| Nataliaaa2206 a întrebat:

Dau funda!

Am nevoie de un sfat. de ajutor. Iubitul meu, cu care visez la copii, la o familie, și el de asemenea își dorește acest lucru, a început de o perioada sa fie foarte recalcitrant. Tipa din orice la mine, îmi vorbeste intr-un mod urat, după el eu sunt de vina la fiecare cearta, el e negreșit in tot! Da, și eu greșesc in anumite moment, ca sunt om, dar măcar recunosc. chiar și atunci când nu sunt de vina cu ceva, când se ajunge prea departe las capul jos și spun ca eu am greșit. însă el niciodată nu afirma asta. Am trecut peste multe certuri, dar de o perioda simt ca cedez de tot. nu mai pot sa lupt, sa duc o cearta, un scandal! El non-stop se enervează repede, nu mai pot face o gluma ca se supăra sau sa zic ceva ca tipa la mine. Simt ca e violent verbal! Întrebarea este ce as putea sa fac? Am încercat sa vorbesc cu el, dar este in zadar. Nu știu dacă sa continui și sa ma mărit cu el sau sa îl iau serios la o discuție și sa ajungem la un consens. Îl iubesc prea mult și poate nu văd ca sunt intr-o relație toxica sau pur și simplu chiar fac ceva greșit? Dar de fiecare data eu sa greșesc. din nimic?

Răspuns Câştigător
| AlexValentinn a răspuns:

Du-te la psiholog specializat in probleme de cuplu, e mult mai bine, el are experienta in asa ceva pentru ca a mai vazut cazuri ca ale tale o gramada si iti poate oferi o solutie bazata pe fapte si rezultate concrete, din ce spui tu e o problema destul de serioasa, ar trebui singura sa stii ce sa faci, dar daca nu esti sigura pe tine apeleaza cum am spus la un psiholog pentru probleme de relationare sau ceva de genu, este o problema foarte serioasa ca sa ceri sfaturi aici pe TPU, majoritatea de aici, si nu o zic in nume de rau, pur si simplu nu pot sa iti dea sfaturi foarte practice ca nu s-au confruntat cu asa ceva.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala nu e om familist si nu ar avea voie sa aiba in veci. Dar jegurile alea au parte cel mai mult si omul de rand ramane cu sula in mana.

| Adry05 a răspuns:

Ori stați prea mult împreună și s-a ajuns la o saturație, ori el e un om mega toxic care are impresia și pretenția să se i se dea prea mult dreptate, ori atitudinea asta a dobândit-o tocma din cauza ta că te-ai învățat să lași mereu ca el.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Adry05):

Și dacă se căsătoresc și or sa aibă un copil împreună o sa trebuiască sa stea foarte mult împreună. Când iubești nu exista niciodată prea mult timp petrecut împreună. Este el toxic. Iar din ceea ce face ea (lasă capul jos și spune ca este ea de vina) o face pentru faptul ca își dorește ca relația sa funcționeze, îl iubește. Dar într-o relație trebuie sa existe reciprocitate. Sa se completeze. Când ea nu cedează, ar trebui sa lase el capul jos iar când el nu cedează ar trebui sa îl lase ea. Asta pentru a avea o relație armonioasă, mici certuri și neînțelegeri exista în orice relație. Mie îmi pare ca el este indiferent și nu lupta sa o păstreze. Are impresia ca rămâne ea la nesfârșit cu capul plecat. Nu este un om cu care ea își poate construi o familie.

| Adry05 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

De acord cu a 2-a parte iar cu prima nu-s de acord. oricât ai iubi pe cineva, dacă stai mult prea mult te saturi și ajungi să ai tot felul de mici frustrări și să cauți motive de ceartă din orice numa de dragu de a mai pipera puțin lucrurile. e o chestie pe care o faci instinctiv.

| Drimmero a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Te cam saturi cand intervine monotonia si nu faceti ceva divers. La inceput nu, e focul ala unde nu va saturati unul de altul dar cu timpul intervine plictiseala. Trebuie sa stii sa o combati, sa se mentina mereu dorinta aia sa simti ca nu va plictisiti oricat ati sta. E cam greu sa faci asta indiferent de cata iubire va purtati, iar la cat de superficiali sunt oamenii, procesul de monotonie ar putea fi grabit.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai continua cu el. E clar ca el nu se gandeste la o viata alaturi de tine, asa cum spui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te urgent de omul ăsta nu îl mai numii iubit si nu te mai gîndii la o familie impreuna cu el, Tu ce varsta ai? Nu face greseala sa te mariti cu un astfel de om violent si nebun, o sa te imbolnavesti si tu de nervi alaturi de el.

| Drimmero a răspuns:

Fata draga, zi merci ca si-a aratat fata adevarata inainte sa faci familie cu el, adica stii cu cine ai de-a face. E deja toxica relatia,, eu zic ca mai intai sa discuti cu el astea si daca nu ajungi nici asa la un numitor comun, ura si la gara, next.

| Freya1 a răspuns:

Cu atitudinea asta nu o sa ajungeți prea departe.
Si eu in fosta mea relație eram de vina mereu si nebună, iar el ala perfect.Noi am ajuns până sa ne si batem.
Asa ca, sfatul meu este sa ii spui ca "mergi sa te tratezi"o perioadă si sa te lase in pace. Daca te iubeste te va cauta si va încerca să se schimbe, dar daca vine cu vrajeli de doi lei (ca bănuiesc că le recunosti) pleaca in treaba ta.

| anonimg a răspuns:

Visurile nu prea se potrivesc cu realitatea.
Bărbații recalcitranți nu trebuie să se căsătorească; ei nu trebuie să fie acceptați ca soți.
Un bărbat trebuie să știe să domolească o ceartă; dar acesta de care vorbești tu o amplifică. Cu cât mai mult o va amplifica după căsătorie! Atunci negreșit te va lovi.
Sfatul meu este să renunți la el. Cele mai multe familii sunt nefericite. Acest lucru se datorează bărbaților recalcitranți, dar și femeilor care i-au iubit și i-au acceptat cu acest defect. Poate că tu ești mare și într-un fel sau altul închei legământ cu un astfel de defect. Dar te vei face și tu vinovată pentru atmosfera din cămin, pentru nefericirea copiilor care sunt obligați să trăiască în nefericire, și vor blestema în față pe aceia care i-au adus la viață.
Scopul fiecărui om de pe pământ și ținta lui la care trebuie să privească tot timpul trebuie să fie schimbarea caracterului lui. Și dacă un om nu știe să se țină în frâu, nu știe, sau nu vrea, sau nu este conștient să se controleze și să se stăpânească pe sine, cum poate el să facă acest lucru cu alții, cu familia lui?
Dumnezeu iubește pe oamenii păcătoși mai mult decât iubești tu pe acest om. Dumnezeu Și-a dat viața pentru ca și cei mai odioși criminali și violatori să fie mântuiți. Dar cu niciun chip nu va accepta în cer pe niciun om care nu-și va schimba caracterul. Tot la fel trebuie să procedezi și tu: oricât de mult ai iubi pe cineva, dacă el nu se face vrednic de a fi conducătorul familiei, atunci oprește răul mai înainte ca acesta să-și mărească amploarea.
Știi că un bărbat te iubește când nu va ridica vocea la tine, chiar și atunci când tu ai fi fost singura vinovată. Este pe drumul cel bun și acel bărbat care nu va avea somn și nu-și va închide ochii până nu se va împăca cu tine.
Dar în niciun caz nicio femeie nu trebuie să accepte în viața ei un bărbat din a cărui inimă izvorăște certuri și scandaluri!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonimg):

Cata prosie debitezi in a doua parte a scrierii. Ma refer ca bagi cele cu Dumnezeeu si capul familiei.

| SilentRain a răspuns:

Nu merita sa faci un copil cu asa mizreie de om, si nici o relație
Același tipar de om am avut ghinionul sa întâlnesc, si ca bonus genul asta de om se auto declară "baiat bun " cate sacrificii face săracul da tu nu-l vezi
Sunt mari javre, nu se vor schimba la insistențele tale
Un om.care nu te respecta nu te iubeste, si după ce te desparți pe el o sa manace o tona de rahat sa vii înapoi, pentru o vreme se va purta frumos cu tine, doar temporar
Lasa-l dracu si cauta un tip ok

| johnnny123 a răspuns:

Pai din moment ce relatia este deja un dezastru, chiar crezi ca o casatorie va rezolva problema?

Este ca si cum ai spune "Nu-mi mai merge masina. Voi incerca sa o repar lovind-o cu barosul si apoi turnand o canistra de benzina pe ea si dandu-i foc"

| Zuzu1991 a răspuns:

E bine, chiar foarte bine, ca a ajuns sa iti arate cine e de fapt, INAINTE de a te casatori sau mai rau, face copii

trebuie sa il lasi si sa iti gasesti altul, e clar ca pana acum s-a prefacut ca sa aiba parte de sex, si acum chestia nu il mai tine, si se comporta asa cum e el de fapt

| Eireann a răspuns:

Daca se poarta asa acum, cand nu te leaga de el nici un act si nici un copil cum o sa fie cand o sa stie ca nu poti sa pleci asa usor?

| Vântulalb a răspuns:

Istericale la un barbat? E clar. Si-a gasit pe alta. Dar nu e suficient de barbat sa-si asume responsabilitatea ci vrea sa cada vina pe tine. Care e calitatea aia pentru care il iubesti si il suporti? Ti-as zice sa il lasi. Fa copii cu altul mai serios.

| Jus7t a răspuns:

Dacă ai vorbit cu el și nu s-a schimbat nimic eu zic să îți găsești altul.

Chiar dacă în cazurile în care ai greșit tu el reacționa așa tot nu era normal.
Trebuia să vorbească normal cu tine despre ce îl deranjează iar dacă se mai întâmpla să țipe trebuia apoi să vină să îți explice de ce s-a comportat așa, poate a avut un moment în care s-au adunat mai multe probleme și a clacat.
Dar nu pare că e un moment la tine, pare că deja e un obicei.
Iar el nu încearcă să vorbească cu tine despre asta sau să își îndrepte comportamentul, el doar dă vina pe tine.

Nu e că nu vezi că ești într-o relație toxică, e că nu poți să accepți adevărul pentru că știi ce o să se întâmple după ce o să accepți realitatea : că o să trebuiască să te despărți de el.
Cu unul ca el nu îți crești copiii, cu unul că el îți iei înjurături și bătaie, până la urmă e posibil să se ajungă și la asta.

| NarcisIfrim a răspuns:

Un bărbat care țipă și se ceartă cu o femeie, are grave probleme la interior.Are o problemă cu el, nu cu tine. Dacă nu o să iși dea seama, va fi un coșmar, casnicia voastră.