| IonelaIonela2019 a întrebat:

Buna, prieteni! Am nevoie de un sfat, vă rog. Am iesit de pe băncile școlii, m-am înscris la facultate si m-am angajat. Șefa mea stie ca am iesit din scoala, stie ca nu am experienta si mai stie ca îndeplinesc dorința părinților mei, care voiau să mă vadă contabilă. Cu toate astea, simt ca are așteptări prea mari, este repezita, nu-mi explica prea mult. Imi arata cum se face, daca gresesc mă corecteaza, dar nu-mi explica de ce am facut gresit, astfel, a doua oară, gresesc iar. Azi a fost a 4 a zi de munca, dar simt ca cedez psihic. Ma cearta ca sunt aeriană, dar e pentru prima dată când muncesc, cand sunt contabilă, daca fac ceva, mă cearta, ca nu trebuia facut, iar daca îl fac, mă cearta ca nu trebuia facut. Eu nu stiu prea bine ce trebuie facut si ce nu, si nici nu pot să îi spun toate astea pentru ca fiind repezita, nici nu are răbdare prea multa. Azi am stat în baie cu fața în palme si imi venea sa plâng. E totusi a 4 a zi de munca, e normal sa aiba așa așteptări mari de la mine? Stiu ca trebuie să învăț si usoare si grele, dar cum să le învăț, daca nu mi se explica? Azi m-am gândit că poate ar trebui să caut pe cineva cu mai multa răbdare să mă învețe. Voi ce ziceți? Ma face sa ma simt ca si cum as fi un "încurcă lume" si chiar nu mă simt bine. N-am fost niciodată un copil ținut pe palme, dar nici nu imi place să fiu certata pentru lucruri pe care le gresesc pentru ca nu le-am inteles bine sau n-au fost explicate bine...

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Vad ca toti iti zic sa renunti, ca nu esti in stare, ca nu e de tine, ca nu o sa te descurci.
Sunt curios, oare ei au renuntat mereu in viata cand au dat de greu? Unde mai ajungi daca alegi mereu ce este usor? Cum te mai dezvolti?
Nu te speria, cam asa se intampla peste tot.
Marea majoritate avem sefi care tipa si sunt mereu nemultumiti.
Eu sunt putin mai mare decat tine si am schimbat 3 locuri de munca.
La primul loc de munca am zis ca o sa innebunesc. Am avut un sef care nu se simtea bine daca nu tipa. Daca te vedea ca iei o pauza mica turba, chiar daca nu aveai nimic de facut. Daca te vedea ca alergi iti zicea "hai ma mai repede ce te misti asa?!". Am vrut sa renunt de mult timp la locul ala dar la insistentele parintilor am ramas acolo. Pana la urma am pus piciorul in prag si am renuntat. M-am simtit mult mai bine. Daca cineva se comporta asa cu angajatii lui, nu merita sa fie sef.
Nu prea e bine sa stai pe langa sef cand lucrezi.

In fine, ca sa nu mai pierdem timpul iti zic mai pe scurt. Nu conteaza daca ramai sau nu la locul asta de munca. Poti sa iti dai demisia daca nu iti place.
Important este sa nu renunti la facultate.
Lasa-i pe astia care zic ca nu te vei descurca niciodata. Ei ori sunt copii ori nu au nici o treaba cu viata.
E normal sa nu te descurci acum, doar esti la inceput. Nu te-a invatat nimeni nimic dar au toti pretentii sa fii perfecta. Ai rabdare pana termini facultatea ca sa stii cu ce se mananca contabilitatea asta.
Sa nu faci greseala sa renunti la facultate. O sa ai nevoie de ea, fie ca vei ramane in domeniul ala, fie ca nu.
Spre exemplu, la mine la munca, toti care au studii superioare dupa 1-2 ani au fost avansati la functia de sef iar cei care nu au studii superioare sunt simplii muncitori si dupa 5 ani.
Poate nu iti va fi usor dar important e sa nu renunti si vei reusi.

In viata toti iti vor spune sa renunti pentru ca nu ii intereseaza.
Nu a zis nimeni ca viata este usoara. Trebuie sa lupti ca sa supravietuiesti big grin
Si pentru ce sa te stresezi? Pentru o sefa isterica?
Are rost ca ea sa se duca acasa si sa doarma linistita iar tu cand ajungi acasa sa nu poti dormi fara calmante?

Tu trebuie sa ii spui doar atat : "Ma scuzati!, Nu mi-am dat seama de asta, va multumesc ca mi-ati atras atentia! Aveti dreptate!, Da, asa este!, Am inteles!, Voi fi mult mai atenta! Cu ce va mai ajut? Ce mai faceti? ". Prefa-te ca iti pasa de ceea ce zice. Dar de lucrat sa lucrezi cat mai bine pentru ca asta o faci pentru tine, nu pentru altul. Incearca sa inveti cat mai multe de acolo. Ideal ar fi sa inveti cum sa lucrezi cu oameni dificili, nu sa renunti. Pentru ca daca ramai la locul ala de munca, cand termini facultatea si te angajezi undeva vei putea spune ca ai 2-3 ani de experienta si inseamna mult asta. Vei vedea ca o sa te angajezi mai greu daca nu ai experienta.

Deci nu renunta la facultate, invata sa lucrezi cu oameni dificili pentru ca o sa ii vezi in orice domeniu, incearca sa inveti din ce in ce mai mult, trateaza totul cu maxima seriozitate, fa-ti prieteni care te pot ajuta sa te dezvolti (si stai de parte de oamenii care isi pierd timpul sau de oameni betivi sau drogati).

| IonelaIonela2019 explică (pentru aimullah123):

Multumesc din suflet, asta era ceea ce aveam nevoie sa aud... impulsul care să-mi zică că nu-s proastă, sunt doar începătoare. Multumesc din adâncul sufletului!

| aimullah123 a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Cu mare placere

| Liviu a răspuns (pentru aimullah123):

Da mai sigur, frectie la picior de lemn. Spune-i si adevaru, 80% e pila, restul 20% e studiile.Sa fim seriosi.Sunt ferm convins ca sunt oameni care reusesc pe puterile lor, dar aia sunt cam 10 15 % si poate mor incercand.Restu? pilele lu taticu, mamica, si lista poate continua.Hai sa fim realisti,uneori ajungi in postura sa te zbati intr-o instituie, de parca ar fi firma parintilor tai,trup si suflet,alteori iti dai si sangele(vorba vine,accidente de munca, etc)
Inteleg ca daca ai studii superioare, o facultate, sau ceva mai sus de liceu, esti mai bine vazut.Dar in ziua de azi, toata pustarimea face facultate.In ziua de azi se cauta meserie, facultati o sa aveti toti in 10 ani, sa vad care o sa aiba o meserie(Eu nu am o meserie, deci nu ma ridic in slavi, si nici o facultate.)Sa vedem, cu atatia sefi, cine o sa mai munceasca? O sa se ajunga sa fie platita munca de jos mai bine ca a celor care au facultate.Pentru ca toti vor sa fie sefi.Eu mereu urasc sa stau pe langa sefi, am 28 de ani,am doar liceu, si ma feresc de sefi, ma simt bine in largu meu, si orice as face, ma feresc de sefi, si de lingatori sefilor.In ziua de azi, trebuie sa fi surd si mut sa ai un loc de munca! Am schimbat pe putin 8 9 locuri de munca.Peste tot pile,relatii,mai rau ca pe vremea lu impuscatu(Din auzite)Pe scurt sa nu o mai lungesc,in momentu in care se cauta nod in papura,se gaseste. Daca ea nu e bine venita acolo,si simte ca nu e de ea,sa plece! Eu am spus asa, locu de munca unde nu te duci de placere, ci te duci fortat, sau obligat, te imbatraneste, si in scurt timp vei ajunge sa dai in alte probleme mai mari!

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceasta meserie contabilitatea nu este pentru tine, degeaba vor părintii, tu nu faci față, dati demisia ca sefa nu va avea rabdare cu tine, momentan esti nouă si te ajută, dar daca nu faci față acum cand esti in perioadă de probă, nu vei face față la stress cand vin dosare de rezolvat, vorbeste cu părintii tai, spune le ca ei au asteptari ne realiste de la tine, nu poti, ei trebuie sa te inteleaga ca sunt parintii tai, nu sa te exploateze cum viseaza ei, iar șefei spune i ca ai incercat dar nu reusesti sa faci față volumului mare de munca, tu ce varsta ai? Meseria trebuie tu sa ti o alegi, nu mama nu tata, ei daca au putut face contabilitate, tu nu poti, gaseste ti talentul vezi ce hobbyuri ai si axeaza te pe aceste pasiuni.

| IonelaIonela2019 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Imi place contabilitatea și imi doresc foarte mult să fiu contabilă, doar ca nu reușesc să-mi dau seama dacă sunt eu cap sec sau pur si simplu nu are șefa răbdare cu mine sa ma învețe...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Eu te cred ca i ti place, mai fă niste cursuri de contabilitate dar una este sa i ti placă asa ca pasiune, si alta este sa ai toata ziua de a face cu acte calcule sefi nervosi colegi stres, eu i ti doresc succes.Eu sunt sigur ca nu esti tu cap sec asa cum zici, esti doar stresată si ai dat peste o șefă dură care nu are rabdare cu tine, sefa este de varsta ta? Sau este mai în varstă? Tu ce varsta ai? Mult succes.

| IonelaIonela2019 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am 19 si șefa are undeva la 45.

| eckblume a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

La 45 deja si-a cam pierdut rabdarea. Si sefa ta a fost tanara. Poate nici ea nu s-a descurcat din prima. Orice angajator poate avea pretentia ca angajatul sa fie pregatit. Nu te supara ca te zoreste, cam asa sunt sefii/patronii. Stresul de la munca poate impiedica omul sa mai empatizeze cu celalalt, mai ales ca nu e asa usor sa fii contabil/a.

| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invatat logic, nu prin toceala.
Trebuie sa intelegi ce faci, fiindca altfel vei gresii tot timpul.
Se pare ca, ce te doare pe tine este orgoliul personal, ca te-a certat sefa, nu faptul ca nu stii.
Ia notite de fiecare data cand iti arata, ca sa nu te mai plangi ca nu ai inteels sau nu ti-a explicat bine, oadta ce atunci acdn iti arata, totul iese corect. este chiar jenant sa afirmi asa ceva.
Poate ar fi trebuit sa te angajezi ca contabil, dupa terminarea facultatii, ca acum nu faci fata.
In ce privesc asteptarile, din pacate asta este munca si esti platita pentru ea, iar daca tu nu o faci, cineva trebuie sa o faca in locul tau, ceea ce nu este corect.
Da-ti interesul sa faci treaba buna, fiindca este frustrant si pentru sefa ta, sa iti arate si tu sa nu pricepi.

| IonelaIonela2019 explică (pentru Violleta2022):

Am zis clar ca am terminat doar liceul. La facultate M-am înscris acum în iulie...

| eckblume a răspuns:

In locul tau as mai rezista. Spui ca iti place meseria. Nu ai facut practica in facultate? Te-ar fi ajutat un pic sa cunosti cat de cat ceea ce trebuie sa faci. Asa e la inceput. Simti ca nu faci fata, dar usor vei invata din greseli, doar sa aiba rabdare sefa ta cu tine...
Vorbeste si cu altcineva care lucreaza in domeniu. Poate va avea rabdare sa iti explice.
Stiu ca o contabila are multe responsabilitati. De aceea sefa ta probabil nu are timp sa iti explice de ce gresesti. Indura si tu putin. Omul din greseli invata. Nu s-a nascut nimeni invatat. Nu poti sa stii contabilitate din prima. Dormi suficient, mananca sanatos sa fii concentrata la munca.

| IonelaIonela2019 explică (pentru eckblume):

Am terminat liceul si abia m-am înscris la facultate. Am doar o colega, care deși are ani de zile acolo, mereu imi raspunde cu "nu stiu". Șefa nu are răbdare, dar voi incerca sa ma concentrez, să învăț cât mai repede. Multumesc mult!

| eckblume a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Pai e si normal sa nu te descurci din prima din moment ce ai 19 ani. Te felicit pentru initiativa de a lucra! La facultate vei face practica si iti va fi mult mai usor. Plus ca vei avea materii utile (banuiesc). Nu te descuraja, gandeste-te ca ai doar 19 ani si vei avea o facultate plus un master de terminat. Bine, master daca vrei. Multa bafta!

| IonelaIonela2019 explică (pentru eckblume):

Multumesc din suflet!

| ValentinGabi a răspuns:

Dă ți demisia si fă ceea ce îți place, încearcă în altă parte unde crezi că te poți acomoda.

| IonelaIonela2019 explică (pentru ValentinGabi):

Nu e vorba că nu-mi place ceea ce fac. Din contră. Doar ca simt ca sunt luată prea tare...