul unul despre altul[daca pana in acel moment nu stiam]. .As vrea sa mai petrecem si putin timp cu familiile si. As vrea ceva de neuitat in urmatorii 3 ani big grin. .Asta as vrea sa fac euhappy

| mihaela_5361 a răspuns:

Desigura că i-aş dedica o zi întreagă. Nu ştiu dacă sunteţi firi romantice sau de cât timp sunteţi împreună, însă bănuiesc că vă leagă foarte multe lucruri sau locuri. Cred că aş organiza o "evadare" într-un loc unde să ne placă la amândoi (de preferabil undeva unde nu aţi mai fost şi aţi vrut să mergeţi), plimbări, vizite prin împrejurimi... o zi petrecută în doi (fără telefoane!) în care să vă reconfirmaţi dragostea (dacă mai era nevoie), o zi în care contaţi numai voi doi. Şi nu vă faceţi planuri pe viitor, lăsaţi destinul să vă poarte prin viaţă, iar această "despărţire" priviţi-o ca pe un nou început, o aventură în necunoscut, o încercare a vieţii. Vă doresc să vă iubiţi sincer, mult noroc în viaţă şi să auzim numai de bine!

| Marii a răspuns:

In ultima zi puteti sa faceti tot ce v-ati propus, sau ati visat la inceputul relatiei si pana acum nu s-a indeplinit. Eu una nu cred ca este greu sa mentii o relatie la distanta, daca il iubesti foarte mult si crezi ca atunci cand se va intoarce va fi la fel, nu vad care e problema, dar daca este un tip de genu` "cool", in care nu poti avea incredere mai bine pui punct relatiei si`l lasi sa plece de capul lui.
3 ani or sa treaca repede daca te distrezi.

| sorinalaura a răspuns:

Cred m-as trezi in primul rand dimineata... l-as privi cum doarme, mi-as cufunda nasul in parul lui si pe pielea lui pentru a-mi intipari bine in simturi mirosul sau specific apoi l-as trezi intr-o ploaie de sarutari, as face dragoste cu el oglinditi de lumina calda a soarelui de dimineata, apoi i-as servi micul dejun repetandu-i in nenumarate ori cat de mult il iubesc si intiparindu-mi bine in minte fiecare gest al sau, zambetul, gustul buzelor, felul in care imi mangaie obrazul... apoi as merge cu el in oras, prin locurile unde ne-am cunoscut, unde i-am furat primul sarut, si cel mai mult mi-ar placea sa mergem pe malul marii unde sa ne juram dragoste vesnica si sa i spun ca il voi astepta oricat va fi nevoie si ca atata timp cat ne vegeaza acelasi cer, aceiasi luna suntem ca si cand am fi unul in bratele celuilalt, si ca fiecare strop de ploaie ce ii va brazda chipul sa considere ca e un sarut al meu si fiecare fir de vant ce ii va ravasi parul ii va sopti cat de mult il iubesc, apoi am vorbi clipe in sir despre noi, despre el, despre mine, ne-am mangaia si ne-am saruta, am face baie in mare, ca si cum marea ne-ar binecuvanta dragostea, am inchide ochii si am sta unul in bratele celuilalt, tacuti si goi...pentru a ne simti goliciunea fiintei noastre launtrice si in final, in momentul despartirii cred ca l-as strange tare in brate, i-as da cu greu drumul si l-as saruta ca si cand ar fi prima si ultima data, as adormi cu gustul sau pe buze, cu ochii lui in gand si cu parfumul pielii lui in simturi iar vocea lui... spunandu-mi TE IUBESC! mi-ar calauzi somnul si as simti ca el e aproape, in inima mea, de fapt nu aplecat nicaieri pentru ca E PARTE DIN FIINTA MEA...as adormi cu acest gand in timp ce el cu mine in suflet si gand ar brazda cerul catre necunoscut... iar dragostea noastra ar merge mai departe, peste granite, limite, timp si spatiu, doar noi si iubirea noastra mare in centrul universului.

| loredanarotariu a răspuns:

Ultima zi inainte de o plecare in strainatate a sotului meu in mod sigur ar fi guvernata de o atmosfera de veselie si tandrete.
Ne-am incepe dimineata impreuna sub dus, dupa care am manca tartine personalizate de mine cu ochi facuti din masline si gurita facuta din gogosari. Ne-am ascunde sub asternuturi pana la amiaza si ne-am trezi din iubire spunandu-ne cuvinte de alint.
La plecare i-as reaminti ca il iubesc. El mi-ar reaminti ca la avion nu ma vor primi cu 30 de genti si mi-ar spune sa am mare grija pe drumul spre el.
Nu am rezista unul fara celalalt mai multe de o luna. Plecarea lui in strainatate ar insemna cu siguranta si plecarea mea intr-acolo unde merge el.

| alin88 a răspuns:

Pffff...nu vreau sa ma gandesc la asa ceva. Dupa 7 ani de relatie in care ne-am vazut zi de zi... NU! Nu vreau sa ma gandesc happy

| Diva a răspuns:

As organiza o cina romantica in 2, la plecare i-as aduce aminte cat de mult il iubesc si l-as conduce la aeroport

| lilia_2632 a răspuns:

Da... bună întrebare...eu, cred că voi sta cu el non stop fără să închid un ochi depănînd amintirile noastre, doar ale noastre...dor eu şi el la lumina lumînărilor parfumate de dragostea sinceră şi pură care ne-a unit. După care o cină romantică în doi! şi în continuare... o noapte deneuitat... facem dragoste peste tot...pentru că el pleacă şi vreau să-mi amintesc de el defiecaredata cînd voi intra în fiecare cameră. Dragostea la distanţă este mai puternică, te face să crezi în infinit, contează ce simte inima, distanţa nu e un obstacol. Dragostea adevărată nu cunoaşte cuvîntul "nu"! Dragă, leluc, fii optimistă! dragostea, încrederea şi fidelitatea invinge orice distanţă!

| want2bMajestic a răspuns:

Intodeauna trebuie sa fi obtimista...pleaca el dar cu gandul la tine si cu o durere d inima ca nu o sa va mai vedeti.oricum...in vacantele de pasti si de craciun poate revenii in tara fara nici un doar si poate...

| avalon a răspuns:

Hmmm da. dificil. dar am facut. o si pe asta. mi-am lasat ubita in tara si am fost plecat 1 an... k ma astepta partonu si alea alea... si cand m.am intors. a fost aceeasi fata cum am lasat. o. acum ca sa iti raspund la intrebare. incearca sa faceti ceva special in ultima zi impreuna... nu stiu. ceva nebunesc. poate. sa va amintiti de ultima voastra zi... eu nu am facut asa. si cand m.am intors parca m, ai mult vroiam sa o tin in brate sad. sa nu ii mai dau drumul.

| Andreea_8014 a răspuns:

As traii fiecare clipa intens..si nu mi-ar pasa de nimeni si de nimic...doar de el as fi fericita ca mai avem o zi impreuna si mi-as trai fiecare clipa din acea zi intens

| ShaKuri a răspuns:

In primul rand...as petrece chiar TOATA ziua alaturi de pers iubita. doar noi 2. De dimieata ne'am urca in masina.si am pleca pentru o zi. nu stiu. undeva. unde nu am mai fost. un oras de exemplu. Am fi colindat in lung si lat. avand o atitudine vesela.degajata. Seara. as merge .probabil intr'un restaurant mai finut. apoi restul serii. o plimbare printr'un parc unde as purta acea discutie prin care il asiguri ca nimic nu se va schimba. Iar noaptea... sa fie una de amorhappy.chiar daca ziua urm o sa plece...si o sa fie obositahappy

| simpluEu. a răspuns:

Sincer chiar ma gandeam de fff mult timp la intrebarea aceasta.stii ce as face eu? I-as face 12 poze...cate una pentru fiecare luna.adica un calendar numai cu el si l-as pune in camera la mine.eu unu asa as face daca mi-ar pleca iubita pentru mai mult timp. sper ca ti-am fost de folos.pa,pa

| dEutSa_8892 a răspuns:

Mi-as lua un bilet de avion si i-as spune ca stau si eu cu el timp de 3 ani...

sau daca nu e buna ideea aceasta, ultima zi mi-as petreceo doar cu el...as pregatii masa [ sa fie pregatita de mine] ceva special...lumanari parfumate...sampanie,capsuni si tot ce se poate, apoi o baie placuta cu multa spuma in 2 pentru a se relaxa...

| fisshu a răspuns:

Parerea mea e sa nu-l lasi sa plece sau sa mergeti impreuna pantru ca si eu am fost plecat dar eu eram singur si am vazut multe lucruri pe care nu ar trebui sa le faca barbatii cu familie acum depinde de la caz la caz dar sa stii ca si cei mai tari mai cad cateodata dupa cum am mai spus este doar parerea mea numa bine

| eeeeeeeeee a răspuns:

Intai trebuie sa incerc sa ma obisnuiesc eu cu gandul.nu trebuie sa-mi zic:viata mea s-a sfarsit...bla bla bla...nu o sa rezist...bla bla bla...trebuie sa ma uit in oglinda si sa-mi vad biluta, ca sa stiu ca o am, dupa aia sa ma comport ca atare.sa zicem ca am trecut de asta.se stie cum e in ajunul unei plecari:am de luat aia? oare mi-am pus aia? cum o fi pe avion? sper sa nu stau langa un ins mare care sa ma ingramadeasca toata calatoria!

| eeeeeeeeee a răspuns:

Si o sa-mi fie atat de dor de mama, tata, bunica, pisica, pernuta, cafeaua facuta de sora cu care mereu ma bateam cand eram mic...pe scurt, stres, emotii, oboseala! asa ca je nu trebuie sa contribuie si ea la toate astea, je trebuie sa-si bata capul cum sa ofere iubitului ei o zi fara griji si alte ganduri neplacute.pentru asta o plimbare in parc, vizionarea unei comedii, o baie relaxanta sunt ideale.bineinteles,in "pauze", saruturi, mangaieri cat incape.

| LittleZyzy a răspuns:

Nici nu pot sa-mi imaginez asa ceva, de-a dreptul "inspaimantator" pentru mine...probabil as plange toata ziua si as incerca sa-l fac sa nu mai plece... i-as spune ca nu pot sa stau fara el.si asta deoarece stiu ca pentru el relatie la distanta nu se poate, si poate nici pentru mine.3 ani de zile e o perioada foarte lunga. Ochii care nu se vad se uita.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

As petrece ziua cu ea (in cazul meu). Nu stiu daca e importanta ultima zi... nu ar fi mai bine sa-si aduca aminte de relatie per ansamblu? cate momente memorabile incap intr-o singura zi?